Goniec.pl
pilne goniec

goniec.pl

"To jest terroryzm". Andrzej Duda zabrał głos w Kijowie

13 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i Wołodomyra Zełenskiego w Kijowie. - Widzieliśmy dzisiaj dwa oblicza tej wojny - powiedział prezydent Polski. Prezydent Ukrainy również zdecydował się na szczere słowa.

- To jest terroryzm - powiedział stanowczo Andrzej Duda po tym, jak po spotkaniu z Wołodomyrem Zełenskim zabrał głos. Mocnych słów w Kijowie padło zdecydowanie więcej.

Putin Władimir

Rosja przygotuje kolejną prowokację? "Oskarżą Ukrainę o atak na sąsiednie państwo"

CZYTAJ DALEJ

Koniec spotkania prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii z Wołodomyrem Zełenskim

- Powiem bardzo krótko, bez zbędnych emocji. Myślę, że wszystkie emocje są zrozumiałe, są jasne... To są realni nasi przyjaciele, nasi partnerzy - powiedział Wołodymyr Zełenski otwierając konferencję po spotkaniu z prezydentami.

Stojąc w towarzystwie prezentów Polski, Litwy, Motyw i Estonii dodał, że to właśnie ci politycy byli świadkami realnej sytuacji w Buczy. - Dopiero potem przyjechali tutaj do mnie, spotkać się ze mną. Oni też są pierwsi w tworzeniu sankcji  i oni popierają jaką politykę miażdżących sankcji wobec Rosji. […] Ci liderzy bronią nas, zawsze idą do przodu w tych kwestiach - wyjaśniał prezydent Ukrainy.

Andrzej Duda komentuje spotkanie z prezydentem Ukrainy

- Ktoś, kto dokonuje takich działań musi zostać ukarany - powiedział Andrzej Duda w Kijowie. Prezydent Polski wyznał, co zobaczył podczas swojego wyjazdu do Ukrainy. Wcześniej polska głowa państwa usłyszała zapewnienie, że to, co robią obecnie kraje reprezentowane w środę w Kijowie zapisze się na "wszystkich kartach historii". - Mając takich przyjaciół jestem pewny, że wygramy. Dziękuję - dodał Wołodymyr Zełenski.

Słowa, jakie padły z ust Andrzeja Dudy wiele mówią, o tym, co prezydent Polski zobaczył w Ukrainie. Przyznał, że kiedy na krótko przed wybuchem wojny odwiedził Wołodomyra Zełenskiego nie spodziewał się, że oblicze sąsiadów Polski tak szybko się zmieni. Ku zaskoczeniu dodał, że żaden z obecnych prezydentów "nie wątpił, że ta inwazja nastąpi".

Ukraińcy używają słowa "macronować", to drwina z Emmanuela Macrona

Macron obiektem drwin wśród Ukraińców. Co znaczy "macronować"? Nie jest to komplement

CZYTAJ DALEJ

- Przez ten ponad miesiąc... wojna przetacza się przez Ukrainę i do mojego kraju przybyło 2 i pół miliona uchodźców z Ukrainy, kobiet i dzieci przede wszystkim. Wiele z nich, bo około 2 milionów, jest obecnie cały czas w Polsce. Staramy się udzielać im pomocy. Traktujemy naszych sąsiadów, jako gości, nie jak uchodźców. Mamy świadomość, że bronią się przed wojną, przed zagładą, przed śmiercią - relacjonował Andrzej Duda.

"Dwa oblicza wojny": Andrzej Duda relacjonuje, co zobaczył w Ukrainie

W czasie konferencji prasowej prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, Andrzej Duda wyznał, że w Ukrainie zaobserwować można dwa oblicza wojny prowadzonej przez Władimira Putina.

Jedno z oblicz wojny w Ukrainie jest wojskowe. - To były te zniszczone czołgi. To była śmierć, która unosiła się wokół nich, ale to było starcie żołnierzy z żołnierzami - mówił Andrzej Duda.

Wskazywał, że chociaż to oblicze "rosyjskiej agresji" w Ukrainie jest trudne do zaakceptowania, jest zrozumiane w konwencji wojny. Niemniej ogromne wrażenie zrobił na prezentach wizytujących w Ukrainie cywilne oblicze wojny.

- Widzieliśmy oblicze, którego nie sposób zrozumieć, nie sposób zaakceptować i nie sposób przyjąć. Zbomradowane osiedla, domy, mieszkalne - wyliczał Andrzej Duda. Dodawał, że nie były to bombardowania celów związanych z infrastrukturą wojskową. - Nie wojskowych instalacji, nie koszar wojskowych. Nie. Zwykłych domów, gdzie mieszkają zwykli ludzie - wyliczał dalej prezydent Polski.

Tak mieszka Wołodymyr Zełenski

Niewiarygodne, jak od początku wojny mieszka Zełenski. Nie może nawet zapalić światła

- Tu musi być ciemno, nie można włączyć światła, bo bomba mogłaby po prostu wlecieć podczas nalotu - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas oprowadzania dziennikarzy po swoim tymczasowym domu od początku wojny w Ukrainie. Tak żyje prezydent okupowanego kraju, który nie chciał zostawić rodaków i nie wyjechał ze stolicy nawet, gdy ta była atakowana. fot. Twitter.com/@60Minutes

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • W mniej niż miesiąc Rosjanie chcą wyprawić "karnawał zwycięstwa" w Mariupolu. Doradca mera ujawnia

  • Wołodymyr Zełenski ogłosił, będzie nowy znaczek ukraińskiej poczty. Upamiętni upokorzenie rosyjskich wojsk

  • Andrzej Duda z wizytą na Ukrainie. Zdjęcia z pola walki obiegły sieć

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >