Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Matura z języka polskiego 2022. Zmiany na maturze, nowe zasady maturalne od tego roku

13 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Matura z języka polskiego 2022. Zbliżający się egzamin dojrzałości będzie wyglądać w tym roku zupełnie inaczej, przede wszystkim ze względu na fakt, iż zorganizowane zostaną matury 2022 dla uchodźców z Ukrainy. Nie zmieniają się jednak coroczne pytania, zadawane przez tysiące młodych osób: "ile trwa matura z polskiego". Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Matury 2022 dla uchodźców z Ukrainy zostały zaplanowane w trybie przyśpieszonym w związku z masowym napływem młodych osób uciekającymi przed wojną w Ukrainie. Od tego roku obowiązują zupełnie nowe zasady maturalne.

Zmianie ulega to, ile trwa matura z polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Nie mogą oni liczyć na to, że egzamin dojrzałości będą mogli pisać cyrylicą, konieczne jest napisanie matury z języka polskiego w języku polskim przy użyciu alfabetu łacińskiego. Przedstawiamy najważniejsze zmiany w maturze 2022.

Matura z języka polskiego 2022: matury 2022 dla uchodźców z Ukrainy

Podstawowe informacje na temat matury z języka polskiego 2022 dla obywateli Ukrainy. Matury 2022 dla uchodźców z Ukrainy zostały obwarowane szczegółowymi zasadami. Kluczowa jest tutaj deklaracja lub uzyskanie specjalnej zgody.

Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca uchodźców zza wschodniej granicy do przystępowania do matury 2022. Należy pamiętać, że tylko matura pozwoli na kontynuowanie nauki na wyższych szczeblach edukacji.

Matury 2022 dla uchodźców z Ukrainy ściśle związane są ze składami do dyrektorów szkół deklaracji. Pierwszy termin złożenia deklaracji o chęci podejścia do matury 2022 minął 31 marca. Po tym dyrektorzy poszczególnych szkół sporządzał wykaz zdających i przesyłał go do okręgowej komisji egzaminacyjnej. Zmiany w maturach 2022 obligowały do wykonania tego kroku do 5 kwietnia. Nie znaczy to jednak, że szansa na zdanie matury z języka polskiego i pozostałych obowiązkowych przedmiotów przepadła.

Uchodźcy z Ukrainy mogli złożyć deklaracje przystąpienia do matury 2022 do 11 kwietnia, ale i po upływie tego terminu resort edukacji pozostał furtkę dla osób, które dotrą do Polski później. Matury 2022 dla uchodźców z Ukrainy, którzy zostali przyjęci do szkół po 11 kwietnia również są możliwe. Wystarczy, że takie osoby zdobędą pozytywną decyzję dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Matury 2022 dla uchodźców z Ukrainy: ile trwa matura z polskiego

Matury 2022 to także zmiany. Tegoroczny egzamin dojrzałości dla osób z Ukrainy wyglądać będzie nieco inaczej. Nie tylko dotychczasowi uczniowie polskich szkół zastanawiać się będą "ile trwa matura z polskiego".

10 maja matury 2022 dla uchodźców z Ukrainy trwać będą dłużej. Uchodźcy podchodzący do matury 2022 z języka polskiego będą mieć łącznie 210 minut. To znaczy, że odpowiedź na pytanie "ile trwa matura z polskiego" będzie różna. Matury 2022 dla uchodźców z Ukrainy z języka polskiego trwać będą o 90 minut dłużej niż standardowy egzamin dojrzałości.

Zmian w maturach w 2022 r. jest jednak zdecydowanie więcej. Przede wszystkim uchodźcy podchodzący do matury 2022 z języka polskiego otrzymają arkusz, gdzie polecenia oraz instrukcje przetłumaczone zostaną na język ukraiński. Teksty zawarte w maturze 2022 z języka polskiego będą w języku polskim. Odpowiedzi osób podchodzących do matury 2022 również muszą być napisane w języku polskim.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o maturach dla uchodźców z Ukrainy? Centralna Komisja Edukacyjna (CKE) zezwoliła na to, by matury 2022 dla uchodźców z Ukrainy pisane były ze słownikiem dwujęzycznym.

Matury 2022: zmiany w maturze z języka polskiego

Nie tylko same arkusze matury 2022 z języka polskiego będą w tym roku wyglądać inaczej. CKE i Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało, iż matury 2022 z języka polskiego będą mogły odbywać się w obecności tłumacza.

Matury 2022 dla uchodźców z Ukrainy mają być łatwiejsze z racji tłumaczenia zasad egzaminu na język ukraiński. Dodatkowo ukraińscy uczniowie podchodzący do matury 2022 mogą pisać swoje egzaminy w osobnej sali.

Nie ma jednak możliwości, by wymagania dla uchodźców z Ukrainy w kwestii matury 2022 zostały obniżone. Uczniowie z Ukrainy podchodzący z Ukrainy muszą pochwalić się opanowaniem materiału zgodnego z polskim kanonem edukacji.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ofensywa w Donbasie "w ciągu kilku dni". Ekspert o możliwych scenariuszach na zwycięstwo

  • Ukraińcy pokazali, jak Rosjanie zniszczyli ich dobytek. Realia rosyjskiej okupacji

  • Putin może zadać bolesny cios USA. W grę wchodzą dwa scenariusze

Źródło: goniec.pl, CKE

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nowy Targ. Nie żyje 33-latka w ciąży. Mąż kobiety zamieścił w sieci poruszający wpis
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe informacje ws. zaginionego małżeństwa. "Pojechali polską taksówką"
Czytaj więcej >

Wiadomości

TVN stanowczo reaguje na skandaliczne słowa Jarosława Kaczyńskiego. Stacja podjęła ważną decyzję
Czytaj więcej >

Wiadomości

Skandaliczne słowa na konferencji Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS przekroczył granicę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dachowanie samochodu w Chojnicach. Ratownicy się tego nie spodziewali, zaskakujące sceny
Czytaj więcej >

Wiadomości

Opole. Splądrowali Żabkę na oczach obsługi. Policja szuka świadków
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]