Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Skandaliczne sceny na A2. Kierowcy zablokowali korytarz życia
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 20.04.2024 23:02

Skandaliczne sceny na A2. Kierowcy zablokowali korytarz życia

straż pożarna
Fot. X/Remizacompl, Facebook/Straż Pożarna w Świebodzinie

Niebezpieczne zdarzenie na autostradzie A2 koło Świebodzina. Po wywróceniu się busa z butlami z gazem na trasie mogło dojść do wybuchu i skażenia. Niestety, zniecierpliwieni kierowcy zablokowali korytarz życia, uniemożliwiając dojazd do miejsca wypadku służbom. Teraz policja zamierza ukarać ich mandatami, które mogą wynieść nawet 2,5 tys. zł.

Kierowcy zablokowali korytarz życia na A2

Takich scen, jak we wtorek (16 kwietnia) na autostradzie A2 w powiecie świebodzińskim nigdy nie powinniśmy oglądać. Najpierw na 74. kilometrze trasy wywrócił się przewożący butle z gazem bus, później zaś butle te uległy rozszczelnieniu, w wyniku czego pojawiło się zagrożenie wybuchem oraz silnym skażeniem. Konieczne stało się zamknięcie fragmentu autostrady.

Na miejsce wezwana została Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego, ale ta nie mogła rozpocząć działań, ponieważ skutecznie zablokowano jej dostęp do miejsca zdarzenia. Winni temu byli zniecierpliwieni korkiem kierowcy. Część z nich postanowiła zawrócić na autostradzie i pojechać pod prąd. W ten sposób całkowicie zatamowano ruch w tzw. korytarzu życia.

Osoby urodzone w tych latach mogą starać się o specjalną emeryturę. Są jednak pewne warunki

Policja analizuje nagrania. Zamierza nakładać wysokie mandaty

Jak relacjonował w rozmowie z TVN24 mł. kpt. Adam Domański z JRG 1 Zielona Góra, na miejscu natychmiast zapanowały ogromne zamieszanie i panika. Kierowcy nie zastosowali się do obowiązujących reguł, zaskakując służby całkowitą blokadą. Teraz wielu z nich może mieć poważne problemy.

ZOBACZ: Tragiczny wypadek na Śląsku. Kierowca zginął na miejscu

Nagrania dokumentujące trudną sytuację na autostradzie A2 są już w rękach policji ze Świebodzina, która je skrupulatnie analizuje. Funkcjonariusze odnotowują tablice rejestracyjne pojazdów, które złamały przepisy i zamierzają ukarać ich właścicieli. W grę wchodzą mandaty w wysokości od 500 do nawet 2500 zł. Jeden z filmów podał za użytkownikiem TikToka portal Remiza.pl.

Tworzenie korytarza życia to obowiązek, a nie uprzejmość

Policja przypomina przy okazji zdarzenia z powiatu świebodzińskiego, że czynności wykonywane przez służby “mają na celu pomoc poszkodowanym, usunięcie utrudnień, czy wyjaśnienie przyczyn”.

Mundurowi zaznaczają ponadto, że tworzenie korytarza życia to obowiązek kierowców, o czym mówi Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym. Jej artykuł 9. dokładnie wskazuje powinności uczestników ruchu w sytuacjach kryzysowych, a ustęp 2. wprost zabrania korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego.

Źródło: Remiza, Gazeta.pl