Goniec.pl > Wiadomości > Rzecznik Praw Dziecka odpiera zarzuty ws. Kamilka z Częstochowy. Oburzające słowa
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 11.05.2023 21:49

Rzecznik Praw Dziecka odpiera zarzuty ws. Kamilka z Częstochowy. Oburzające słowa

Kamil z Częstochowy, Mikołaj Pawlak
Jan BIELECKI/East News, Facebook

Rzecznik Praw Dziecka odniósł się do wymierzonej w niego krytyki odnośnie do tragedii Kamilka z Częstochowy. Mikołaj Pawlak odpowiedziałm.in. na zarzuty Jurka Owsiaka. Stwierdził, że nic o sprawie nie wiedział, a teraz “może tylko rozłożyć ręce”.

Rzecznik Praw Dziecka odpiera zarzuty Jurka Owsiaka. "Mogę rozłożyć ręce"

Ostatnie tygodnie w Polsce były naznaczone tragedią 8-letniego Kamila, który zmarł 8 maja po skatowaniu przez swojego ojczyma, Dawida B. Prokurator generalny, Zbigniew Ziobro, zapowiedział zmianę kwalifikacji czynu na zabójstwo , co może skutkować surowszym wymiarem kary dla sprawcy.

Jerzy Owsiak odniósł się do tragicznego zdarzenia na swoich profilach mediach społecznościowych. Aktywista napisał na Facebooku kilka gorzkich słów pod adresem Rzecznika Praw Dziecka. Dodał, że niezdarność systemu ochrony takich dzieci jak 8-letni Kamilek jest ogromna. 

- Ponad dwie godziny temu (jest 17:03) Rzecznik Praw Dziecka napisał, że jest porażony, jak wiele osób zawiodło w sprawie Kamilka. Sąd, kurator i opieka społeczna – od 2015 roku. Drogi panie, jest pan rzecznikiem od prawie pięciu lat. To również pytanie do pana. Niezdarność systemu ochrony takich dzieci, takich rodzin jest ogromna. I to nie po raz pierwszy! - napisał Owsiak.

Najbliżsi 8-letniego Kamilka mają ważną prośbę. Nowy komunikat ws. pogrzebu

Rzecznik Praw Dziecka odpowiada na krytykę po śmierci 8-letniego Kamilka

Mikołaj Pawlak ponownie wypowiedział się na temat tragicznej sytuacji ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, który zmarł w poniedziałek w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, po tym jak był maltretowany przez swojego ojczyma. Rzecznik Praw Dziecka pojawił się w programie "Gość Wydarzeń" na antenie Polsatu, gdzie odpowiedział na krytykę pod swoim adresem, w tym również ze strony Jerzego Owsiaka, szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Gdybym wiedział wcześniej, zapewne można byłoby dziecko szybciej ocalić. Post factum mogę rozłożyć ręce, ale wszyscy walczyliśmy o jego życie - powiedział Mikołaj Pawlak. Rzecznik Praw Dziecka nie zgadza się z oskarżeniami wobec siebie, twierdząc, że nie ponosi odpowiedzialności za sytuację, w jakiej znalazł się Kamilek. Powtórzył, że mógł zareagować na tragiczną sytuację dziecka, gdyby o niej wcześniej wiedział. Mikołaj Pawlak wskazał, że odpowiedzialność za śmierć Kamilka ponosi wiele osób i instytucji, a nie tylko on sam.

 - Ludzie są ślepi. Tak było w tym przypadku. Wszyscy walczyliśmy o jego życie, modliliśmy się, wspieraliśmy. To nie dało rady - stwierdził.

Polacy domagają się kary śmierci dla zabójcy 8-letniego Kamilka

W sieci od pierwszych dni, w których Kamilek przebywał w szpitalu, pojawiały się komentarze postulujące karę śmierci dla oprawcy. Nasiliły się, kiedy media obiegła informacja o śmierci 8-latka. 

Oczywiście w naszym systemie prawnym kara tego rodzaju od dawna nie obowiązuje. 1 września 1998 roku, wraz z wejściem w życie nowego Kodeksu karnego z 1997 roku, kara tego rodzaju została w Polsce zniesiona. Osobom już na nią prawomocnie skazanym zamieniono wyroki na dożywotnie pozbawienie wolności. Co więcej, Polskę wiążą zobowiązania międzynarodowe odnośnie do zakazu wprowadzania kary śmierci.

Głos w sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu w ostrych słowach wypowiadał się na temat osób, które znęcają się nad innymi, zwłaszcza nad dzieci. - Miejsce takich bandytów, oprawców, zwyrodnialców jest w więzieniu. Zresztą ja swoje zdanie wyraziłem na ten temat, że dla przestępstw ze szczególnym okrucieństwem, przestępstw z taką premedytacją wobec tak niewinnych ofiar jestem zwolennikiem przywrócenia kary śmierci, ale ona dzisiaj została zniesiona w całej Europie - oznajmił Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki apelował też do wszystkich Polaków o czujność i upewnianie się, że osobom w naszym otoczeniu nie dzieje się krzywda. Prosił też, by nie pozostawać obojętnym na cierpienie innych.

Źródło: Polsat News