Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Warszawa

Warszawa

Warszawa – podstawowe informacje

Warszawa to stolica Polski i zarazem największe miasto w kraju pod względem liczby ludności (blisko 1,9 miliona mieszkańców). Pod względem powierzchni przez długi czas Warszawa zajmowała również pierwsze miejsce, jednak aktualnie wyprzedza ją Gdańsk. Warszawa została założona ok. 1300 roku. Flaga Warszawy jest złoto-czerwona, a jej herb stanowi syrena z bułatem. Dewiza Warszawy to „Semper Invicta”, co z łaciny oznacza „Zawsze Niezwyciężona”. Aktualnym prezydentem Warszawy jest Rafał Trzaskowski.

Na terenie Warszawy (jako stolicy) znajduje się także wiele obiektów wykorzystywanych przez administrację państwową. Wymienić można Pałac Prezydencki czy budynki parlamentu (Sejm i Senat RP), a także szereg siedzib głównych rozmaitych ministerstw czy jednostek organizacyjnych państwa polskiego (na przykład ZUS, NFZ czy NBP). Warszawa jest ponadto jedyną europejską stolicą, która położona jest w sąsiedztwie parku narodowego, jakim jest Kampinoski Park Narodowy.

Gospodarka lokalna w Warszawie

Zgodnie z ogólnodostępnymi danymi, Warszawa stanowi drugie w Polsce (po Krakowie) skupisko przedsiębiorstw z sektorów nowoczesnych usług biznesowych. Wartko rozwija się też handel, czemu służą rozliczne galerie handlowe, takie, jak na przykład Złote Tarasy. Dynamiczny rozwój widać także w sektorze nieruchomości, zarówno w ramach nieruchomości mieszkalnych i użytkowych, jak i powierzchni biurowych.

W Warszawie swoją siedzibę mają rozliczne przedsiębiorstwa (krajowe i zagraniczne) o dużym znaczeniu dla gospodarki naszego kraju. Swoje centra BPO mają tutaj tacy giganci jak J.P. Morgan, Roche, Avon, BNP Paribas, Citibank i wiele innych. Centra badawczo-rozwojowe posiadają zaś takie firmy jak Samsung, Google czy General Motors.

Nie bez znaczenia dla Warszawy jest także przemysł. Znajdują się tu zakłady produkcyjne należące do wielu uznanych w świecie i w Polsce spółek, takich, jak Coca-Cola, Procter & Gamble, Lotte Wedel, ArcelorMittal czy Polpharma.

Ciekawe miejsca w Warszawie – co warto zobaczyć?

Zadając sobie pytanie „z czego jest najbardziej znana Warszawa?”, odpowiedzią będzie zapewne zarówno piękna, jak i bolesna historia, która ślady po sobie pozostawiła niemalże w każdym zakątku stolicy.

Historia Warszawy jest niesamowicie bogata, obfitując w najistotniejsze dla Polski wydarzenia, takie jak powstanie warszawskie, powstanie listopadowe czy powstanie styczniowe. Do dziś na terenie Warszawy zachowało się mnóstwo ważnych dla kraju zabytków i obiektów historycznych. Do wizytówek krajobrazowych miasta należy Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski w Warszawie czy Łazienki Królewskie – to właśnie obok tych miejsc nie wolno przejść obojętnie będąc w Warszawie. Pasjonaci historii docenią z kolei rozliczne muzea, takie jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Narodowe.

Pokaż więcej

Syrena alarmowa
19.04.2024 11:15 Punktualnie o 12:00 syreny alarmowe zawyją w polskim mieście. Wiemy, o co chodzi

Już dziś punktualnie o godzinie 12:00 w Warszawie, zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania. Wszystko z powodu 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Oprócz uhonorowania pamięci bohaterów wydarzeń z 1943 roku, włączenie syren ma być testem sprawdzającym działanie miejskiego systemu ostrzegania. 

świeczki
18.04.2024 17:05 Nie żyje polski hrabia. Całe miasto w żałobie

Jak podało Muzeum - Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, 17 kwietnia w wieku 90 lat w Warszawie zmarł hrabia Jan Artur Tarnowski. Był najstarszym synem Artura i Róży z Zamoyskich, ostatnich właścicieli tarnobrzeskiego zamku. 

policja, pałac prezydencki
15.04.2024 18:43 Incydent przed Pałacem Prezydenckim. Funkcjonariusze SOP gasili pożar

Incydent przed Pałacem Prezydenckim. Przechodzący mężczyzna podpalił na chodniku plecak. Akcję gaśniczą przeprowadzili funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa. Mężczyzna został zatrzymany, chociaż po podłożeniu ognia usiłował uciec.

radiowóz
14.04.2024 21:53 Wjechał autem w grupę ludzi na chodniku. Trzy osoby trafiły do szpitala

W Warszawie w sobotę (13.04) doszło do groźnego incydentu. Nieznany kierowca wjechał w grupę ludzi stojących na chodniku. Do zdarzenia doszło na Pradze-Północ. Stołeczni policjanci wystosowali apel do świadków zdarzenia.

