Goniec.pl
KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Rozmowa Putin-Macron. AFP: Prezydent Rosji oskarżył Ukrainę o "liczne zbrodnie wojenne"

18 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Władimir Putin rozmawiał z Emmanuelem Macronem ponad godzinę - przekazał Pałac Elizejski. W trakcie rozmowy prezydent Francji wyraził zaniepokojenie sytuacją humanitarną w Mariupolu i po raz kolejny wezwał do "natychmiastowego zawieszenia broni". Z doniesień AFP wynika, że prezydent Rosji oskarżył Ukrainę o "liczne zbrodnie wojenne".

To nie jedyne konsultacje na najwyższym szczycie, które zorganizowano w piątek 18 marca. Na temat wojny w Ukrainie rozmawiali także prezydent USA Joe Biden i prezydent Chin Xi Jinping. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

Screen Twitter/max seddon

Tłumy Rosjan na Stadionie Łużniki w Moskwie. Wystąpienie Putina zostało nagle przerwane

CZYTAJ DALEJ

Macron apeluje o zawieszenie broni i przestrzeganie prawa humanitarnego

Pałac Elizejski poinformował, że rozmowa telefoniczna Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem trwała godzinę i dziesięć minut. To już kolejne konsultacje prezydentów Rosji i Francji w sprawie wojny w Ukrainie.

Tym razem Emmanuel Macron poruszył wątek sytuacji humanitarnej. Z komunikatu Pałacu Elizejskiego, na który powołuje się francuski portal bfmtv.com, wynika, że prezydent Francji wyraził "ogromne zaniepokojenie Mariupolem". To miasto na południu Ukrainy jest atakowane od początku wojny w Ukrainie, a w środę 16 marca siły rosyjskie zbombardowały miejski teatr, który zamienił się w schron.

W tym kontekście Emmanuel Macron "zażądał" wdrożenia "konkretnych i jawnych środków w celu zniesienia oblężenia Mariupola i dostępu pomocy humanitarnej". Poza tym wezwał Władimira Putina do "natychmiastowego zawieszenia broni".

W trakcie rozmowy prezydent Francji zwrócił także uwagę na "ataki wymierzone w ludność cywilną" i zarzucił Moskwie, że "nie przestrzega międzynarodowego prawa humanitarnego". Podkreślił, że "negocjacje między delegacją rosyjską a ukraińską nie przyniosły jak dotąd żadnego przełomu".

BRENDAN SMIALOWSKI/AFP/East News

Putin ledwo przeżył chorobę i jest pilnie strzeżony przez ochroniarzy. Były dyplomata i dziennikarz ujawniają

CZYTAJ DALEJ

Putin zarzuca Ukrainie "zbrodnie wojenne"

Pałac Elizejski ujawnił także stanowisko Władimira Putina. Z komunikatu wynika, że prezydent Rosji ponownie wezwał Ukrainę do wzięcia na siebie odpowiedzialności za wojnę.

O szczegółach rozmowy Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem pisze także AFP, bazując na oświadczeniu wydanym przez Kreml. Z ustaleń francuskiej agencji prasowej wynika, że prezydent Rosji oskarżył Ukrainę o "liczne zbrodnie wojenne".

Tymczasem zaledwie dwa dni temu amerykański Senat ocenił, że to właśnie Władimir Putin jest "zbrodniarzem wojennym". Tego samego sformułowania użył Joe Biden w trakcie konferencji prasowej.

Poza tym AFP donosi, że prezydent Rosji miał także przekazać prezydentowi Francji, że rosyjska armia robi "wszystko, co możliwe", aby nie atakować cywilów.

Na potwierdzenie tej tezy Władimir Putin miał przytoczyć "masowe ataki rakietowe i artyleryjskie na miasta w Donbasie" na wschodzie Ukrainy. Część tego regionu jest kontrolowana przez prorosyjskich separatystów.

Dzieci Władimira Putina: tajemnicza córka prezydenta Rosji

Putin o niej nie mówi, miał zapłacić za milczenie. Tak wygląda "tajemnicza" córka prezydenta Rosji

Oficjalnie Władimir Putin ma tylko dwoje dzieci: córki Marię i Katerinę. Obie zrezygnowały z używania nazwiska swojego ojca i wybrały anonimowość. Starsze dziecko prezydenta Rosji na stałe wyjechało z Rosji i mieszka wraz z rodziną w Holandii. Dziennikarskie śledztwo ujawniło jednak, że młoda Rosjanka ukrywająca twarz w mediach społecznościowych może być "tajną" córką Władimira Putina.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: btmtv.com

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >