Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kłopoty Władimira Putina. Elitarna jednostka odmówiła dalszej walki
Piotr Dutka
Piotr Dutka 07.04.2022 09:59

Kłopoty Władimira Putina. Elitarna jednostka odmówiła dalszej walki

ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News
ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Według informacji przekazanych przez niezależną rosyjską gazetę Pskowskaja Gubernija, żołnierze wchodzący w skład elitarnej 76. Gwardyjskiej Dywizji Powietrzno-Szturmowej odmówili dalszej walki na terenie Ukrainy. Odział powszechnie znany jako Pskowscy Spadochroniarze od 2014 roku jest aktywnie zaangażowany w wojnę w Donbasie.

Wojna na terenie Ukrainy trwa już od ponad miesiąca. Z każdym dniem przybywa ofiar działań sił rosyjskich, które bez litości mordują tamtejszą ludność cywilną. Jak się okazuje, część żołnierzy rezygnuje jednak z dalszej walki.

- Około 60 żołnierzy z Pskowa odmówiło wyjazdu na wojnę toczącą się na terytorium Ukrainy, według naszych źródeł. Po pierwszych dniach wojny zostali najpierw przywiezieni na terytorium Białorusi, a następnie wrócili do swojej bazy w Pskowie - brzmi oficjalny komunikat gazety Pskowskaja Gubernija opublikowany za pośrednictwem komunikatora Telegram.

Według przekazanych danych większość żołnierzy, którzy odmówili walki, jest obecnie zwalniana. Części z nich grożą również zarzuty karne.

Rosyjscy żołnierze odmówili dalszej walki. Czekają ich poważne konsekwencje

Nie jest żadną tajemnicą, że w Rosji dezercja jest przestępstwem kryminalnym, przez co podlega karze pozbawienia wolności do 10 lat. Określa to art. 338 rosyjskiego kodeksu karnego.

Informacje potwierdził również szwedzki ekonomista i autor książek o Rosji i wschodniej Europie Anders Åslund. Ekspert powołuje się na doniesienia serwisu Nexta.

Od dłuższego czasu pojawiają się liczne doniesienia, że rosyjscy żołnierze odmawiają dalszej walki na terenie Ukrainy. W przekazanych komunikatach przekazano, że żołnierze Gwardii Narodowej z Kubania i żołnierze sił specjalnych z Chakasji odmówili wykonania rozkazów swojego dowództwa.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Telegram, ukrinform.net / Goniec.pl