Goniec.pl
Rosyjski oligarcha postawiony przez USA w stan oskarżenia, powodem próba obejścia sankcji

-/AFP/East News

Oligarcha rosyjski postawiony przez USA w stan oskarżenia. Wcześniej objęty został sankcjami

6 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Pierwszy taki przypadek od wprowadzenia sankcji na Rosję. Administracja Joe Bidena postawiła w stan oskarżenia rosyjskiego oligarchę. Na celowniku Stanów Zjednoczonych znalazł się Konstantin Małofiejew. Zarzuty wobec potentata medialnego są jasne. Jego plan obejścia nałożonych na niego ograniczeń zostały przejrzane przez urzędników.

- Wraz z parterami na całym świecie zrealizujemy nasz cel - powiedziała Lisa Monaco, zastępczyni prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych. Pierwszy rosyjski oligarcha został postawiony w stan oskarżenia.

AFP/EAST NEWS

Perfidne działania rosyjskiej propagandy. W kierunku Polski padły haniebne oskarżenia

CZYTAJ DALEJ

Bezpośrednim powodem oskarżenia Konstantina Małofiejewa były jego próby obejścia nałożonych na niego sankcji. Przez lata rosyjski oligarcha bardzo blisko współpracował z Władimirem Putinem i z racji swojego medialnego zaplecza wykonywał propagandowy i dezinformacyjny plan Kremla.

USA stawia w stan oskarżenia rosyjskiego oligarchę

Stanowisko Stanów Zjednoczonych od początku wojny w Ukrainie jest jasne i klarowne. Rosja została jednoznacznie potępiona przez Joe Bidena, a Biały Dom bardzo szybko zdecydował o konieczności nałożenia na Rosję, Władimira Putina i oligarchów oraz polityków sankcji.

Administracja prezydenta USA poinformowała, iż Konstantin Małofiejew został oficjalnie postawiony w stan oskarżenia. Rosyjski oligarcha mimo sankcji nie zawiesił swojej działalności.

Amerykańscy urzędnicy wskazali, iż oligarcha bezpośrednio powiązany z Kremlem i samym Władimirem Putinem próbował zignorować sankcje. Bardzo precyzyjnie wskazane zostały zabiegi, które stosował Konstantin Małofiejew.

Zatrudnił Amerykanina, ale rosyjski oligarcha nie oszukał USA

- Sprawimy, że objęci sankcjami rosyjscy oligarchowie i cyberprzestępcy nie znajdą nigdzie bezpiecznej przystani - oświadczyła podczas ogłaszania postawienia rosyjskiego oligarchy w stan oskarżenia Lisa Monaco.

Medialny żołnierz Putina uderza w Polskę, Władimir Sołowjow z Kanału Rosjia 1 szydzi z polskiej minister

Mówią o nim "medialny żołnierz Putina". Władimir Sołowjow uderzył w Polskę

CZYTAJ DALEJ

W poparciu swojej decyzji o ostrych krokach wobec Konstantina Małofiejewa prokuratorzy ze Stanów Zjednoczonych wskazywali, że oligarcha związany z rynkiem mediowym zatrudnił Jacka Hanicka, byłego pracownika Fox News.

Jego zdaniem było przejęcie działalności w Grecji oraz Rosji oligarchy objętego sankcjami. Jack Hanick na zlecenie Konstantina Małofiejewa miał kupić także kanał telewizyjny w Bułgarii.

Kroki oligarchy unikającego sankcji nie umknęli administracji Joe Bidena. - Obserwujemy każdego dolara i każdy (prywatny) odrzutowiec. Obserwujemy każde dzieło sztuki i każdą nieruchomość kupioną za brudne pieniądze - zapewniła zastępczyni prokuratora generalnego USA Lisa Monaco.

Kim jest oligarcha Konstantin Małofiejew?

Konstantin Małofiejew to potentat medialny. Nie bez powodu określany jest współpracownikiem Władimira Putina. Przed laty założył kanał Cargrad TV. Według założeń miał to być kanał informacyjny, jednak telewizja rosyjskiego oligarchy otwarcie wspiera Kreml i powiela propagandową narrację Moskwy.

Wśród zarzutów, jakie pojawiają się w stosunku do oligarchy, są kwestie finansowania przez niego separatystów na Krymie. Konstantin Małofiejew przelewał swoje pieniądze, by wspierać walki przeciwko wolnej Ukrainie jeszcze zanim na dobre wojna objęła cały kraj.

Władimir Putin przed laty mówił o sobie

Tajemnice Putina wyszły na jaw. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości, niewiele osób wiedziało

- Można mnie uznać za udany produkt patriotycznego wychowania człowieka radzieckiego - mówił przed laty Władimira Putin. Archiwalne wypowiedzi prezydenta Rosji na swój własny temat rzucają światło nie tylko na pełną sukcesów zaskakującą karierę byłego agenta FSB, ale również na jego postawę jako polityka i agresora.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Ambulans

Wiadomości

32-latka nagle źle się poczuła. Po kilku godzinach zmarła, w akcji prokuratura

Czytaj więcej >
karetka

Wiadomości

21-latka w ciąży zmarła w przychodni. Znamy wyniki sekcji zwłok

Czytaj więcej >
Dębica. Śmiertelny wypadek na autostradzie A4. Fot. Goniec

Wiadomości

Dębica: Śmiertelny wypadek na autostradzie A4

Czytaj więcej >
Sklep Biedronka

Wiadomości

Skandal w Biedronce. Kasjerka wyrzuciła dzieci ze sklepu, powód zdumiewa

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk, msza

Wiadomości

Trudno uwierzyć, w jakich warunkach mieszka Tadeusz Rydzyk. Nikt się nie spodziewał

Czytaj więcej >
Leszno, studniówka / Policja Podkarpacka

Wiadomości

Dramat na studniówce. Ochroniarze bili uczestników pałkami i rozpylili gaz pieprzowy

Czytaj więcej >