Goniec.pl
Ławrow

HANDOUT/AFP/East News

Ławrow rozmawiał z szefem WHO. Rosja nie zamierza opuścić organizacji i zwraca się z kuriozalnym apelem

19 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Minister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w rozmowie z szefem Światowej Organizacji Zdrowia, że jego kraj nie zamierza opuszczać struktur organizacji. Wezwał także bezczelnie do wywarcia wpływu na Kijów, by ten nie utrudniał realizacji "operacji specjalnej".

W ostatnich dniach media obiegły sensacyjne doniesienia o tym, że Rosja może zrezygnować z członkostwa w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Putin

Nowe doniesienia o stanie zdrowia Putina. Media: przeszedł tajną operację

CZYTAJ DALEJ

Informacje te postanowił jednak zdementować rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, który w środę rozmawiał telefonicznie z szefem WHO Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem.

Rosja pozostaje w strukturach WHO

Podczas połączenia telefonicznego, Ławrow zapewnił, że Rosja nie ma zamiaru opuszczać struktur WHO. Ponadto, w oświadczeniu Kremla podano, że tematem była także "specjalna operacja wojskowa w Ukrainie", a dyplomata miał wezwać organizację do wywarcia wpływu na Kijów, by ten nie utrudniał jej realizacji.

Przypomnijmy, że Świtowa Organizacja Zdrowia już wcześniej potępiła rosyjską agresję na Ukrainę i wezwała Moskwę do zaprzestania działań zbrojnych. Na bieżąco śledzi też przebieg walk za naszą wschodnią granicą i co chwilę informuje o kolejnych zbrodniach wojennych.

Od 24 lutego do 17 maja WHO potwierdziła 226 ataków na placówki należące do ukraińskiego systemu opieki zdrowotnej. Dyrektor tej organizacji wezwał zaś Rosję do „zapewnienia najpotrzebniejszego lekarstwa - pokoju”.

Moskwa niepewna członkostwa w organizacjach międzynarodowych

Podobną postawę wobec rosyjskiej inwazji przyjęła także WTO. Moskwa nie była z tego faktu zadowolona, czego wyrazem było przesłanie przez tamtejszy MSZ do Dumy Państwowej wykazu porozumień między Rosją a organizacjami międzynarodowymi w celu ich ewentualnego wypowiedzenia.

OZAN KOSE/AFP/East News

Ławrow: UE stała się "agresywnym i buńczucznym" graczem

CZYTAJ DALEJ

Jeden z polityków stwierdził także, że konieczne jest zrewidowanie umów, które rzekomo „nie przynoszą korzyści, ale bezpośrednie szkody” dla kraju.

Już w marcu o wykluczenie Rosji z WTO wnioskowała Unia Europejska, jednak Kreml tłumaczył wówczas, że nie obawia się o wynik ewentualnego głosowania.

Przypomnijmy też, że w tamtym czasie, Rosja, która następnego dnia po inwazji na Ukrainę została zawieszona w prawach członka Rady Europy, sama złożyła oświadczenie o wystąpieniu z tej organizacji. Dzień później Komitet Delegatów Ministrów Rady Europy podczas sesji specjalnej w Strasburgu przyjął jednogłośnie rezolucję o wykluczeniu Federacji Rosyjskiej z Rady.

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Polskie Radio

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Fb/OSP KSRG Gniechowice

Wiadomości

Koszmar na Dolnym Śląsku, mercedes zderzył się z potężnym traktorem. Kierowca osobówki nie miał żadnych szans

Czytaj więcej >
KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News/slaska.policja.gov.pl

Wiadomości

Kuzyn Jacka Jaworka zdradził, co mogło doprowadzić do tragedii w Borowcach. "Na początku żyli jak w sielance"

Czytaj więcej >
fot. Facebook / Policja Lubelska

Wiadomości

Lubartów. Chciał przeskoczyć przez szlaban. Cały internet się śmieje, a policja szuka "akrobaty"

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma zaskakującą propozycję. Chce zmienić sposób liczenia głosów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę? Ekspert zdradza jeden kluczowy moment

Czytaj więcej >
fot. Facebook / Ochotnicza Straż Pożarna Bełżec I

Wiadomości

24-latek i 17-latek nie żyją. Zginęli w wypadku na prostej drodze

Czytaj więcej >