Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Warszawa

Warszawa

Warszawa – podstawowe informacje

Warszawa to stolica Polski i zarazem największe miasto w kraju pod względem liczby ludności (blisko 1,9 miliona mieszkańców). Pod względem powierzchni przez długi czas Warszawa zajmowała również pierwsze miejsce, jednak aktualnie wyprzedza ją Gdańsk. Warszawa została założona ok. 1300 roku. Flaga Warszawy jest złoto-czerwona, a jej herb stanowi syrena z bułatem. Dewiza Warszawy to „Semper Invicta”, co z łaciny oznacza „Zawsze Niezwyciężona”. Aktualnym prezydentem Warszawy jest Rafał Trzaskowski.

Na terenie Warszawy (jako stolicy) znajduje się także wiele obiektów wykorzystywanych przez administrację państwową. Wymienić można Pałac Prezydencki czy budynki parlamentu (Sejm i Senat RP), a także szereg siedzib głównych rozmaitych ministerstw czy jednostek organizacyjnych państwa polskiego (na przykład ZUS, NFZ czy NBP). Warszawa jest ponadto jedyną europejską stolicą, która położona jest w sąsiedztwie parku narodowego, jakim jest Kampinoski Park Narodowy.

Gospodarka lokalna w Warszawie

Zgodnie z ogólnodostępnymi danymi, Warszawa stanowi drugie w Polsce (po Krakowie) skupisko przedsiębiorstw z sektorów nowoczesnych usług biznesowych. Wartko rozwija się też handel, czemu służą rozliczne galerie handlowe, takie, jak na przykład Złote Tarasy. Dynamiczny rozwój widać także w sektorze nieruchomości, zarówno w ramach nieruchomości mieszkalnych i użytkowych, jak i powierzchni biurowych.

W Warszawie swoją siedzibę mają rozliczne przedsiębiorstwa (krajowe i zagraniczne) o dużym znaczeniu dla gospodarki naszego kraju. Swoje centra BPO mają tutaj tacy giganci jak J.P. Morgan, Roche, Avon, BNP Paribas, Citibank i wiele innych. Centra badawczo-rozwojowe posiadają zaś takie firmy jak Samsung, Google czy General Motors.

Nie bez znaczenia dla Warszawy jest także przemysł. Znajdują się tu zakłady produkcyjne należące do wielu uznanych w świecie i w Polsce spółek, takich, jak Coca-Cola, Procter & Gamble, Lotte Wedel, ArcelorMittal czy Polpharma.

Ciekawe miejsca w Warszawie – co warto zobaczyć?

Zadając sobie pytanie „z czego jest najbardziej znana Warszawa?”, odpowiedzią będzie zapewne zarówno piękna, jak i bolesna historia, która ślady po sobie pozostawiła niemalże w każdym zakątku stolicy.

Historia Warszawy jest niesamowicie bogata, obfitując w najistotniejsze dla Polski wydarzenia, takie jak powstanie warszawskie, powstanie listopadowe czy powstanie styczniowe. Do dziś na terenie Warszawy zachowało się mnóstwo ważnych dla kraju zabytków i obiektów historycznych. Do wizytówek krajobrazowych miasta należy Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski w Warszawie czy Łazienki Królewskie – to właśnie obok tych miejsc nie wolno przejść obojętnie będąc w Warszawie. Pasjonaci historii docenią z kolei rozliczne muzea, takie jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Narodowe.

Pokaż więcej

straż
22.05.2024 12:17 Kłęby dymu nad Warszawą, przeprowadzono ewakuację. W akcji wielu strażaków

W środę 22 maja wybuchł na jednym z wysypisk w Warszawie wybuchł groźny pożar. Na miejscu trwa akcja straży pożarnej, policja zabezpiecza teren. Kłębu dymu widać z dużej odległości. 

blok, ogłoszenie, kartka
19.05.2024 16:12 Wywiesili ogłoszenie na osiedlu. Od razu wybuchła awantura, sąsiedzi są wściekli

Niepozorna kartka wywieszona na jednym z osiedli w Warszawie wywołała sąsiedzką awanturę. Ludzie nie kryli swojego oburzenia ze słów, jakie pod adresem właścicieli ogródków wystosowała administracja wspólnoty. Konkurs na najładniejszy ogródek zakończył się skandalem. - Czytam to i nie wierzę - grzmi jednak z kobiet.

policja
16.05.2024 20:19 Warszawa. Nie żyje starsza kobieta, ujawniono niepokojące kulisy

Wstrząsające doniesienia z warszawskiego Mokotowa. W czwartek przed południem doszło do zabójstwa starszej, około 80-letniej kobiety. Na miejscu trwają prace policjantów pod nadzorem prokuratora. W mediach pojawiły się przerażające doniesienia na temat szczegółów sprawy.

