Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia – najnowsze informacje z Polski i ze świata

Każdego dnia na świecie mają miejsce rozmaite wydarzenia – sportowe, kulturalne, czy społeczne. Wiele interesujących i inspirujących, ale także strasznych i przykrych wydarzeń ma miejsce każdego dnia w domach i na ulicach Polski i świata. Od zarania dziejów rozmaite społeczności były zainteresowane otaczającymi je wydarzeniami, wzajemnie dzieląc się zdobytymi informacjami. Wydarzenia w formie przystępnej dla zainteresowanych opisują media – prasa, telewizja, radio czy media internetowe, a naukę właściwą dla rzeczonego zagadnienia stanowi dziennikarstwo.

Wraz z rozwojem nauki i technologii na znaczeniu zdobyły właśnie media internetowe, kosztem mediów tradycyjnych. Najnowsze środki przekazu w sposób znaczny wpłynęły na ewolucję dostępności, a także formatu prezentowanych wydarzeń. W pewnym stopniu wpłynęły również na ich zakres, zdecydowanie poszerzając go o rzeczy obiektywnie istotne wyłącznie dla wąskiej grupy odbiorców. Przykład mogą stanowić social media (media społecznościowe). 

Wydarzenia prezentowane w mediach mogą dotyczyć rozmaitego obszaru czy zakresu tematycznego. Wydarzenia sportowe, kulturalne, społeczne czy naukowe, to tylko kilka z podstawowych kategorii. Największą popularnością cieszą się w naszym kraju wydarzenia z Polski i wydarzenia ze świata, dotyczące spraw na ogół istotnych lub interesujących dla większości społeczeństwa (na przykład wydarzenia polityczne, wypadki samochodowe, wydarzenia kryminalne, itp.).

Wydarzenia, wiadomości, reportaże – kto się nimi zajmuje?

Najnowsze wiadomości ze świata i z kraju przedstawiane mogą być w różnorodnej formie. Kreacją rzeczonych i dbałością o ich zgodność ze stanem faktycznym zajmują się dziennikarze oraz inni ludzie mediów. Przykład mogą stanowić fotografowie czy reporterzy. Najnowsze informacje przekazywane są stacjom telewizyjnym czy gazetom za dzięki działaniu rozmaitych agencji prasowych, takich, jak na przykład Reuters.

Warto zdać sobie sprawę z faktu, że dziennikarstwo może być postrzegane nie tylko jako rzemiosło, ale również jako dziedzina sztuki. Sprawienie, aby wydarzenia przybrały formę ciekawej i przyjemnej w odbiorze treści to często dzieło dziesiątek, jeśli nie setek uzdolnionych rąk i umysłów.

Etyka dziennikarska a wydarzenia

Wydarzenia przedstawiane społeczeństwu przez media muszą każdorazowo zostać przygotowane w oparciu o etykę dziennikarską. Nie chodzi wyłącznie o elementarną uczciwość czy rzetelność. Etyka dziennikarska do dziś stanowi przedmiot licznych rozważań, gdzie kodeks pożądanych zachowań nadal jest kreowany.

Do fundamentalnych zasad właściwych dla etyki dziennikarskiej zaliczymy przede wszystkim dążenie do prawdy, bezstronność, uczciwość, czy szacunek dla prywatności osób trzecich. Niezbędna jest także niezależność od rozmaitych grup interesów oraz respektowanie lokalnego prawa i dobrych obyczajów.

Pokaż więcej

polsat wydarzenia
31.01.2023 12:05 Obszerny materiał o WOŚP podczas wieczornych "Wydarzeń". Polsat nie poszedł w ślady TVP

Rok do roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy udowadnia, że Polacy nie pozostają obojętni dla potrzebujących. Gigantyczna akcja dobroczynna przykuwa tradycyjnie uwagę mediów w kraju oraz ze świata. Działania fundacji Jerzego Owsiaka nie wszystkim się podobają, o czym można się przekonać oglądając chociażby TVP. W sprzeczności do Telewizji Polskiej stanął Polsat, który w swoich "Wydarzeniach" poświęcił niemal 3 minuty na podsumowanie pięknej akcji.

