Warszawa to stolica Polski i zarazem największe miasto w kraju pod względem liczby ludności (blisko 1,9 miliona mieszkańców). Pod względem powierzchni przez długi czas Warszawa zajmowała również pierwsze miejsce, jednak aktualnie wyprzedza ją Gdańsk. Warszawa została założona ok. 1300 roku. Flaga Warszawy jest złoto-czerwona, a jej herb stanowi syrena z bułatem. Dewiza Warszawy to „Semper Invicta”, co z łaciny oznacza „Zawsze Niezwyciężona”. Aktualnym prezydentem Warszawy jest Rafał Trzaskowski.
Na terenie Warszawy (jako stolicy) znajduje się także wiele obiektów wykorzystywanych przez administrację państwową. Wymienić można Pałac Prezydencki czy budynki parlamentu (Sejm i Senat RP), a także szereg siedzib głównych rozmaitych ministerstw czy jednostek organizacyjnych państwa polskiego (na przykład ZUS, NFZ czy NBP). Warszawa jest ponadto jedyną europejską stolicą, która położona jest w sąsiedztwie parku narodowego, jakim jest Kampinoski Park Narodowy.
Zgodnie z ogólnodostępnymi danymi, Warszawa stanowi drugie w Polsce (po Krakowie) skupisko przedsiębiorstw z sektorów nowoczesnych usług biznesowych. Wartko rozwija się też handel, czemu służą rozliczne galerie handlowe, takie, jak na przykład Złote Tarasy. Dynamiczny rozwój widać także w sektorze nieruchomości, zarówno w ramach nieruchomości mieszkalnych i użytkowych, jak i powierzchni biurowych.
W Warszawie swoją siedzibę mają rozliczne przedsiębiorstwa (krajowe i zagraniczne) o dużym znaczeniu dla gospodarki naszego kraju. Swoje centra BPO mają tutaj tacy giganci jak J.P. Morgan, Roche, Avon, BNP Paribas, Citibank i wiele innych. Centra badawczo-rozwojowe posiadają zaś takie firmy jak Samsung, Google czy General Motors.
Nie bez znaczenia dla Warszawy jest także przemysł. Znajdują się tu zakłady produkcyjne należące do wielu uznanych w świecie i w Polsce spółek, takich, jak Coca-Cola, Procter & Gamble, Lotte Wedel, ArcelorMittal czy Polpharma.
Zadając sobie pytanie „z czego jest najbardziej znana Warszawa?”, odpowiedzią będzie zapewne zarówno piękna, jak i bolesna historia, która ślady po sobie pozostawiła niemalże w każdym zakątku stolicy.
Historia Warszawy jest niesamowicie bogata, obfitując w najistotniejsze dla Polski wydarzenia, takie jak powstanie warszawskie, powstanie listopadowe czy powstanie styczniowe. Do dziś na terenie Warszawy zachowało się mnóstwo ważnych dla kraju zabytków i obiektów historycznych. Do wizytówek krajobrazowych miasta należy Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski w Warszawie czy Łazienki Królewskie – to właśnie obok tych miejsc nie wolno przejść obojętnie będąc w Warszawie. Pasjonaci historii docenią z kolei rozliczne muzea, takie jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Narodowe.
Pokaż więcej
Stołeczna policja opublikowała właśnie pilny komunikat w sprawie poszukiwań matki oraz dziecka. 31-letnia kobieta nie nawiązała kontaktu z rodziną od 10 listopada do chwili obecnej. Policja opublikowała zdjęcia 9-letniej Zosi oraz jej mamy i prosi o pomoc.
Tragiczne informacje docierają z Warszawy. Nie żyje policjant postrzelony podczas sobotniej interwencji na warszawskiej Pradze-Północ. Policja przekazała wstrząsające fakty.
Dramatyczne doniesienia z Warszawy. W sobotę po południu przy ulicy Inżynierskiej na Pradze-Północ padły strzały. Ranny został policjant. Trwa walka o jego życie. - Policjanci zostali wezwani na interwencję w związku z informacją o agresywnym mężczyźnie z maczetą w ręku - informuje stołeczna policja.
