Goniec.pl > Wiadomości > Mateusz Morawiecki zareagował na śmierć 8-letniego Kamilka. Mówił o karze śmierci
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 10.05.2023 18:38

Mateusz Morawiecki zareagował na śmierć 8-letniego Kamilka. Mówił o karze śmierci

Kamil z Częstochowy, Morawiecki
Piotr Molecki/East News

Chyba każdy z nas przeżywa tragedię 8-latka z Częstochowy. Jedną z osób, które publicznie zabrały głos ws. śmierci Kamilka, jest Mateusz Morawiecki. Premier zaapelował do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o zaostrzenie kar wymierzanych za podobne czyny, a także wypowiedział się na temat kary śmierci. Szef rządu najchętniej przywróciłby ją dla zwyrodnialców takich jak Dawid B.

Nie żyje 8-letni Kamilek. Zapadła decyzja ws. zarzutów wobec oprawcy

Cała Polska żyje skatowaniem 8-letniego Kamilka, który zmarł 8 maja. Kat dziecka, Dawid B., może spodziewać się surowszej kary. Prokurator generalny zapowiedział, że zostanie zmieniona kwalifikacja czynu. - Wydałem polecenie, by zmieniono kwalifikację czynu z usiłowania zabójstwa i znęcania się ze szczególnym okrucieństwem na zabójstwo ośmiolatka z Częstochowy przez ojczyma. Będziemy dążyć do najsurowszego wymiaru kary dla sprawcy - powiedział kilka dni temu Zbigniew Ziobro.

Matka Kamilka usłyszała na razie zarzuty narażanie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia, a także udzielenie pomocy mężowi w znęcaniu się nad chłopcem. W sprawie podejrzane jest także wujostwo dziecka. Wojciech i Aneta J. usłyszeli zarzuty nieudzielenia chłopcu pomocy. Kwalifikacja czynu Magdaleny B. ma także ulec zmianie.

Zdradził, co czeka w więzieniu na kata Kamilka z Częstochowy. Matka chłopca będzie miała jeszcze gorzej

Polacy domagają się kary śmierci dla zabójcy 8-letniego Kamilka

Prokuratura podjęła ostateczną decyzję ws. zmiany kwalifikacji czynu po opublikowaniu wyników sekcji zwłok Kamilka, o których poinformował dziś (10.05) na konferencji prasowej zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak. Potwierdził, że dojdzie do formalnej zmiany zarzutów wobec ojczyma i matki skatowanego dziecka, którą zapowiedział wcześniej Zbigniew Ziobro. - Ustalenia i wnioski po sekcji zwłok jednoznacznie pozwalają na zmianę zarzutów podejrzanym: wobec ojczyma na zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, a wobec matki dziecka rozważany jest zarzut o pomocnictwo do zabójstwa - przekazał Sierak.

- Biegli stwierdzili, iż przyczyną śmierci Kamila były rozległe oparzenia ciała, w wyniku których doszło do wstrząsu pooparzeniowego i infekcji ogólnoustrojowej, a ostatecznie do niewydolności wielonarządowej - relacjonował prok. Sierak, dodając, że “bezsprzecznie ustalono, że 29 marca ojczym Dawid B. siłą zabrał dziecko pod prysznic, rozebrał i polewał je wrzącą wodą”.

W sieci od pierwszych dni, w których Kamilek przebywał w szpitalu, pojawiały się komentarze postulujące karę śmierci dla oprawcy. Nasiliły się, kiedy media obiegła informacja o śmierci 8-latka. Oczywiście w naszym systemie prawnym kara tego rodzaju od dawna nie obowiązuje. 1 września 1998 roku, wraz z wejściem w życie nowego Kodeksu karnego z 1997 roku, kara tego rodzaju została w Polsce zniesiona. Osobom już na nią prawomocnie skazanym zamieniono wyroki na dożywotnie pozbawienie wolności. Co więcej, Polskę wiążą zobowiązania międzynarodowe odnośnie do zakazu wprowadzania kary śmierci.

Mateusz Morawiecki zabrał głos po śmierci 8-letniego Kamilka

Głos w sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki, który podczas wizyty w Poznaniu zwrócił uwagę, że tak jak chyba wszyscy Polacy jest ogromnie zasmucony śmiercią Kamilka z Częstochowy. Szef rządu w ostrych słowach wypowiadał się na temat osób, które znęcają się nad innymi, zwłaszcza nad dzieci.  - W pierwszej kolejności chcę nazwać tę tragedię po imieniu i tych, którzy to zrobili, bo moim zdaniem tylko potwór potrafi wyrządzić taką krzywdę dziecku; niewinnemu, bezbronnemu dziecku. Miejsce takich bandytów, oprawców, zwyrodnialców jest w więzieniu. Zresztą ja swoje zdanie wyraziłem na ten temat, że dla przestępstw ze szczególnym okrucieństwem, przestępstw z taką premedytacją wobec tak niewinnych ofiar jestem zwolennikiem przywrócenia kary śmierci, ale ona dzisiaj została zniesiona w całej Europie - oznajmił Mateusz Morawiecki.

Premier apelował nawet do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. - Jednak w tych okolicznościach, w jakich działamy, powinniśmy zdecydowanie wzmocnić te zapisy kodeksu karnego, które mówią o znęcaniu się nad dziećmi, nad niewinnymi, po prostu nad drugim człowiekiem, a zwłaszcza o znęcaniu się ze szczególnym okrucieństwem. […] Polecam ministrowi sprawiedliwości bardzo pilne zajęcie się tym tematem - mówił.

Mateusz Morawiecki apelował też do wszystkich Polaków o czujność i upewnianie się, że osobom w naszym otoczeniu nie dzieje się krzywda. Prosił też, by nie pozostawać obojętnym na cierpienie innych.

Źródło: Konferencja Mateusza Morawieckiego z dn. 10.05.2023