Donald Tusk, policja, straż pożarna
13.04.2024 22:16 Nieznana substancja przed kancelarią premiera. Zatrzymano 34-letniego mężczyznę

Przed Kancelarią Premiera w Warszawie wylana została nieznana substancja. Na miejscu natychmiast pojawiły się służby, w tym specjaliści z jednostki chemicznej. W związku ze zdarzeniem zatrzymano jedną osobę.

bójka
12.04.2024 21:20 Rowerzysta postanowił sam wymierzyć sprawiedliwość. Tego nie przewidział

Polscy kierowcy wciąż zaskakują. Na popularnym w mediach społecznościowych profilu "Stop Cham" pojawiło się kolejne nagranie, na którym zarejestrowano awanturę pomiędzy kierującym kabrioletem a rowerzystą. Chyba mało kto mógł się spodziewać, że przepychanka pomiędzy mężczyznami eskaluje do tego stopnia, że kierowca wysiądzie z pojazdu i ruszy w kierunku rowerzysty. Film obejrzało już ponad pół miliona użytkowników.

Jarosław Kaczyński
10.04.2024 18:52 "Kaczyński to złodziej!". Pod pomnikiem smoleńskim doszło do incydentu z udziałem prezesa PiS

Kolejny incydent podczas uroczystości upamiętniających katastrofę smoleńską. Jarosław Kaczyński zabrał jeden z wieńców złożonych pod pomnikiem smoleńskim w Warszawie. Prezes PiS wcześniej próbował przy użyciu kombinerek zdjąć tabliczkę dołączoną do kwiatów. Dodatkowo doszło do utarczki słownej z policjantem zabezpieczającym wydarzenie.

pacjentka szpital
10.04.2024 13:02 Leżąc w szpitalu, dzwoniła na 112, bo personel nie reagował. Tragiczny finał

Rzecznik Praw Pacjenta zajmuje się sprawą zdarzenia, do którego doszło w jednym z warszawskich szpitali. Jak podaje “Gazeta Wyborcza”, w placówce zmarła kobieta po zabiegu ablacji. Zanim doszło do zgonu pacjentki, ta bezskutecznie próbowała wezwać do sali personel. W końcu rodzina poradziła jej, by zadzwoniła po pogotowie.

Policja
09.04.2024 21:09 Zbrodnia na warszawskiej Woli. Zarzuty dla Ukraińca

Jeden z zatrzymanych w związku z makabrycznym odkryciem, do którego doszło na warszawskiej Woli, usłyszał we wtorek 9 kwietnia zarzut potrójnego zabójstwa. Mężczyzna jest obywatelem Ukrainy. W sprawie łącznie zatrzymano siedem osób. Pojawił się także nieoficjalny motyw zbrodni.

Policja
09.04.2024 14:10 Tragedia w warszawskiej kamienicy, znaleziono cztery ciała. Jest ruch prokuratury

- Zarzut poczwórnego zabójstwa usłyszy dziś jeden z mężczyzn zatrzymanych w związku z odnalezieniem ciał na warszawskiej Woli - przekazał reporter stacji RMF FM Krzysztof Zasada. Sprawcą ma być mężczyzna pochodzący z Ukrainy.  

Policja
09.04.2024 11:22 Cztery ciała w warszawskiej kamienicy. Są nowe informacje, policja zatrzymała 7 osób

W poniedziałek 8 kwietnia w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli odkryto ciała czterech osób. Zwłoki były okaleczone, dwa ciała znajdowały się pod ziemią. Policja w związku ze sprawą zatrzymała już 7 osób. 

kobieta
07.04.2024 12:32 Kobieta dopuściła się haniebnej rzeczy. Szuka jej policja

Nieznana kobieta poszukiwana jest przez policjantów ze stołecznego Targówka. Śledczy opublikowali zdjęcia podejrzanej. Do fotografii dołączono apel o zgłaszanie się wszystkich osób, które wiedzą, kim jest ubrana w czerwoną kurtkę blondynka.

małżeństwo z Warszawy
02.04.2024 16:08 Małżeństwo z Warszawy porzuciło synów. Teraz znowu zniknęli

Sprawą małżeństwa z Warszawy - 44-letniej Anety J. i 49-letniego Adama J. niemal rok temu żyła cała Polska. Para w maju 2023 roku w środku nocy opuściła swoje mieszkanie na Mokotowie, porzucając dwóch synów. Gdy w końcu udało się ustalić ich miejsce pobytu, rodzice nie zdecydowali się wrócić do dzieci. Prokuratura chce przesłuchać małżeństwo, jednak pojawił się problem, przez który może okazać się to trudne do zrealizowania.