Niespodziewanie gwałtowne opady śniegu, jakie wystąpiły w nocy z czwartku na piątek w Polsce, zaskoczyły wielu mieszkańców. Jak się okazuje, niektóre regiony zostały dotknięte białym puchem znacznie poważniej. Tu nad ranem ogłoszono akcję ALFA. Poinformowano o szczegółach.
Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski poinformował o wykryciu zmutowanego wirusa polio. Potwierdziła to próbka, pobrana w ostatnich dniach ze ścieków komunalnych w Warszawie. Główny Inspektor powiedział wprost – jest to “sytuacja alertowa”. Jednocześnie wystosowano pilny apel do rodziców dzieci.
W poniedziałek, punktualnie o godzinie 14 w Warszawie ruszył Marsz Niepodległości. Według informacji przekazanych przez organizatorów, w wydarzeniu bierze udział co najmniej 100 tys. osób. Okazuje się jednak, że nie wszyscy, którzy przybyli na marsz, wezmą w nim udział. Stołeczna policja poinformowała, że jeszcze przed imprezą zatrzymano dziesiątki osób.
Już dziś w Polsce obchodzimy Święto Niepodległości. Obchody tradycyjnie najhuczniej odbędą się w Warszawie. Tam też policja wprowadziła istotne zakazy, których złamanie będzie wiązało się z poważnymi konsekwencjami.
W poniedziałek przez Warszawę przejdzie Marsz Niepodległości. Według informacji przekazanych przez organizatorów, w wydarzeniu może wziąć udział 100 tys. osób. W tym dniu wszystkie osoby przebywające w Warszawie będzie obowiązywał ważny zakaz. Rozporządzenie w tej sprawie niedawno podpisał wojewoda mazowiecki.
W najbliższy poniedziałek ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości. W wydarzeniu, jak co roku, weźmie udział spore grono działaczy i parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. W tym roku jednak partia zaplanowała coś, co nie miało miejsca już od 6 lat.
W niedzielę wieczorem w centrum Warszawy doszło do pożaru restauracji. Na miejscu pracują strażacy, którzy ewakuowali 50 osób.
Dzień Wszystkich Świętych to dla większości z nas okazja do zadumy, modlitwy i wspomnień o bliskich, których już z nami nie ma. Niestety w ostatnich latach to z reguły najspokojniejsze święto w niektórych miastach zaczyna przypominać istny jarmark, a okolice cmentarzy wypełniają stoiska z szaszłykami, kiełbasą czy bigosem.
Skandaliczna sytuacja wydarzyła się na jednym z warszawskich cmentarzy. Spacerując alejkami, można natknąć się na niecodzienną wiadomość, którą poszkodowana osoba powiesiła na drzewie. Komunikat jest prosty i bardzo dosadny, skierowany do "cmentarnego złodzieja".
We wtorek 29 października w warszawskim Kościele Sióstr Wizytek odbył się pogrzeb Janusza Olejniczaka. Artysta odszedł w wieku 72 lat. W ostatniej drodze we wtorek towarzyszyło mu wiele znanych osobistości m.in. Jolanta Kwaśniewska czy Daniel Olbrychski.
We wtorek o świcie w samym centrum Warszawy doszło do tragicznych scen. Na Woli błyskawicznie pojawiły się niemal wszystkie służby. Konieczna była ewakuacja 40 osób. Jest jedna ofiara śmiertelna.
Do prawdziwego dramatu doszło w poniedziałek chwilę po południu na warszawskiej Woli. Z balkonu jednego z bloków przy ulicy Działdowskiej wypadła 1,5 roczna dziewczynka. Stan dziecka jest krytyczny, maluch aktualnie walczy o życie.
Mimo początkowych odmów warszawskiego ratusza Rafał Trzaskowski wydał zgodę na organizację Marszu Niepodległości 11 listopada. Informację tę potwierdziła rzecznik magistratu Monika Beuth. Decyzję prezydenta dobitnie skomentowali organizatorzy wydarzenia.
Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami, dlatego Polacy coraz częściej odwiedzają nekropolie, aby uprzątnąć groby bliskich. Okazuje się, że podczas takiej wyprawy można natrafić na szokujące widoki. Przykład pokazał niedawno jeden z dziennikarzy, który tym, co zobaczył, pochwalił się w sieci. Internauci nie mogli w to uwierzyć.
W czwartek późnym wieczorem na warszawskich Bielanach doszło do groźnego wypadku z udziałem karetki pogotowia i taksówki. Około godziny 23 na skrzyżowaniu ulic Marymonckiej i Podczaszyńskiego ambulans, który przewoził pacjenta, zderzył się z nadjeżdżającą taksówką. Siła uderzenia była tak duża, że pojazd uprzywilejowany przewrócił się na bok.
Policja w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie brutalnego ataku na 1,5-roczne dziecko, do którego doszło w lipcu tego roku na placu zabaw przy ulicy Kochanowskiego w dzielnicy Bielany. Zdarzenie, które zszokowało lokalną społeczność, polegało na naruszeniu nietykalności cielesnej małoletniego przez nieznaną kobietę. Matka chłopca opisała w mediach społecznościowych przerażające szczegóły tego ataku, a policja opublikowała wizerunek podejrzanej, apelując o pomoc w jej zidentyfikowaniu.
Dziennikarz Radia Kraków Patryk Kubiak przekazał informację o zatrzymaniu popularnego youtubera znanego w sieci jako “Budda”. "Kamil L. został dziś przez nas zatrzymany w Warszawie" - czytamy w komunikacie CBŚP. Do ujęcia mężczyzny miało dojść w Warszawie.
W sobotni poranek na warszawskiej Pradze doszło do potężnego pożaru jednego z budynków. Z ogniem walczy dziewięć zastępów straży pożarnej. Zadymienie jest tak wielkie, że czarną chmurę widać z wielu kilometrów. Do sieci trafiły już pierwsze nagrania.
W piątek niedaleko stacji PKP Warszawa-Ursus doszło do dramatu. Pociąg relacji Gdynia-Wiedeń z ogromną siłą uderzył w przechodzącą przez tory w niedozwolonym miejscu starszą kobietę. Tragedia rozegrała się na oczach jej męża.
Policja zatrzymała podejrzanego w sprawie potrącenia na rodzie Tybetu w Warszawie. Okazuje się, że mężczyzna jest dobrze znany stołecznym służbom. Z najnowszych doniesień wynika, że sprawca zdarzenia w przeszłości doprowadził do innego tragicznego wypadku.
Ważna wiadomość dla wszystkich mieszkańców Warszawy. Już dziś punktualnie o godzinie 11.00 w stolicy zawyją syreny alarmowe. We wtorek do wielu osób w związku z tym faktem dotarła pilna informacja SMS z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. - Zachowaj spokój - apeluje RCB. Przekazano wszelkie szczegóły.
Tragiczny wypadek w Warszawie. Śmierć na miejscu poniósł starszy mężczyzna. Jak tłumaczył policjantom 86-letni sprawca zdarzenia, do tragedii doszło, ponieważ pomylił hamulec z gazem.
Kilka dni temu w Warszawie doszło do dużej akcji policji w Alejach Jerozolimskich. Początkowo mundurowi nie informowali o szczegółach. Teraz wiadomo, że w sprawie zatrzymano trzy osoby. Policja wyjawiła powody swoich działań.
W nocy ze środy na czwartek doszło do niebezpiecznego zdarzenia na lotnisku Chopina w Warszawie. W sortowni bagaży wybuchła jedna z walizek. Rzeczniczka obiektu wyjaśniła, co tam się wydarzyło.
We wtorek 1 października, odbył się pogrzeb 37-letniego Rafała, ofiary tragicznego wypadku, do którego doszło na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Mężczyznę pożegnały tłumy bliskich i przyjaciół. W kościele odczytano poruszający list od jego żony, który nie mogła być na pogrzebie, ponieważ wciąż przebywa w szpitalu.