Goniec.pl

Rosyjskie myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Polski. Poderwano do lotu myśliwce

5 Października 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Cztery rosyjskie myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Polski i Szwecji. Włoska armia, której samoloty stacjonują w Malborku, poinformowała, że "w celu przechwycenia czterech rosyjskich myśliwców" poderwane zostały myśliwce Eurofighter.

Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w dwóch niezależnych źródłach.

Rosyjskie samoloty najpierw naruszyły polską, a następnie szwedzką przestrzeń powietrzną "zanim zostały zmuszone do powrotu nad terytorium Kaliningradu". To kolejny tego typu incydent, do którego doszło w ostatnich dniach.

Rosyjskie myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Polski

Już 30 września bieżącego roku NATO uruchomiło alarm dotyczący rosyjskiego samolotu na granicy z Polską. Jako że obecność nie została zakomunikowana, Sojusz wysłał dwa samoloty, żeby ustalić, co się dzieje. Sytuacja okazała się nie być niebezpieczna. Również wtedy do akcji oddelegowano włoskie myśliwce Eurofighter, które stacjonują w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Misja NATO przewiduje patrolowania przestrzeni powietrznej państwa bałtyckich także przez węgierskie samoloty bojowe Gripen. - Od sierpnia sześciokrotnie przechwyciły rosyjskie samoloty - informował w połowie września podpułkownik Attila Vanyik.

Wszystkie przypadki dotyczyły rosyjskich myśliwców, wojskowych samolotów transportowych oraz samolotów zwiadowczych, które nie podały planu lotu, nie nawiązywały kontaktu z kontrolą ruchu lotniczego i miały wyłączone transpondery.

Rosyjskie siły dopuściły się incydentów na morzu

Do incydentów z udziałem rosyjskich sił doszło również na morzu. Duńskie Dowództwo Obrony przekazało, że, na wschód od zatoki Ålbæk w niedzielę wieczorem zakotwiczył rosyjski okręt. Kilka dni temu w obszarze pola naftowo-gazowego na Morzu Północnym zaobserwowano z kolei drony, co wzbudziło duże wątpliwości w związku z wyciekiem gazu z rurociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 .

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Donald Trump z zarzutami. Czy trafi do więzienia?
Czytaj więcej >

Polska

Mężczyzna powiesił się w bloku. Sąsiedzi ujawnili kim był, trudno uwierzyć
Czytaj więcej >

Polska

Znokautował policjantkę w cywilu. Porażające nagranie w sieci
Czytaj więcej >

Polska

Próbował wynająć pokój na Podhalu, kilka godzin później wpadł w ręce policji. Powód zaskakuje
Czytaj więcej >

Wiadomości

Operator koparki znalazł to na budowie, od razu chwycił za telefon. Na miejscu zaroiło się od służb
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zdjęcie profilowe tylko w koloratce i zakaz spowiedzi przez internet to nie wszystko. KEP zmienia zasady działalności duchownych w mediach
Czytaj więcej >
Irmina Jach

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]