Policja
01.04.2024 10:06 Warszawa. Nie żyje 4-osobowa rodzina. Na jaw wyszły nowe fakty

Nowe fakty w sprawie niedzielnej śmierci na warszawskim Ursusie, gdzie w jednym z domów znaleziono ciała czterech osób. Zdaniem prokuratury doszło do tzw. rozszerzonego samobójstwa. Na jaw wyszły nowe fakty. 

Frida Kahlo
27.03.2024 16:02 Immersyjna biografia jednej z najbardziej wpływowych artystek wszechczasów w ART BOX EXPERIENCE

FRIDA KAHLO, ŻYCIE IKONY to immersyjna biografia, która zabiera nas w podróż przez życie jednej z najbardziej wpływowych artystek wszech czasów. W połowie XXI wieku legenda Fridy Khalo jest bardziej żywa niż kiedykolwiek wcześniej. Jej życie wciąż porywa, zaskakuje i inspiruje za sprawą biografii, która ukazuje kobietę wytrwałą, silną, buntowniczą i utalentowaną, zdolną do pokonywania przeciwności losu. Kobietę o wyjątkowej osobowości, wyprzedzającą swoje czasy. Już 9 lutego, po raz pierwszy w Polsce, twórcy galerii immersyjnej Art Box Experience (Warszawa, ul. Żelazna 51/53) zaproponują publiczności zupełnie nowy sposób opowiadania intymnej historii – biografię immersyjną. Ukażą wiele twarzy Fridy Khalo poprzez archiwalne zdjęcia, filmy i projekcje, obrazy cyfrowe, przedmioty kolekcjonerskie i nowo skomponowaną muzykę towarzyszącą doświadczeniu wirtualnej rzeczywistości, które z pewnością zachęcą zwiedzających do odkrywania jej legendy. Bilety dostępne są w przedsprzedaży na ticketmaster.pl. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady Meksyku w Polsce. 

policjant
23.03.2024 13:29 Strzały na komendzie w Warszawie. Sprawę bada prokuratura

Groźne zdarzenie na komisariacie na warszawskim Gocławiu. Jeden z funkcjonariuszy zupełnie przez przypadek oddał dwa niekontrolowane strzały. Policja nie podaje szczegółów zajścia, informując jedynie, że sprawą zajmuje się m.in. prokuratura. Anonimowy świadek twierdzi tymczasem, że do incydentu doszło, bo policjant “bawił się” bronią.

Westfield Mokotów, policja
20.03.2024 12:20 Kolizja warta ponad milion złotych. Fatalna pomyłka w garażu podziemnym

Fatalna pomyłka w centrum handlowym w Warszawie. Kobieta kierująca Lexusem dokonała strat na ponad milion złotych. Wszystko działo się w centrum Westfiled Mokotów na poziomie parkingu podziemnego. Policja potwierdziła okoliczności zdarzenia.

mężczyzna łódź
19.03.2024 12:03 Z Wisły wyłowiono zwłoki mężczyzny. Czy to Krzysztof Dymiński?

W niedzielę wieczorem w Nowym Dworze Mazowieckim specjalna ekipa poszukiwawcza dokonała przerażającego odkrycia. W Wiśle znaleziono ciała młodego mężczyzny. Czy nastąpił zwrot w sprawie zaginionego w maju ubiegłego roku Krzysztofa Dymińskiego? Matka 16-latka skomentowała doniesienia.

wieniec zdjęcie
14.03.2024 15:57 Pogrzeb zamordowanej Lizy. Przejmujący widok w domu pogrzebowym

Na pogrzeb tragicznie zmarłej Lizy przyszły tłumy. W czwartek 14 marca odbyło się ostatnie pożegnanie 25-latki, która została brutalnie pozbawiona życia. Uroczystość ta miała nietypowy charakter. Na miejscu pojawiło się sześć kobiet ubranych na biało, które przeniosły białą trumnę do kaplicy. Widok grobu młodej Białorusinki łapie za serce. Bliscy Lizy mieli do żałobników jedną prośbę, ci wywiązali się z niej bez zarzutu.

policja, małżeństwo
11.03.2024 19:11 Zostawili synom list i zniknęli. Na jaw wyszły nowe fakty

Sprawa małżeństwa z Warszawy, które nagle wyszło z mieszkania na Mokotowie, nadal nie została rozwiązana. Aneta i Adam J. pozostają w nieznanej lokalizacji. Siostra kobiety zabrała głos. Zdradziła, co działo się niedługo przed zniknięciem rodziców Mateusza i Adasia.

