Goniec.pl
RONALDO SCHEMIDT/AFP/East News

RONALDO SCHEMIDT/AFP/East News

Spiegel: Rosjanie mówią o okrucieństwach w Buczy, jak o codzienności

7 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Portal Spiegel donosi, że niemiecka Federalna Służba Wywiadu (BND) przechwyciła wiadomości radiowe rosyjskich żołnierzy. Na nagraniach wojskowi przyznają się do mordowania ludności cywilnej w Buczy i mówią "najpierw przesłuchaj żołnierzy, a potem ich zastrzel". Przekazy radiowe stoją w sprzeczności ze stanowiskiem Kremla, który zaznaczył, że Rosja nie odpowiada za masakrę.

Bucza wyzwoliła się spod rosyjskiej okupacji 31 marca. Po wycofaniu się wrogich wojsk na jaw wyszły brutalne akty agresji. Ukraińska armia już ustaliła, kto jest odpowiedzialny za masowe zabójstwa ludności cywilnej.

AFP/EAST NEWS

Perfidne działania rosyjskiej propagandy. W kierunku Polski padły haniebne oskarżenia

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki wywiad: Rosyjscy żołnierze przyznali się do masakry w Buczy

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko przyznał na antenie Radia Swoboda, że w trakcie okupacji Buczy zginęło co najmniej 400 osób. Jeden ze sprawców przyznał się do mordowania ludności cywilnej i już zapowiedział kolejne egzekucje.

Teraz na jaw wychodzą szczegóły rozmów radiowych, które przechwyciła Federalna Służba Wywiadu (BND) - informuje niemiecki Spiegel. Na nagraniach inni rosyjscy żołnierze przyznają się do masakry.

"Nagrania z podsłuchów najwyraźniej całkowicie unieważniają rosyjskie zaprzeczenia", czytamy w serwsie. Przechwycone rozmowy miały już zostać przekazane odpowiednim służbom parlamentarnym w Berlinie.

"Najpierw przesłuchaj, potem zastrzel". Nowe ustalenia ws. sprawców masakry

Z informacji poralu wynika, że przechwycone wiadomości radiowe odpowiadają lokalizacji ciał, które ukraińskie służby znalazły wzdłuż głównej drogi w Buczy. W jednym z komunikatów rosyjski żołnierz opowiadał towarzyszowi broni, że zastrzelił osobę jadącą na rowerze. Fotografia mężczyzny leżącego na jezdni obiegła cały świat.

AFP/EAST NEWS

Ukraińskie władze ostrzegają przed ofensywą sił Putina. "Uciekajcie, póki jest to możliwe"

CZYTAJ DALEJ

Z kolei na innym nagraniu mężczyzna mówi: "najpierw przesłuchaj żołnierzy, a potem ich zastrzel". Ze zgromadzonych materiałów wynika, że w masakrze mieli brać udział rosyjscy najemnicy m.in. z Grupy Wagnera, którzy wcześniej organizowali zamachy na Wołodymyra Zełenskiego.

Spiegel: Rosjanie mówili o okrucieństwach, jak o codzienności. Teza Kremla upadła

Zdaniem BND zebrane komunikaty wskazują, że działania nie miały charakteru jednostkowego i nie były przypadkowe. Spiegel wskazuje, że "żołnierze mówili o okrucieństwach tak, jakby opowiadali o swoim codziennym życiu".

Tuż po ujawnieniu masowego grobu i cywilach leżących na ulicach z ranami i związanymi rękami głos w tej sprawie zabrał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Rosja kategorycznie odrzuca oskarżenia o udział rosyjskich żołnierzy w mordach na cywilach w ukraińskiej Buczy - oznajmił.

Według Kremla sprawa powinna zostać omówiona na "najwyższym możliwym szczeblu" i zaproponował, aby zajęła się tym Rada Bezpieczeństwa. - Wiemy, że inicjatywa została zablokowana - oświadczył.

W podobnym tonie wypowiadał się także minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Jego zdaniem w Buczy doszło do "fejkowego ataku", którego celem miałoby być uderzenie w Moskwę.

Władimir Putin przed laty mówił o sobie

Tajemnice Putina wyszły na jaw. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości, niewiele osób wiedziało

- Można mnie uznać za udany produkt patriotycznego wychowania człowieka radzieckiego - mówił przed laty Władimira Putin. Archiwalne wypowiedzi prezydenta Rosji na swój własny temat rzucają światło nie tylko na pełną sukcesów zaskakującą karierę byłego agenta FSB, ale również na jego postawę jako polityka i agresora.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Polsat News, PAP, goniec.pl, wprost.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >