Goniec.pl > Wiadomości > Ławrow rozmawiał z szefem WHO. Rosja nie zamierza opuścić organizacji i zwraca się z kuriozalnym apelem
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 19.05.2022 10:34

Ławrow rozmawiał z szefem WHO. Rosja nie zamierza opuścić organizacji i zwraca się z kuriozalnym apelem

Ławrow
HANDOUT/AFP/East News

Minister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w rozmowie z szefem Światowej Organizacji Zdrowia, że jego kraj nie zamierza opuszczać struktur organizacji. Wezwał także bezczelnie do wywarcia wpływu na Kijów, by ten nie utrudniał realizacji "operacji specjalnej".

W ostatnich dniach media obiegły sensacyjne doniesienia o tym, że Rosja może zrezygnować z członkostwa w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Informacje te postanowił jednak zdementować rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, który w środę rozmawiał telefonicznie z szefem WHO Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem.

Rosja pozostaje w strukturach WHO

Podczas połączenia telefonicznego, Ławrow zapewnił, że Rosja nie ma zamiaru opuszczać struktur WHO. Ponadto, w oświadczeniu Kremla podano, że tematem była także "specjalna operacja wojskowa w Ukrainie", a dyplomata miał wezwać organizację do wywarcia wpływu na Kijów, by ten nie utrudniał jej realizacji.

Przypomnijmy, że Świtowa Organizacja Zdrowia już wcześniej potępiła rosyjską agresję na Ukrainę i wezwała Moskwę do zaprzestania działań zbrojnych. Na bieżąco śledzi też przebieg walk za naszą wschodnią granicą i co chwilę informuje o kolejnych zbrodniach wojennych.

Od 24 lutego do 17 maja WHO potwierdziła 226 ataków na placówki należące do ukraińskiego systemu opieki zdrowotnej. Dyrektor tej organizacji wezwał zaś Rosję do „zapewnienia najpotrzebniejszego lekarstwa - pokoju”.

Moskwa niepewna członkostwa w organizacjach międzynarodowych

Podobną postawę wobec rosyjskiej inwazji przyjęła także WTO. Moskwa nie była z tego faktu zadowolona, czego wyrazem było przesłanie przez tamtejszy MSZ do Dumy Państwowej wykazu porozumień między Rosją a organizacjami międzynarodowymi w celu ich ewentualnego wypowiedzenia.

Jeden z polityków stwierdził także, że konieczne jest zrewidowanie umów, które rzekomo „nie przynoszą korzyści, ale bezpośrednie szkody” dla kraju.

Już w marcu o wykluczenie Rosji z WTO wnioskowała Unia Europejska, jednak Kreml tłumaczył wówczas, że nie obawia się o wynik ewentualnego głosowania.

Przypomnijmy też, że w tamtym czasie, Rosja, która następnego dnia po inwazji na Ukrainę została zawieszona w prawach członka Rady Europy, sama złożyła oświadczenie o wystąpieniu z tej organizacji. Dzień później Komitet Delegatów Ministrów Rady Europy podczas sesji specjalnej w Strasburgu przyjął jednogłośnie rezolucję o wykluczeniu Federacji Rosyjskiej z Rady.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Polskie Radio