Goniec.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Nakaz tymczasowego aresztu dla kontrolera Wiktora R. To on sprowadzał do Smoleńska tupolewa

19 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Warszawski sąd wydał nakaz tymczasowego aresztowania Wiktora R., kontrolera lotów, który w 2010 roku sprowadzał na lotnisko w Smoleńsku samolot Tu-154 z polską delegacją na pokładzie. Wniosek prokuratury w sprawie aresztowania drugiego kontrolera został odrzucony.

To już kolejna odsłona postępowania w sprawie rosyjskich kontrolerów. Prokuratura złożyła wnioski o tymczasowe aresztowanie Wiktora R., Pawła P. i Nikołaja K. 16 września 2020 r.

Putin

Nowe doniesienia o stanie zdrowia Putina. Media: przeszedł tajną operację

CZYTAJ DALEJ

Kontroler ze Smoleńska trafi do tymczasowego aresztu. Druga decyzja do zaskarżenia

17 maja 2022 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów przychylił się do wniosku prokuratury i wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu Wiktora R. To jeden z trzech Rosjan, którzy kontrolowali loty na lotnisku w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. Tego dnia zginęła 96-osobowa polska delegacja, w tym m.in. prezydent RP Lech Kaczyński. Zgodnie z decyzją warszawskiego sądu Wiktor R. ma spędzić w areszcie 30 dni od daty zatrzymania.

Z kolei drugi obradujący skład sądu nie uwzględnił wniosku prokuratury w sprawie aresztowania drugiego kontrolera - Nikołaja K. - Tę ostatnią decyzję prokuratura uznaje za błędną i niezwłocznie ją zaskarży - poinformował w rozmowie z portalem goniec.pl prok. Łukasz Łapczyński.

Zmiana zarzutów na działanie umyślne

Postępowanie przeciwko dwóm z trójki kontrolerów (mjr. Wiktorowi R. i płk. Pawłowi P.) toczy się od marca 2015 r. - Zostały sporządzone postanowienia o postawieniu im zarzutów nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu powietrznym, której skutkiem była śmierć 96 osób - tłumaczył prokurator.

Jednak w kwietniu 2017 r., po przeanalizowaniu materiału dowodowego, prokuratura zmieniła zarzuty na działanie umyślne. - Prokuratorzy przyjęli, że podejrzani - świadomie zezwalając na zniżanie się samolotu i warunkowe próbne podejście do lądowania - przewidywali, iż może dojść do katastrofy i się na nią godzili - poinformował prokurator.

Rozszerzenie zarzutów było możliwe dzięki nagraniom z wieży kontroli lotów w Smoleńsku, a także nagrań rozmów kontrolerów z pilotami, które zapisał rejestrator na pokładzie tupolewa. - Dzięki pracy ekspertów udało się odczytać dodatkowe zdania i słowa oraz przypisać poszczególne wypowiedzi konkretnym osobom - wyjaśnił prok. Łukasz Łapczyński.

Jarosław Kaczyński

Prawo i Sprawiedliwość rusza z ofensywą ws. Smoleńska. Wojna w Ukrainie tylko ośmieliła prezesa Kaczyńskiego

CZYTAJ DALEJ

"Rzekome zagrożenie interesu Rosji"

Prokuratura Krajowa wskazuje, że zarzuty nie zostały ogłoszone "z powodu postawy Federacji Rosyjskiej". - Wnioski o pomoc prawną i doręczenie podejrzanym wezwania do stawienia się w polskiej prokuraturze pozostawały bez odpowiedzi mimo licznych monitów. Ostatecznie pomocy odmówiono, wskazując - bez podania jakiejkolwiek merytorycznej argumentacji - na rzekome zagrożenia interesu Rosji - przekazał nam prok. Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Krajowej.

W związku z brakiem pomocy ze strony Rosji Zespół Śledczy nr 1 zdecydował się wystąpić do sądu o wyrażenie zgody na tymczasowe aresztowanie podejrzanych. Prokurator dodał, że "jest to warunek konieczny, aby wystawić za nimi międzynarodowy list gończy".

Pierwsza próba przeanalizowania tej sprawy została podjęta w maju 2021 r. Wówczas Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów nie uwzględnił wniosku prokuratury w sprawie Pawła P. Jednocześnie podjął decyzję o odroczeniu posiedzenia w sprawie dwóch pozostałych kontrolerów "z przyczyn proceduralnych".

- Prokuratura zaskarżyła decyzję o braku aresztu wobec Pawła P. w wyniku czego Sąd Okręgowy w Warszawie zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie na okres 30 dni od daty zatrzymania - dodał rzecznik Prokuratury Krajowej.

/fot. AFP/EAST NEWS

Oni mieli lecieć do Smoleńska. Cudem uniknęli tragicznej śmierci

W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 pasażerów rządowego samolotu Tu-154, który rozbił się przy próbie lądowania na lotnisku. Życie straciła m.in. ówczesna para prezydencka, czyli Maria i Lech Kaczyńscy. Okazuje się jednak, że liczna jest także grupa osób, które tego feralnego dnia również miała udać się w podróż do Smoleńska, jednak w ostatniej chwili zmieniły plany. W poniższej galerii znajdziecie tych, którzy w ostatniej chwili uniknęli tragicznej śmierci.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Korespondencja córki Putina ujrzała światło dzienne. Poglądy Marii Woroncowej wyszły na jaw

  • Ukraina: Sukces ruchu oporu w Melitopolu. Wyeliminowali wysokich rangą rosyjskich wojskowych

  • Ławrow rozmawiał z szefem WHO. Rosja nie zamierza opuścić organizacji i zwraca się z kuriozalnym apelem

Źródło: goniec.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Potężne problemy Putina, Rosjanie mają dość. Podkładają ogień pod państwowe urzędy

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Poszedł do Biedronki, cena mleka zupełnie go zaskoczyła. Zaraz podrożeją kolejne podstawowe produkty

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jarosław Kaczyński opowiedział nietypową anegdotę o Niemcach. Padły zaskakujące słowa

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Niebezpieczny incydent na spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim. Kobieta nagle upadła na ziemię, szef PiS przerwał wystąpienie

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Mateusz Morawiecki wkrótce pożegna się z posadą premiera? Jarosław Kaczyński postawił warunek

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Wiadomości

W Nysie Jarosław Kaczyński bronił jak lew Przemysława Czarnka, padły niespodziewane słowa. "Pan minister walczy"

Czytaj więcej >