Goniec.pl
Facebook/Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Facebook/Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

SBU przechwyciła rozmowę rosyjskiego żołnierza. "Wchodzą do domów i gwałcą"

7 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Służba Bezpieczeństwa Ukriany przechwyciła rozmowę żołnierza Donieckiej Republiki Ludowej z kuzynką, która mieszka w okupowanym przez Rosjan obwodzie zaporoskim. Na nagraniu wspominają m.in. o gwałtach, których mają dopuszczać się rosyjscy żołnierze. W zamian za młode dziewczynki proponują olej napędowy.

Doniesienia o gwałtach na ludności cywilnej i dzieciach pojawiają się w przestrzeni medialnej od początku wybuchu wojny w Ukrainie. O brutalnych praktykach rosyjskich żołnierzych zrobiło się głośno, gdy Ukriańcy odbili podkijowskie miejscowości.

AFP/EAST NEWS

Perfidne działania rosyjskiej propagandy. W kierunku Polski padły haniebne oskarżenia

CZYTAJ DALEJ

Kolejne dowody na gwałty na nastolatkach. SBU ujawnia treść rozmowy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy od początku wojny przechwytuje rozmowy telefoniczne. W trakcie jednej z nich rosyjski mundurowy stwierdził, że "Putin to osioł i jest skończony". Z innych nagrań wynika, że "Rosjanie okradają nawet swoich" i traktują okrucieństwa w Buczy "jak codzienność".

W czwartek ukraiński kontrwywiad opublikował treść najnowszej przechwyconej rozmowy na komunikatorze Telegram. Na nagraniu słychać konwersację żołnierza samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej i jego kuzynki, która mieszka na zajętych przez Rosjan terenach obowodu zaporoskiego.

- Sierioża, chodź i sam zobacz, co się tutaj dzieje. Zawsze ci ufałam. Wierzyłam, gdy tłumaczyłeś mi, kim są "banderowcy" i znienawidziłam ich. A teraz kogo mam nienawidzić? - pyta Ukrianka z miejscowości Tarasowka.

W dalszej części nagrania kobieta żali się, że "nie wie, gdzie ma chować swoje wnuczki", które mają 10 i 14 lat przed "wyzwolicielami". - Częstujemy ich jedzeniem, a oni [rosyjscy żołnierze - przyp. red.] wchodzą do domów i gwałcą, nie oszczędzają nawet dzieci, strzelają w nogi - wskazuje.

W dalszej części nagrania kuzynka z bezradnością pyta "co ma robić". Z jej obserwacji wynika, że Rosjanie "chodzą po wsi, wypytują o młode dziewczęta i proponują w zamian za nie olej napędowy".

W odpowiedzi mundurowy z Donieckiej Republiki Ludowej wskazuje, aby kobieta opuściła Taraskówkę, dopóki ma taką możliwość. - Gdzieś na tyły frontu, do miasta - radzi.

Facebook/Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine - zdjęcie ilustracyjne

B. szef ukraińskiego MSW: Rosjanie trenowali strzelanie na cywilach

CZYTAJ DALEJ

RPO Ukrainy o ofiarach w Irpieniu. Miały ślady gwałtów i tortur

Zaledwie dwa dni temu ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa ujawniła inne przypadki brutalnych aktów, których mieli dopuścić się rosyjscy mundurowi. W Irpieniu (obwód kijowski) służby znalazły zwłoki dzieci ze śladami tortur i gwałtów. Wśród ofiar były 10-letnie dziewczynki.

Dzień po tym wstrząsającym odkryciu RPO Ukrainy zapowiedziała podjęcie kolejnych działań - tym razem w Buczy. Ciała odnalezionych ofiar zostaną poddane ekshumacji w celu identyfikacji i określenia przyczyn śmierci.

Tymczasem minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba twierdzi, że masakra, do której doszło w Buczy, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Wicemer Mariupola przyznał na antenie TVN24, że jest przekonany, że również mieszkańcy jego miasta padli ofiarą haniebnych ataków.

Władimir Putin przed laty mówił o sobie

Tajemnice Putina wyszły na jaw. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości, niewiele osób wiedziało

- Można mnie uznać za udany produkt patriotycznego wychowania człowieka radzieckiego - mówił przed laty Władimira Putin. Archiwalne wypowiedzi prezydenta Rosji na swój własny temat rzucają światło nie tylko na pełną sukcesów zaskakującą karierę byłego agenta FSB, ale również na jego postawę jako polityka i agresora.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: polsatnews.pl, goniec.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

FRANK HAMMERSCHMIDT/AFP/East News

Wiadomości

Są wyniki badań na obecność toksyn w rzece Ner. Ujawniono zaskakującą przyczynę śmierci ryb

Czytaj więcej >
Andrzej Rembowski/Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Lubuskie: wypadek bojowego wozu strażackiego. Ciężki pojazd przewrócił się na bok i zablokował drogę

Czytaj więcej >
Facebook/Prawo i Sprawiedliwość

Wiadomości

Jarosław Kaczyński przerywa milczenie: "Chciałem zabrać głos". Szef PiS wygłosił kuriozalne oświadczenie

Czytaj więcej >
Unsplash/@sebbistrauch

Wiadomości

Ksiądz przelał na swoje konto z parafii 2 mln zł. Kuriozalne działania kurii

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Wiadomości

Sanatoria tylko dla najbogatszych seniorów? Wszystko przez inflację, w przyszłym roku ma być jeszcze drożej

Czytaj więcej >
Adam Niedzielski potwierdził: kolejni polscy pielgrzymi wrócą do Polski, poleciał po nich samolot LPR

Wiadomości

Adam Niedzielski ogłosił pilną wiadomość. Chodzi o wypadek autokaru w Chorwacji

Czytaj więcej >