Goniec.pl
Ławrow

HANDOUT/AFP/East News

Ławrow rozmawiał z szefem WHO. Rosja nie zamierza opuścić organizacji i zwraca się z kuriozalnym apelem

19 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Minister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w rozmowie z szefem Światowej Organizacji Zdrowia, że jego kraj nie zamierza opuszczać struktur organizacji. Wezwał także bezczelnie do wywarcia wpływu na Kijów, by ten nie utrudniał realizacji "operacji specjalnej".

W ostatnich dniach media obiegły sensacyjne doniesienia o tym, że Rosja może zrezygnować z członkostwa w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Putin

Nowe doniesienia o stanie zdrowia Putina. Media: przeszedł tajną operację

CZYTAJ DALEJ

Informacje te postanowił jednak zdementować rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, który w środę rozmawiał telefonicznie z szefem WHO Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem.

Rosja pozostaje w strukturach WHO

Podczas połączenia telefonicznego, Ławrow zapewnił, że Rosja nie ma zamiaru opuszczać struktur WHO. Ponadto, w oświadczeniu Kremla podano, że tematem była także "specjalna operacja wojskowa w Ukrainie", a dyplomata miał wezwać organizację do wywarcia wpływu na Kijów, by ten nie utrudniał jej realizacji.

Przypomnijmy, że Świtowa Organizacja Zdrowia już wcześniej potępiła rosyjską agresję na Ukrainę i wezwała Moskwę do zaprzestania działań zbrojnych. Na bieżąco śledzi też przebieg walk za naszą wschodnią granicą i co chwilę informuje o kolejnych zbrodniach wojennych.

Od 24 lutego do 17 maja WHO potwierdziła 226 ataków na placówki należące do ukraińskiego systemu opieki zdrowotnej. Dyrektor tej organizacji wezwał zaś Rosję do „zapewnienia najpotrzebniejszego lekarstwa - pokoju”.

Moskwa niepewna członkostwa w organizacjach międzynarodowych

Podobną postawę wobec rosyjskiej inwazji przyjęła także WTO. Moskwa nie była z tego faktu zadowolona, czego wyrazem było przesłanie przez tamtejszy MSZ do Dumy Państwowej wykazu porozumień między Rosją a organizacjami międzynarodowymi w celu ich ewentualnego wypowiedzenia.

OZAN KOSE/AFP/East News

Ławrow: UE stała się "agresywnym i buńczucznym" graczem

CZYTAJ DALEJ

Jeden z polityków stwierdził także, że konieczne jest zrewidowanie umów, które rzekomo „nie przynoszą korzyści, ale bezpośrednie szkody” dla kraju.

Już w marcu o wykluczenie Rosji z WTO wnioskowała Unia Europejska, jednak Kreml tłumaczył wówczas, że nie obawia się o wynik ewentualnego głosowania.

Przypomnijmy też, że w tamtym czasie, Rosja, która następnego dnia po inwazji na Ukrainę została zawieszona w prawach członka Rady Europy, sama złożyła oświadczenie o wystąpieniu z tej organizacji. Dzień później Komitet Delegatów Ministrów Rady Europy podczas sesji specjalnej w Strasburgu przyjął jednogłośnie rezolucję o wykluczeniu Federacji Rosyjskiej z Rady.

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Polskie Radio

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >