Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > IMGW ostrzega przed burzami i opadami śniegu. W weekend będzie zimno
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 20.04.2024 12:39

IMGW ostrzega przed burzami i opadami śniegu. W weekend będzie zimno

pogoda
fot. Goniec

Diametralna zmiana pogody może ze sobą przynieść opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet drobnego gradu. Niemal cała Polska w sobotę powinna spodziewać się opadów. Niedziela nieco lepsza, lecz wciąż chłodna. Na powrót wiosny trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Pogoda na weekend. Będzie chłodno

Weekend będzie chłodny. Już od kilku dni pogoda w Polsce przyzwyczaiła nas do chmur, czasem krótkotrwałych przejaśnień i wciąż niskiej temperatury. Dodatkowo ostatnie dni był bardzo wietrzne. 

W sobotę 20 kwietnia od rana pochmurnie, z opadami deszczu niemal w całej Polsce. Na północy i w górach możliwy deszcz ze śniegiem, a na wschodzie grad. Opady mogą chwilami być intensywne. W górach możliwy śnieg, od 2 do 5 centymetrów.

Temperatura maksymalnie do 13 stopni na południu i południowym zachodzie. Najchłodniej będzie nad morzem, od 3 do 6 stopni. 

Pogrzeb Damiana Sobola. Polski wolontariusz zginął, niosąc pomoc w Strefie Gazy

IMGW wydaje ostrzeżenia

W niedzielę nieco więcej słońca w wielu regionach polski, ale temperatura wciąż nie zachwyca. Będzie chłodno. Na północy możliwy wiatr w porywach do 8 stopni w skali Beauforta. Tam będą występować ostrzeżenia przed silnym wiatrem.

ZOBACZ: Wojsko kusi młodych Polaków. Do 6 tys. zł za wakacyjne szkolenie

IMGW wydał także ostrzeżenie przed opadami śniegu dla Dolnego Śląska i powiatów lubańskiego, lwóweckiego, karkonoskiego i Jeleniej Góry, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego i Wałbrzycha, kłodzkiego i ząbkowickiego

Prognozowane są opady śniegu, powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej około 5 cm, w wyższych partiach regionu powyżej 600 m n.p.m. do 10 cm - alarmują eksperci.

Możliwe burze i silny wiatr. IMGW ostrzega

IMGW ostrzega również w weekend przed możliwymi przymrozkami i burzami. Mogą im towarzyszyć porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Żółte alerty zostały wydane w województwach:

  • śląskim, w powiecie żywieckim;
  • małopolskim, w całym województwie poza powiatami: miechowskim,
  • olkuskim, chrzanowskim i oświęcimskim;
  • podkarpackim, na zachodzie regionu;
  • świętokrzyskim, w powiatach południowych;
  • lubelskim, w powiatach: kraśnickim, janowskim.

ZOBACZ: Grzybowa anomalia w Polsce. “Przyroda zwariowała”

W poniedziałek ostrzeżenia przed przymrozkami mogą obowiązywać jeszcze w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, łódzkim, wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim.

Źródło: IMGW