Premier Morawiecki potwierdził przekazanie czołgów Ukrainie
Minister obrony Wielkiej Brytanii oznajmił, że jego kraj wyśle do Polski czołgi Challenger 2, a nasze państwo wyśle w zamian maszyny T-72 do Ukrainy. Z kolei premier Boris Johnson zapewnił, że do Polski trafi "uzupełnienie", aby przekazać sprzęt sąsiadowi. Te doniesienia potwierdził premier Mateusz Morawiecki na antenie Polsat News.
Politycy ukraińscy, na czele z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, od kilku tygodni wskazują, że do walki z Rosjanami potrzebują dodatkowego sprzętu. Jeden z doradców prezydenta przekonywał, że ofensywa w Donbasie toczy się bowiem na zupełnie innym terenie, a więc i strategia przeciwnika musiała zostać zmieniona.
Polsko-brytyjskie wsparcie dla Ukrainy
Brytyjski minister obrony poinformował o najnowszych ustaleniach, które mają wesprzeć walczącą Ukrainę. Wielka Brytania ma przekazać Polsce czołgi Challenger 2 po to, aby nasz kraj w zastępstwie wysłał Ukrainie maszyny T-72.
Natomiast premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapewnił w trakcie konferencji prasowej w Delhi, że do Polski zostanie wysłane "uzupełnienie". Dzięki temu nasz kraj będzie mógł przekazać niezbędny sprzęt Ukrainie.
Premier o szczegółach transakcji: "przekażemy w swoim czasie"
O te doniesienia był pytany Mateusz Morawiecki na antenie Polsat News. Szef polskiego rządu potwierdził transakcję, ale zastrzegł, że nie zdradzi szczegółów.
- Nie będę dzisiaj o tym mówił - oznajmił. - Przekażemy to w swoim czasie, ze względu na bezpieczeństwo naszych ukraińskich sąsiadów, przyjaciół - dodał.
Premier zaznaczył, że koszty związane ze wsparciem dla Ukrainy i uchodźców uciekających przed wojną, szacowane na 7 mld zł, to "to również zdjęte z naszych stanów osobowych różne rodzaje uzbrojenia, które przekazaliśmy jako broń defensywną do naszych sąsiadów".
W trakcie rozmowy był także pytany o pomoc militarną, którą Polska dostała od NATO. - Otrzymaliśmy wsparcie ze strony Wielkiej Brytanii oraz USA. Możemy czuć się w pełni bezpieczni - przekonywał.
Morawiecki o sprawie myśliwców MIG: "nie ma takich żądań, próśb"
Na antenie Polsat News Mateusz Morawiecki nawiązał także do sprawy samolotów MIG-19. Przekonywał, że temat jest "zamknięty". - Nie ma takiej konieczności, nie ma takich żądań, próśb - oznajmił.
W trakcie wizyty w Kiszyniowie (stolica Mołdawii) sekretarz stanu USA Anthony Blinken mówił o możliwości wysłania polskich myśliwców do Ukrainy. W reakcji na tę wypowiedź polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, z którego wynikało, że Polska jest gotowa przetransportować myśliwce do bazy w Ramstein i oddać je do dyspozycji amerykańskiego rządu.
Amerykanie przekonywali, że byli zaskoczeni decyzją polskich władz. Podsekretarz w Departamencie Stanu USA Victoria Nuland stwierdziła, że gotowość do przekazania myśliwców "nie była wcześniej konsultowana z Waszyngtonem".
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Były senator PiS skazany za znęcanie się nad psem. Uważa, że jest niewinny
Syberia płonie, co zrobi Putin? Eksperci ds. wojskowości: "Najważniejsza jest Ukraina"
Matura historia 2022. Kiedy jest matura z historii? O której rozszerzona matura z historii?
Źródło: Polsat News