Screen: Youtube / Wroniecka
12.01.2023 14:44 Ksiądz z ambony wygarnął wiernym jedną rzecz. Poszło o kolędę, padły mocne słowa

Ksiądz Michał Woźniki od kilku miesięcy bardzo aktywnie udziela się w mediach społecznościowych, głosząc słowo boże zarówno "stacjonarnie", jak i za pośrednictwem internetu. Kontrowersyjny duchowny wygłasza swoje skrajne poglądy przed grupką wiernych. Tym razem tematem przewodnim była kolęda. Okazało się, że mało kto zaprosił kapłana do swojego domu, dlatego postanowił on skomentować ten fakt w niezwykle dosadny sposób.

Screen Youtube / Wroniecka
27.12.2022 11:55 Ksiądz się nie hamował, zwrócił się do jednej z parafianek. Z jego ust padły ostre słowa

Ksiądz Michał Woźnicki w ostatnich miesiącach zyskał mocno na swojej popularności. Publikuje w sieci multum filmików dotyczących wiary, a zdecydowana większość z nich jest mocno kontrowersyjna. Jak się okazuje, duchowny nie zrezygnował ze swojej internetowej działalności również w święta. W sieci pojawił się filmik, na którym zwrócił uwagę pewnej kobiecie. Rozjuszyła go jedna rzecz. Święta Bożego Narodzenia to dla katolików czas ogromnej radości, a także umacniania więzi rodzinnych. Spore grono Polaków nie wyobraża sobie okresu świątecznego bez mszy świętej i spotkania się z nowonarodzonym Jezusem. Jak się okazuje, niektórzy duchowni, zamiast skupić się na istocie tego pięknego święta preferują politycznej wywody, czy też uwagi pod adresem swoich parafian. Idealnym przykładem może być ksiądz Michał Woźnicki, który może się określać mianem internetowego celebryty. Zdobył on sporą publikę, regularnie publikując kontrowersyjne filmiki. Do kolejnego głośnego wystąpienia księdza doszło w trakcie jednej ze świątecznych mszy. Duchowny mocno się zirytował, że jedna z jego parafianek, pani Anna dyskutowała z innymi wiernymi w trakcie nabożeństwa. Nawet pomimo faktu, że kobieta szeptała, ten fakt nie umknął czujnemu duszpasterzowi, który od razu postanowił ją upomnieć.

MARIUSZ GRZELAK/East News
22.12.2022 14:13 Fatalny wypadek na dworcu kolejowym. 40-latek próbował wskoczyć do wagonu, wpadł pod koła pociągu

Dramatyczny incydent rodem z horrorów rozegrał się na dworcu kolejowym w Lesznie. 40-letni mężczyzna wpadł pod koła pociągu, próbując wsiąść do wagonu. Niestety, ale za swoją złą decyzję zapłacił bardzo wysoką cenę. Na miejscu bardzo szybko zaroiło się od służb. Trwa ustalanie szczegółowych okoliczności tego porażającego zdarzenia.Fatalny wypadek miał miejsce w środę 21 grudnia w godzinach popołudniowych na dworcu kolejowym w Lesznie. 40-letni mężczyzna wpadł pod koła pociągu IC “Artus” relacji Przemyśl - Gdynia, zmierzającego w stronę Poznania. Ze wstępnych ustaleń miejscowych służb wynika, że 40-letni mężczyzna na co dzień zamieszkujący województwo kujawsko-pomorskie wysiadł w Lesznie z pociągu, a następnie próbował do niego wskoczyć, gdy skład już odjeżdżał. Niestety, ale ta próba się mu nie udała. Finalnie pasażer wpadł pod pociąg, który zatrzymał się niedaleko za terenem dworca. Jak informują lokalne media, 40-latek trafił do tamtejszego szpitala. W chwili zdarzenia był przytomny, ale miał ranę głowy, odniósł też ciężkie obrażenia nóg. Jak donosi portal Leszno Nasze Miasto, amputowano mu jedną nogę powyżej kostki.PKP przekazało w specjalnym komunikacie, że fatalny wypadek nie miał większego wpływu na na ruch kolejowy na stacji. Pasażerowie przesiedli się do innych pociągów. Policja i komisja badania wypadków kolejowych wyjaśnia dokładne okoliczności zdarzenia. Artykuły polecane przez Goniec.pl:GIS ostrzega przed popularnymi herbatnikami. "Nie należy spożywać"Radna PiS przebrała się za anioła. "Rada Miasta to nie szopka"Skandaliczne słowa przyjaciela Putina o Polsce. "Zmierzymy się z Polakami bezpośrednio" Źródło: Leszno Nasze Miasto

Silvio Dietzel / East News
21.12.2022 12:06 Polacy zginęli w strasznych okolicznościach. W ich auto wjechał 80-latek jadący "pod prąd"