Liza
11.03.2024 10:42 Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb Lizy. Organizatorzy mają ważną prośbę

Pogrzeb 25-letniej Lizy, napadniętej i brutalnie zgwałconej w centrum Warszawy odbędzie się w czwartek 14 marca. Organizatorzy przekazali szczegóły i wystosowali prośbę do wszystkich tych, którzy będą chcieli towarzyszyć w ostatniej drodze zmarłej Białorusince. 

msza
09.03.2024 16:17 Poszła do kościoła i ją zamurowało. Opisała, co zrobił ksiądz

Jedna z internautek była w szoku po tym, co zobaczyła na mszy w Warszawie. Kobiecie zależało na tym, żeby uczęszczać na nabożeństwa w nowym miejscu zamieszkania. Szybko jednak pożałowała tej decyzji. Opisała upokarzającą sytuację, z którą musiała się zmierzyć.

Andrzej Duda
08.03.2024 22:38 Andrzej Duda w ogniu krytyki. "Chłopie, my nie żyjemy w średniowieczu"

W piątek 8 marca Strajk Kobiet zorganizował manifestację w Warszawie. Przed siedzibą prezydenta Dudy zebrało się kilkaset osób, które następnie przeszły przed biuro Polski 2050. W trakcie przemówień kobiety zwracały się bezpośrednio w stronę prezydenta. - Andrzeju Dudo, jeśli zawetujesz ustawę o dostępie do antykoncepcji awaryjnej nie zapomnimy ci tego - padło ze sceny. 

kobieta, mężczyzna
08.03.2024 13:14 Małżeństwo z Warszawy nie wróciło do synów. Siostra przerwała milczenie

Sprawa małżeństwa z Warszawy nadal nie jest rozwiązana. Aneta i Adam J. zapewniali jakiś czas temu w czeskiej Pradze, iż niedługo wrócą do domu i dwójki synów. Tak się jednak do dziś nie stało. Siostra 44-letniej kobiety zabrała głos. Wyjaśniła, co działo się niedługo przed zniknięciem małżeństwa.

Dorian S.
06.03.2024 18:28 Sąsiedzi Doriana S. przerwali milczenie. "To był normalny chłopak"

Dorian S. oskarżony jest o dokonanie brutalnego gwałtu, do którego doszło w centrum Warszawy w niedzielę 25 lutego. Ofiarą była 25-letnia Liza, pochodząca z Białorusi. Dziewczyna po 5 dniach walki o życie zmarła w szpitalu. Reporterzy "Faktu" odwiedzili rodzinne miasto Doriana S. i porozmawiali z sąsiadami. - Dla mnie to był normalny, bardzo grzeczny chłopak - mówi jedna z kobiet. 

policja zatrzymany
06.03.2024 15:25 Znajomi Doriana S. zabrali głos. Tak się zachowywał na co dzień

Dorian S. przyznał się do napaści na 25-letnią Lizę. Tłumaczył policjantom, że zamierzał ją “tylko” okraść. Przerażająca zbrodnia z centrum Warszawy poruszyła wieloma osobami. Teraz o tym, jaką osobą był mężczyzna podejrzewany o brutalny gwałt, opowiedzieli jego znajomi.

policjanci zatrzymany radiowóz
06.03.2024 09:41 25-letnia Liza nie żyje. Rodzina Doriana S. przerwała milczenie

Miał dopuścić się przerażającej zbrodni. Teraz głos zabrała jego rodzina. Dorian S. przyznał się do dokonania brutalnego gwałtu na 25-letniej Lizie, która kilka dni później zmarła. Dziś ulicami Warszawy przejdzie marsz dla niej, a także innych kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

Dorian S.
05.03.2024 17:07 Zabójstwo 25-letniej Lizy. Ojciec Doriana S. przerwał milczenie

Ojciec zatrzymanego Doriana S., podejrzewanego o dokonanie brutalnego gwałtu w centrum Warszawy na 25-letniej Lizie, która kilka dni później zmarła, przerwał milczenie. W krótkim oświadczeniu zapewnia, że nie zostawi syna. Przyznaje także, że chciałby cofnąć czas.