Nagły zwrot ws. Zbigniewa Ziobry, ogłoszono pilne wieści. Zapadła ważna decyzja

W poniedziałkowy poranek całą Polskę obiegły nowe wieści w sprawie Zbigniewa Ziobry. Jak się okazuje, podjęto decyzję o ponownym doprowadzeniu byłego ministra sprawiedliwości przed oblicze komisji ds. Pegasusa. Jej szefowa, Magdalena Sroka ujawniła szczegóły, informując, że wezwanie na przesłuchanie trafi do byłego ministra na dzień 24 kwietnia.
Pilne wieści ws. Zbigniewa Ziobro. Szefowa komisji śledczej ws. Pegasusa oficjalnie to ogłosiła
Pegasus to izraelski system zaprojektowany z myślą o walce z przestępczością i terroryzmem, lecz w wielu krajach – w tym w Polsce – pojawiły się podejrzenia o jego używaniu niezgodnym z przeznaczeniem.
Najgłośniejsze przypadki inwigilacji dotyczyły m.in.: Krzysztofa Brejzy – obecnego europosła KO, którego telefon był rzekomo szpiegowany w czasie, gdy kierował kampanią wyborczą KO w 2019 roku, Romana Giertycha, jednego z ostrych krytyków PiS czy prokurator Ewy Wrzosek, która miała być inwigilowana po wszczęciu śledztwa ws. działań rządu w czasie pandemii COVID-19.
Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa została powołana w 2023 roku w odpowiedzi na poważne zarzuty dotyczące nielegalnego wykorzystywania tego systemu szpiegowskiego przez służby państwowe do inwigilowania przeciwników politycznych, sędziów, prokuratorów, dziennikarzy, a nawet własnych współpracowników w okresie rządów Zjednoczonej Prawicy (2015–2023).
Adam Bodnar: wiele nazwisk na liście Pegasusa zaskakujeSprawa przesłuchań Zbigniewa Ziobry
Decyzja komisji oraz zachowanie Ziobry wywołały liczne komentarze. Przedstawiciele koalicji rządzącej zarzucają byłemu ministrowi unikanie odpowiedzialności oraz grę na zwłokę. Z kolei politycy Suwerennej Polski i część środowiska prawicowego bronią Zbigniewa Ziobry, wskazując, że poważne problemy zdrowotne powinny być respektowane i nie powinno się z nich czynić politycznego oręża.
Niektórzy komentatorzy podkreślają jednak, że wielu chorych pacjentów w Polsce wciąż jest przesłuchiwanych lub składali zeznania, np. w formie zdalnej – co teoretycznie również można by zastosować w przypadku Ziobry.
ZOBACZ TAKŻE: Fatalne wieści przed Wielkanocą, Polacy wchodzą do sklepów i łapią się za głowy. Tak źle jeszcze nie było
Kolejna próba przesłuchania Ziobry. Ujawniono datę
Magdalena Sroka (Trzecia Droga – PSL), ogłosiła decyzję o ponownym wezwaniu byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego na przesłuchanie. Termin nowego przesłuchania został wyznaczony na 24 kwietnia 2025 roku.
To kolejna próba komisji zmierzająca do tego, by Ziobro osobiście odniósł się do roli, jaką pełnił w okresie, gdy Polska korzystała z systemu inwigilacyjnego Pegasus – technologii umożliwiającej zaawansowaną kontrolę telefonów komórkowych, w tym przechwytywanie treści rozmów, wiadomości oraz danych lokalizacyjnych.
Posłanka Magdalena Sroka zdecydowała, że "otwarcie ponownej procedury doprowadzenia ministra Ziobry przed komisję będzie skuteczniejsze niż składanie zażalenia na decyzję Sądu Okręgowego".



































