Goniec.pl
Maria Zacharowa

AFP/EAST NEWS / Google Maps

Rosyjskie MSZ ostrzega Warszawę po przejęciu "Szpiegowa". Reakcja będzie "adekwatna i skuteczna"

14 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa ostrzega, że Moskwa będzie reagowała "adekwatnie" na "każdy nieprzyjazny krok Warszawy". W ten sposób nawiązała do przejęcia przez warszawski ratusz budynków, które należały do radzieckich dyplomatów. Skrytykowała też ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua.

NAJLEPSZE TELEFONY W NEONET! ZOBACZ NAJNOWSZE MODELE TANIEJ!!!!

Maria Zacharowa konsekwentnie brnie w rosyjską propagandę. O tym, co mówiła o celach "operacji specjalnej" w Ukrainie, pisaliśmy w tym artykule.

Marine Le Pen i Putin

Marine Le Pen chce zacieśnienia więzi między NATO a Rosją

CZYTAJ DALEJ

"Szpiegowo" w rękach Warszawy

W poniedziałek po egzekucji komorniczej "Szpiegowo" zostało przejęte przez Warszawę. To kompleks bloków mieszkalnych przy ul. Sobieskiego 100, w którym mieszkali radzieccy dyplomaci. Mimo że wyprowadzili się po 1989 r., a sąd wydał prawomocny wyrok, to Rosja nie chciała wydać budynków.

TELEFONY DO 300 ZŁ TANIEJ. ZOBACZ PROMOCJĘ W NEONET

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że "Szpiegowo" zostanie udostępnione dla uchodźców z Ukrainy. Ma tam powstać osiedle dla ukraińskich rodzin.

- Cieszę się, że w tak symboliczny sposób możemy pokazać, że Warszawa pomaga naszym ukraińskim przyjaciołom - stwierdził prezydent Warszawy.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ ostrzega. Rosja zareaguje na "każdy nieprzyjazny krok Warszawy"

Na przejęcie "Szpiegowa" już zareagowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Rzeczniczka resortu Maria Zacharowa stwierdziła, że polskie władze wkroczyły na teren "nieruchomości dyplomatycznych".

Jej zdaniem Polska dopuściła się złamania przepisów. - Działania strony polskiej są rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego: zarówno dwustronnej umowy międzyrządowej, jak i Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych - wskazała. Dodatkowo Maria Zacharowa oświadczyła, że "każdy nieprzyjazny krok ze strony Warszawy będzie skutkował adekwatną, skuteczną odpowiedzią" ze strony Rosji.

FADEL SENNA/AFP/East News, Screen Twitter/OSINTtechnical

Nagrody pieniężne za zniszczenie ukraińskiego sprzętu. Tyle mogą zarobić Rosjanie

CZYTAJ DALEJ

Zacharowa uderza w Raua. Wcześniej opowiadała o barszczu

Poza tym rzeczniczka rosyjskiego MSZ zaatakowała słownie ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua. Przekonywała, że w OBWE, której pracami zarządza obecnie szef polskiej dyplomacji, panuje "toksyczna i rusofobiczna atmosfera". Maria Zacharowa uważa, że podsycają ją funkcjonariusze organizacji, na czele z przewodniczącym.

To nie pierwsza kontrowersyjna wypowiedź rzeczniczki rosyjskiego MSZ. Zaledwie w miniony w piątek wsławiła się zaskakującym stwierdzeniem na temat sytuacji Rosjan w Ukrainie.

W trakcie konferencji prasowej Maria Zacharowa stwierdziła, że "uciskanie Rosjan w Ukrainie sięgnęło nawet branży kucharskiej". - Książki o gotowaniu były również zakazane. Dlaczego? Ponieważ nie można było dzielić się barszczem - wskazała. Jej zdaniem jest to przejaw "ksenofobii i nazizmu".

Ławrow

Nikt miał nie wiedzieć. Znaleźli ukrywaną córkę Ławrowa, zdjęcia zwalają z nóg

W trakcie czwartkowej, propagandowej konferencji prasowej niesławą okrył się szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Teraz na jaw wychodzą szczegóły z jego życia prywatnego. Rosyjska dziennikarka śledcza Maria Pevchikh ujawniła na Twitterze informacje na temat pasierbicy Siergieja Ławrowa - Poliny Kovalevej. Kilknij DALEJ, aby zobaczyć, kim jest i w jakich luksusach żyje 26-latka. fot. Twitter/Maria Pevchikh, OZAN KOSE/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET, TVN24

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Miliony "od Morawieckiego" dla piłkarzy. "To strzał w stopę", afera po tekście WP

Czytaj więcej >
Ministerul Afacerilor Interne al Republicii Moldova

Wiadomości

Mołdawia: Znaleziono fragmenty pocisku rakietowego przy granicy z Ukrainą

Czytaj więcej >
ANDREJ ISAKOVIC/AFP/East News, Xiao Yijiu/Xinhua News/East News

Wiadomości

Milionowe premie dla piłkarzy, a w tle wielka afera. Lewandowski pokłócił się z Michniewiczem

Czytaj więcej >

Wiadomości

10 województw z alertami, może być naprawdę niebezpiecznie. IMGW pilnie alarmuje

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński Zbigniew Ziobro

Wiadomości

Jarosław Kaczyński porzuci Zbigniewa Ziobrę? Wyborcy zabrali głos

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Biegli wydali opinię ws. katastrofy smoleńskiej. Antoni Macierewicz: "Jestem zszokowany"

Czytaj więcej >