Goniec.pl
Screen Twitter / Kancelaria Prezydenta

Screen Twitter / Kancelaria Prezydenta

Propaganda Putina nie miała litości dla Andrzeja Dudy. Rosjanie użyli zmanipulowanego zdjęcia

16 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Andrzej Duda po raz kolejny padł ofiarą bezczelnych działań rosyjskich propagandzistów. Poplecznicy Putina opublikowali kolejną serię zdjęć, przedstawiającą "klęczącego przed pomnikiem UPA polskiego prezydenta". W rzeczywistości składał on kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 wspólnie z Polakami walczyli przeciwko bolszewickiej armii. W sieci zawrzało, Polacy nie kryją swojego oburzenia.

O tym, że rosyjska propaganda nie daje za wygraną, wiadomo już od dłuższego czasu. Brak realnych sukcesów na terenie okupowanej Ukrainy zmusza machinę propagandową Putina do kreowania coraz to nowszych materiałów, dyskredytujących zarówno stronę ukraińską, jak również jej sojuszników.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polacy nie wierzą w PiS. Najnowszy sondaż ujawnił poważne problemy partii

CZYTAJ DALEJ

Niestety, ale już od dłuższego czasu na celowniku kremlowskich propagandzistów znajduje się Andrzej Duda. Jest on niezwykle newralgicznym celem, ponieważ jego działania są szczegółowo monitorowane przez opinię publiczną.

Nowa akcja propagandowa została zauważona na Twitterze przez eksperta w dziedzinie dezinformacji, doktoranta Uniwersytetu Jagiellońskiego Michała Marka.

W swojej analizie poinformował o tym, że Rosjanie eksponują haniebny fake news, odnoszący się do rzekomego złożenia przez prezydenta kwiatów pod pomnikiem UPA w Warszawie. W rzeczywistości polski prezydent oddał cześć ukraińskim żołnierzom, którzy w 1920 walczyli ramię w ramię z Polakami przeciwko armii czerwonej, która zagrażała całej Europie. Niestety, ale fałszywa treść jest skutecznie kolportowana w mediach społecznościowych, dając zakłamany obraz działań polskiego przywódcy.

- W tym zafałszowanym obrazie rzeczywistości polskie elity polityczne "kapitulują" przed Ukrainą, oddając hołd "mordercom" w imię porozumienia z Ukrainą. Polskę i Ukrainę jednoczy z kolei wyłącznie "rusofobia"... Nie po raz pierwszy Rosjanie wykorzystują wydarzenia historyczne do działań dezinformacyjnych - podkreślił Michał Marek.

Rosjanie kolejny raz atakują Polskę. Na celowniku propagandzistów znalazł się Andrzej Duda

Warto podkreślić, że film z uroczystości na cmentarzu prawosławnym w Warszawie został opublikowany przez kancelarię prezydenta. W poście szczegółowo wytłumaczono działania Andrzeja Dudy, klarownie wskazując, że oddał on hołd żołnierzom Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 r. ramię w ramię z żołnierzami Wojska Polskiego walczyli przeciwko bolszewikom. Haniebne przekłamanie pojawiło się dopiero po stronie rosyjskiej.

Warto zaznaczyć, że już od dłuższego czasu nasilają się ataki rosyjskiej propagandy, których głównych celem jest stworzenie nowych lub odnowienie starych podziałów między Polakami a Ukraińcami. O tych niebezpiecznych działaniach strony rosyjskiej informował rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Machina propagandowa Putina

Kreml od lat rozwija swoją siatkę propagandową, której działania oplatają cały świat. Charakterystyczne dla rosyjskiej dezinformacji jest to, że bardzo często Moskwa zarzuca swoim "wrogom" to, co dokładnie sama ma w swoich zamiarach.

Nie inaczej jest w przypadku rzekomego rozbioru Ukrainy, o którym najgłośniej wspominał ostatnio sam Dmitrij Miedwiediew. Naczelny propagandysta Putina i jego bliski współpracownik ujawnił nawet mapę, na której podzielił ukraińskie terytorium według własnego uznania.

Stanowo/YouTube

Nie tylko dzieci z Kurim. Zbrodnie na dzieciach, które wstrząsnęły Polską

Nie tylko dzieci z Kurim - w Polsce również dochodziło do okrutnych zbrodni na dzieciach. Przedstawiamy jedne z najbardziej przerażających.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:Źródło: Interia.pl / Goniec.pl

Piotr DutkaAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pdutka1997@gmail.com

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >