Goniec.pl
HANDOUT/AFP/East News

HANDOUT/AFP/East News

Rosjanie wysłali żądania, termin mija dziś. Siergiej Ławrow reaguje na incydent ze swoim ambasadorem

9 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w trybie pilnym przedstawiło Polsce żądania, których termin realizacji upływa tego samego dnia: 9 maja. - Do władz polskich skierowano ostry protest - napisało w oficjalnym komunikacie ministerstwo Siergieja Ławrowa. Rosjanie domagają się powtórzenia uroczystości na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Głos zabrał również Zbigniew Rau.

Rosjanie zdecydowali się stanowczo odpowiedzieć na poniedziałkowe wydarzenia w Warszawie, gdzie ambasador Federacji Rosyjskiej został oblany czerwoną farbą. Resort kierowany przez Siergieja Ławrowa postawił Polsce jednoznaczne zadania i nie widzi innej możliwości niż ich wykonanie.

Ambasador

Warszawa: Ambasador Rosji oblany farbą przed Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich

CZYTAJ DALEJ

- Do władz polskich skierowano ostry protest w związku z tolerowaniem bandytów o poglądach neonazistowskich - stwierdziło w komunikacie rosyjskie MSZ w odniesieniu do akcji ukraińskiej dziennikarki i aktywistki. Krytyka nie stanowi jednak głównego elementu komunikatu. Administracja w Warszawie otrzymały jasny przekaz, jest termin.

Rosjanie mają żadania, chcą by spełnić je jeszcze tego samego dnia

Protest wysłany przez ministerstwo Siergieja Ławrowa zawiera w sobie postulat, by w związku z incydentem oblania farbą rosyjskiego ambasadora w Polsce powtórzyć całą uroczystość jeszcze 9 maja.

- Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zażądało od Warszawy natychmiastowego zorganizowania ceremonii składania wieńców, zapewniając jej całkowite bezpieczeństwo od jakichkolwiek prowokacji. Wzywamy stronę polską do podjęcia odpowiednich działań już dziś - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Jeszcze zanim strona rosyjska wyraziła swoje mocne stanowisko i postawiła Polsce żądania dotyczące ponownego przeprowadzenia uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa, sprawę krytycznie ocenił polski minister spraw zagranicznych.

Władimir Putin skrytykowany przez brytyjskiego ministra obrony, został przyrównany do nazistów

W Dniu Zwycięstwa Putin skwitowany obrazowym porównaniem. "Są jak naziści i powinni w ten sam sposób skończyć"

CZYTAJ DALEJ

Zbigniew Rau podkreślał, że dyplomaci nie powinni być ofiarami ataków z racji wykonywanej przez siebie funkcji. - Wydarzenie, które miało miejsce dzisiaj podczas składania wieńców przez Ambasadora Federacji Rosyjskiej na Cmentarzu Poległych Żołnierzy Sowieckich było godnym ubolewania incydentem, który nie powinien mieć miejsca. Dyplomaci cieszą się szczególną ochroną, bez względu na politykę, którą prowadzą ich rządy - oświadczył w oficjalnym stanowisku Zbigniew Rau.

Polacy odradzali oganizację uroczystości, ale nie jest znane stanowisko wobec żądań Rosji

Termin odpowiedzenia na protest i spełnienia żądań rosyjskiego MSZ mija dziś, 9 maja. Tego samego dnia, którego pismo zostało wystosowane. Nie jest znane stanowisko polskiej strony oraz to, czy uroczystości na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich zostaną powtórzone.

Pewne jest jednak, że Mariusz Kamiński ujawnił, iż toczyły się rozmowy odradzające stronie rosyjskiej celebrowania Dnia Zwycięstwa z racji napięć. Szef MSWiA wskazał, że "emocje ukraińskich kobiet, biorących udział w manifestacji, których mężowie dzielnie walczą w obronie ojczyzny, są zrozumiałe".

Mariusz Błaszczak ogłosił ogromny zakup WP, niebotyczna kwota

Wielki zakup ministra Błaszczaka, chodzi o miliardy dolarów. Znamy szczegóły

Historyczny dzień dla polskiego wojska, który obywateli będzie wiele kosztował. - Przed chwilą została podpisana umowa gwarantująca dostawę 250 czołgów Abrams w najnowszej wersji dla Wojska Polskiego - ogłosił Mariusz Błaszczak. Wiemy, ile kosztują nowe maszyny, kosmiczne pieniądze. fot. Piotr Molecki/East News; Pixabay.com/gosiak1980

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, wprost.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Polska Policja

Wiadomości

Łódzkie: Wstrząsające odkrycie w mieszkaniu 78-latki. Syn przyznał się do zabicia matki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Tragedia na Podlasiu. Porsche zderzyło się z ciężarówką. Zginęły 3 osoby

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz z TikToka zabrał głos ws. karmienia dzieci w kościele. Internauci nie kryli wzruszenia

Czytaj więcej >
Polska Policja

Wiadomości

Makabryczna śmierć 24-latka z Kielc. Kolejny podejrzany w rękach policji, ujawniono potencjalny motyw

Czytaj więcej >
Podczas audycji programu "W kontrze" Jarosław Jakimowicz odniósł się do WOŚP oraz działalności Rafała Trzaskowskiego (tvp.info/"W kontrze"/28.01.23r./screen).

Wiadomości

Jarosław Jakimowicz uderza w WOŚP. "Straszna nieuczciwość"

Czytaj więcej >
Jedna osoba poniosła śmierć w wyniku pożaru kotłowni w miejscowości Osie w woj. kujawsko-pomorskim (PSP Poznań/zdjęcie ilustracyjne).

Wiadomości

Kujawsko-pomorskie. Wybuch pyłu w kotłowni. Jedna osoba nie żyje

Czytaj więcej >