Rafał Trzaskowski
16.05.2024 12:22 Rafał Trzaskowski zdecydował. Warszawski ratusz pierwszym w Polsce

Stołeczny ratusz właśnie dokonał wielkiej rewolucji. W ramach przeciwdziałania dyskryminacji prezydent Rafał Trzaskowski podpisał rozporządzenie, które zakazuje wieszania krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach. To jednak tylko namiastka tego, co zmieni się w magistracie. - Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które przyjęło taki dokument - chwali się rzeczniczka ratusza Monika Beuth.

parkowanie
15.05.2024 11:54 Wciskasz przycisk i parkujesz za darmo. Fenomenalny trik dla kierowców

Rozszerzanie zasięgu stref płatnego parkowania oraz podnoszenie opłat to problemy, z którymi borykają się niemal wszyscy kierowcy. Warto wiedzieć, że istnieje trik, który pomoże ograniczyć koszty parkowania w centrum.

straż pożarna
14.05.2024 09:19 Pożar na Grzybowskiej. Świadek tragedii: "Nie mogę tego zapomnieć"

Dwie osoby zginęły w pożarze, do którego doszło w niedzielę (12 maja) przy ul. Grzybowskiej w Warszawie. Ciało jednej z nich znaleziono w pogorzelisku, drugiej - przed płonącym wieżowcem. Przyczyny i okoliczności tego tragicznego zdarzenia wyjaśniają policja i prokuratura. Relacje sąsiadów, do których dotarł reporter “Faktu”, są wyjątkowo dramatyczne.

pożar w Warszawie
12.05.2024 10:39 Pożar Marywilskiej 44 w Warszawie. Coraz więcej niejasności

Niepokojące doniesienia po pożarze w centrum handlowym na warszawskiej Białołęce. Straż pożarna poinformowała o pierwszych wnioskach po opanowaniu ognia, który aktualnie jest dogaszany. Jak ujawnił przedstawiciel strażaków, sytuacja wygląda na nietypową, choć ostateczne przyczyny wyjaśniać będzie policja. - To bardzo dziwna sytuacja, że po 11 minutach była taka powierzchnia pożarem objęta - wskazał nadbrygadier Mariusz Feltynowski.

pożar hali w Warszawie
12.05.2024 08:12 Ogromny pożar hali targowej w Warszawie. RCB pilnie rozesłało alert

Wielkie kłęby szarego dymu nad Warszawą. To rezultat pożaru, jaki wybuchł w kompleksie hal targowych przy ul. Marywilskiej 44. Straż pożarna walczy z żywiołem, który objął swoim zasięgiem ponad 80 proc. powierzchni obiektu. W sieci ukazały się pierwsze zdjęcia i nagrania pokazujące ogromną skalę zdarzenia. 

straż pożarna
08.05.2024 18:41 Warszawa. Pożar w wieżowcu, ewakuowano setki osób

Pożar wybuchł po godzinie 15:00 w wieżowcu Spektrum Tower w centrum Warszawy. Na miejscu pracuje dziewięć zastępów straży pożarnej, ewakuowano setki osób. 

wypadek
04.05.2024 13:05 Warszawa, Wilanów. Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura przekazała ustalenia

W piątek 3 maja na warszawskim Wilanowie doszło do tragicznego w skutkach wypadku, w którym zginęły 3 osoby. Samochód osobowy wypadł z drogi i uderzył w drzewo oraz ogrodzenie posesji, po czym zapalił się i doszczętnie spłonął. Prokuratura przekazała najnowsze informacje o ofiarach, a także prawdopodobnej przyczynie tragedii. 

pogotowie
03.05.2024 17:09 Nie żyją trzy osoby. BMW stanęło w ogniu, nie mieli żadnych szans

Śmiertelny wypadek na warszawskim Wilanowie. BMW uderzyło w drzewo, a następnie stanęło w płomieniach. Zginęły trzy osoby. Świadkowie wskazują, że chwilę przed zdarzeniem kierowca samochodu “kręcił bączki” na pobliskim parkingu.

śmigłowiec LPR
30.04.2024 17:31 Karambol na trasie S2. W akcji wszystkie służby i śmigłowiec LPR

Niebezpieczne sceny rozegrały się we wtorek (30 kwietnia) na trasie S2 w okolicach Warszawy. Na drodze doszło do karambolu, w którym uczestniczyło aż sześć samochodów. Na miejsce skierowano wszystkie służby, w tym załogę śmigłowca LPR. Ruch w kierunku Terespola jest całkowicie zablokowany.

Jolanta Kwaśniewska
27.04.2024 17:34 Jolanta Kwaśniewska zrobiła furorę. 20-latki mogą tylko zazdrościć

Pomimo upływu lat Jolanta Kwaśniewska wciąż zachwyca. Żona byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego niezmienne cieszy się niezmienną sympatią i szacunkiem Polaków. Od wielu dekad jest uważana za ikonę stylu i elegancji.

poszukiwany
26.04.2024 15:34 Policja z całego kraju szuka tego mężczyzny. Miał się dopuścić poważnego przestępstwa

Policjanci z warszawskiego Mokotowa opublikowali wizerunek mężczyzny, którego poszukują w związku prowadzonym postępowaniem dotyczącym usiłowania zgwałcenia. Każdy, kto rozpoznaje podejrzanego, proszony jest o pilny kontakt z policją. 

dom dziecka
25.04.2024 20:20 Warszawa. Dramat w domu dziecka. Dwie dziewczynki wyskoczyły z okna

Do dramatycznego zdarzenia doszło w jednym z domów dziecka na warszawskim Żoliborzu. Dwie nastolatki wyskoczyły z okna. Jedna z dziewczyn musiała być reanimowana. To już kolejna tragedia, do jakiej doszło w tej konkretnej placówce.

Syrena alarmowa
19.04.2024 11:15 Punktualnie o 12:00 syreny alarmowe zawyją w polskim mieście. Wiemy, o co chodzi

Już dziś punktualnie o godzinie 12:00 w Warszawie, zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania. Wszystko z powodu 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Oprócz uhonorowania pamięci bohaterów wydarzeń z 1943 roku, włączenie syren ma być testem sprawdzającym działanie miejskiego systemu ostrzegania. 

świeczki
18.04.2024 17:05 Nie żyje polski hrabia. Całe miasto w żałobie

Jak podało Muzeum - Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, 17 kwietnia w wieku 90 lat w Warszawie zmarł hrabia Jan Artur Tarnowski. Był najstarszym synem Artura i Róży z Zamoyskich, ostatnich właścicieli tarnobrzeskiego zamku. 

policja, pałac prezydencki
15.04.2024 18:43 Incydent przed Pałacem Prezydenckim. Funkcjonariusze SOP gasili pożar

Incydent przed Pałacem Prezydenckim. Przechodzący mężczyzna podpalił na chodniku plecak. Akcję gaśniczą przeprowadzili funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa. Mężczyzna został zatrzymany, chociaż po podłożeniu ognia usiłował uciec.

radiowóz
14.04.2024 21:53 Wjechał autem w grupę ludzi na chodniku. Trzy osoby trafiły do szpitala

W Warszawie w sobotę (13.04) doszło do groźnego incydentu. Nieznany kierowca wjechał w grupę ludzi stojących na chodniku. Do zdarzenia doszło na Pradze-Północ. Stołeczni policjanci wystosowali apel do świadków zdarzenia.

Donald Tusk, policja, straż pożarna
13.04.2024 22:16 Nieznana substancja przed kancelarią premiera. Zatrzymano 34-letniego mężczyznę

Przed Kancelarią Premiera w Warszawie wylana została nieznana substancja. Na miejscu natychmiast pojawiły się służby, w tym specjaliści z jednostki chemicznej. W związku ze zdarzeniem zatrzymano jedną osobę.

bójka
12.04.2024 21:20 Rowerzysta postanowił sam wymierzyć sprawiedliwość. Tego nie przewidział

Polscy kierowcy wciąż zaskakują. Na popularnym w mediach społecznościowych profilu "Stop Cham" pojawiło się kolejne nagranie, na którym zarejestrowano awanturę pomiędzy kierującym kabrioletem a rowerzystą. Chyba mało kto mógł się spodziewać, że przepychanka pomiędzy mężczyznami eskaluje do tego stopnia, że kierowca wysiądzie z pojazdu i ruszy w kierunku rowerzysty. Film obejrzało już ponad pół miliona użytkowników.

Jarosław Kaczyński
10.04.2024 18:52 "Kaczyński to złodziej!". Pod pomnikiem smoleńskim doszło do incydentu z udziałem prezesa PiS

Kolejny incydent podczas uroczystości upamiętniających katastrofę smoleńską. Jarosław Kaczyński zabrał jeden z wieńców złożonych pod pomnikiem smoleńskim w Warszawie. Prezes PiS wcześniej próbował przy użyciu kombinerek zdjąć tabliczkę dołączoną do kwiatów. Dodatkowo doszło do utarczki słownej z policjantem zabezpieczającym wydarzenie.

pacjentka szpital
10.04.2024 13:02 Leżąc w szpitalu, dzwoniła na 112, bo personel nie reagował. Tragiczny finał

Rzecznik Praw Pacjenta zajmuje się sprawą zdarzenia, do którego doszło w jednym z warszawskich szpitali. Jak podaje “Gazeta Wyborcza”, w placówce zmarła kobieta po zabiegu ablacji. Zanim doszło do zgonu pacjentki, ta bezskutecznie próbowała wezwać do sali personel. W końcu rodzina poradziła jej, by zadzwoniła po pogotowie.

Policja
09.04.2024 21:09 Zbrodnia na warszawskiej Woli. Zarzuty dla Ukraińca

Jeden z zatrzymanych w związku z makabrycznym odkryciem, do którego doszło na warszawskiej Woli, usłyszał we wtorek 9 kwietnia zarzut potrójnego zabójstwa. Mężczyzna jest obywatelem Ukrainy. W sprawie łącznie zatrzymano siedem osób. Pojawił się także nieoficjalny motyw zbrodni.

Policja
09.04.2024 14:10 Tragedia w warszawskiej kamienicy, znaleziono cztery ciała. Jest ruch prokuratury

- Zarzut poczwórnego zabójstwa usłyszy dziś jeden z mężczyzn zatrzymanych w związku z odnalezieniem ciał na warszawskiej Woli - przekazał reporter stacji RMF FM Krzysztof Zasada. Sprawcą ma być mężczyzna pochodzący z Ukrainy.  

Policja
09.04.2024 11:22 Cztery ciała w warszawskiej kamienicy. Są nowe informacje, policja zatrzymała 7 osób

W poniedziałek 8 kwietnia w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli odkryto ciała czterech osób. Zwłoki były okaleczone, dwa ciała znajdowały się pod ziemią. Policja w związku ze sprawą zatrzymała już 7 osób. 

kobieta
07.04.2024 12:32 Kobieta dopuściła się haniebnej rzeczy. Szuka jej policja

Nieznana kobieta poszukiwana jest przez policjantów ze stołecznego Targówka. Śledczy opublikowali zdjęcia podejrzanej. Do fotografii dołączono apel o zgłaszanie się wszystkich osób, które wiedzą, kim jest ubrana w czerwoną kurtkę blondynka.

małżeństwo z Warszawy
02.04.2024 16:08 Małżeństwo z Warszawy porzuciło synów. Teraz znowu zniknęli

Sprawą małżeństwa z Warszawy - 44-letniej Anety J. i 49-letniego Adama J. niemal rok temu żyła cała Polska. Para w maju 2023 roku w środku nocy opuściła swoje mieszkanie na Mokotowie, porzucając dwóch synów. Gdy w końcu udało się ustalić ich miejsce pobytu, rodzice nie zdecydowali się wrócić do dzieci. Prokuratura chce przesłuchać małżeństwo, jednak pojawił się problem, przez który może okazać się to trudne do zrealizowania.