Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Osoby urodzone w tych latach mogą starać się o specjalną emeryturę. Są jednak pewne warunki
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 20.04.2024 08:23

Osoby urodzone w tych latach mogą starać się o specjalną emeryturę. Są jednak pewne warunki

pieniądze
fot. materiały własne

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale osoby urodzone między 31 grudnia 1948 roku a 1 stycznia 1969 roku, mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Aby ją otrzymać, należy spełnić jednak szereg warunków. Kryterium wieku to nie wszystko. 

Kto może ubiegać się o wcześniejszą emeryturę?

Mowa o osobach, wykonywały specjalne zawody, lub pracowały w wyjątkowych warunkach i posiadają okres składkowy (co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn), który potrafią udokumentować. Dodatkowo nie mogą uczestniczyć w otwartym funduszu emerytalnym (OFE).

Praca w szczególnych warunkach według przepisów to taka, która może znacznie szkodzić zdrowiu, jest w znacznym stopniu uciążliwa, a ze względu na bezpieczeństwo wymaga bardzo wysokiej sprawności psychicznej i fizycznej. Jak podaje ZUS, mowa tu m.in. o pracy w górnictwie, energetyce czy chemii. Z kolei zawody o szczególnym charakterze to m.in. organy administracji celnej czy organy kontroli państwowej.

Nawet 300 zł więcej do emerytury. Mało kto wie o tym dodatku, senat chce zmian

Wymagane jest złożenie wniosku i odpowiednich dokumentów

Aby ubiegać się o emeryturę z racji pracy w warunkach szczególnych lub o takim charakterze należy pobrać odpowiedni wniosek ze strony ZUS, a także formularz informacyjny dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające okres zatrudnienia w danym zawodzie, a także okresy, w których opłacaliśmy składki.

Wniosek trzeba złożyć najpóźniej na dzień przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego - 60 lat (dla kobiet) lub 65. (dla mężczyzn).

Odpowiedni staż pracy to kolejny warunek

Aby otrzymać wcześniejszą emeryturę, trzeba wykazać się odpowiednim stażem pracy w danym zawodzie. W większości przypadków wymagane jest minimum 15 lat stażu.

ZOBACZ: Tyle Polacy zapłacą za prąd. Ważne zmiany od 1 lipca

Osoba, która udowodniła wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przez okres co najmniej 15 lat i nie skorzystała z możliwości nabycia prawa do emerytury wcześniejszej, emerytury pomostowej lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, ma prawo do rekompensaty ustalanej jako dodatek do kapitału początkowego uwzględnianego przy obliczeniu emerytury powszechnej - informuje ZUS.