Goniec.pl > Wiadomości > Rosyjski wywiad ujawnia "tajny plan" Polski i USA. Groteskowe doniesienia
Maria Glinka
Maria Glinka 28.04.2022 22:32

Rosyjski wywiad ujawnia "tajny plan" Polski i USA. Groteskowe doniesienia

Wikimedia Commons/Kremlin.ru, CC BY 4.0; Piotr Drabik, CC BY 2.0
Wikimedia Commons/Kremlin.ru, CC BY 4.0; Piotr Drabik, CC BY 2.0

Szef rosyjskiego wywiadu zagranicznego Siergiej Naryszkin twierdzi, że Polska i USA przygotowały "tajny plan". Jego zdaniem Warszawa i Waszyngton chcą przejąć kontrole nad częścią Ukrainy. To całkowicie zaprzecza postawie, którą Polska prezentuje od początku rosyjskiej inwazji.

Wypowiedź szefa rosyjskiego wywiadu zagranicznego cytuje agencja RIA Novosti. Warto jednak pamiętać, że może to być kolejna odsłona wojny informacyjnej, którą Rosja prowadzi z Zachodem.

Rosyjski wywiad oskarża Polskę i USA o chęć przejęcia kontroli nad częścią Ukrainy

- Według informacji otrzymanych przez rosyjską Służbę Wywiadu Zagranicznego, Waszyngton i Warszawa pracują nad planami ustanowienia ścisłej wojskowo-politycznej kontroli Polski nad ich historycznymi posiadłościami w Ukrainie - oznajmił Siergiej Naryszkin.

Szef rosyjskiego wywiadu zagranicznego wskazał, że w ramach pierwszego etapu "polskie wojska wkroczą do Ukrainy". Jest przekonany, że wykorzystają do tego "hasło ochrony przed rosyjską armią". Z jego informacji wynika, że rząd w Warszawie ma konsultować się w tej sprawie bezpośrednio z prezydentem USA Joe Bidenem.

Siergiej Naryszkin ujawnił także, jaką strategie ma przyjąć wojsko. - Polski kontyngent ma zostać rozlokowany w tych częściach Ukrainy, gdzie prawdopodobieństwo walk z Rosjanami jest niewielkie - wskazał.

Polska pomaga, a nie atakuje

Rzekome plany, o których informuje Rosja, całkowicie zaprzeczają rzeczywistości. Już 23 lutego 2022 r. polscy posłowie przyjęli przez aklamację uchwałę, w której "z całą mocą potępili wszelkie działania Federacji Rosyjskiej, których celem jest zamach na suwerenność Ukrainy". Miesiąc później Sejm uznał Władimira Putina za zbrodniarza wojennego. Tydzień wcześniej to samo zrobił amerykański Senat.

Z kolei dwa dni temu premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że Polska przekazała Ukrainie czołgi. Jednak Polska udziela wsparcia również na miejscu - do tej pory do naszego kraju przybyły prawie 3 mln uchodźców z Ukrainy, którzy po otrzymaniu numeru PESEL mogą korzystać ze świadczeń czy opieki zdrowotnej.

Czy tak Kreml odczytuje propozycję Kaczyńskiego?

Dla Rosji argumentem do wygłaszania tego typu stwierdzeń może być propozycja, którą Jarosław Kaczyński przedstawił w trakcie wizyty w Kijowie na początku marca. Wicepremier ds. bezpieczeństwa stwierdził, że do Ukrainy powinna wkroczyć misja pokojowa.

Pomysł nie zyskał zbyt dużego poparcia i dyskusja na ten temat przycichła. Jednak Kreml zinterpretował go jako chęć wysłania do Ukrainy polskiego wojska i twierdził, że żołnierze mogliby pozostać na tych terenach dłużej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: natemat.pl, wp.pl, goniec.pl