Do przerażającego incydentu drogowego doszło tuż za naszą zachodnią granicą, na autostradzie A38 w pobliżu Leinfelde-Worbis. 80-letni kierowca jechał pod prąd, a następnie z wielką siłą wbił się w inny samochód osobowy. Wiadomo, że w jego wnętrzu znajdowali się Polacy. Niestety, ale żadna osoba nie zdołała przeżyć. Trwa ustalanie szczegółowych okoliczności tego zdarzenia.Fatalny wypadek miał miejsce we wtorek 19 grudnia na jednym z odcinków autostrady A38 w okolicach miejscowości Leinfelde-Worbis. 80-latek wyjechał z parkingu na autostradę niewłaściwym pasem i kontynuował jazdę “pod prąd”. Niestety, ale zła decyzja starszego mężczyzny miała tragiczne konsekwencje. Po przejechaniu 3 kilometrów jego samochód z wielką siłą wbił się w osobowe mitsubishi, które poruszało się prawidłowo.

Policja Podlaska
14.12.2022 10:52 Rodząca kobieta nie mogła trafić do szpitala przez zaśnieżone drogi. Pomoc zaoferowali policjanci

Na obrzeżach miasta, funkcjonariusze zauważyli renault zgłaszającego. Policjanci poinstruowali kierowcę, w jaki sposób ma jechać i rozpoczęli pilotaż. Chwilę później dołączyli do nich policjanci z patrolówki, którzy zabezpieczyli eskortowany samochód z tyłu.Przez ciężkie warunki drogowe spowodowane przez intensywne opady śniegu, a co za tym idzie korkujące się ulice, pewna kobieta w zaawansowanej ciąży, nie mogła dotrzeć do jednej z białostockich placówek medycznych. Z pomocą przyszli lokalni policjanci, którzy szybko wkroczyli do akcji. Już po kilkunastu minutach kobieta trafiła pod opiekę lekarzy.Mężczyzna poprosił o pomoc mundurowych. Ci nie wahali się ani chwili i niezwłocznie ruszyli na pomoc przyszłemu ojcu i jego rodzącej żonie.Mroźna, a także śnieżna zima dała się we znaki mieszkańcom Białegostoku. To właśnie tam we wtorek 13 grudnia doszło do niezwykle niebezpiecznej sytuacji z udziałem rodzącej kobiety.Tuż po godzinie 17 dyżurny lokalnej jednostki policji został poinformowany, że mężczyzna wiezie swoją rodzącą żonę do szpitala. Szczerze obawiał się, że przez niezwykle wymagające warunki na drodze spowodowane intensywnymi opadami śniegu, a przede wszystkim zakorkowane ulice, nie dotrze na czas do szpitala.Jak się okazało, już po kilkunastu minutach szczęśliwa, aczkolwiek zdenerwowana przyszła mama trafiła pod opiekę kadry medycznej.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
11.12.2022 00:06 Rzecznik PiS dosadnie odpowiedział Tuskowi. "Donald nic nie mogę"

Rzecznik PiS Rafał Bochenek nie gryzł się w język i za pomocą bardzo kąśliwych, a zarazem dosadnych słowach uderzył w Donalda Tuska. - Gdy PO chyliła się ku upadkowi i ludzie mieli już dość niszczenia przez was Polski, pan tchórzliwie uciekł do Brukseli - zwrócił się do lidera opozycji. O tym, że polityczna walka trwa w najlepsze, wiadomo już od dłuższego czasu. Zarówno obóz Jarosława Kaczyńskiego, jak i jego odwiecznego oponenta Donalda Tuska wyruszyły w Polskę, by umocnić poparcie swoich zwolenników, a także pozyskać tych niezdecydowanych. Kampania wyborcza nie ogranicza się jednak do spotkań z Polakami, ale również polega na zmasowanych atakach z obu stron. W ostatnich godzinach było szczególnie głośno o naprawdę mocnych słowach, które padły z ust aktualnego rzecznika PiS, Rafała Bochenka. Była to odpowiedź na sobotnie wystąpienie Donalda Tuska, który w Warszawie w otwarty sposób atakował swoich politycznych oponentów.- Czy posłuchacie Putina, Kaczyńskiego czy Orbana zawsze znajdziecie teksty przeciwko mniejszościom. Obsesję przeciwko LGBT i figury retoryczne, które mówią, że Zachód jest złem, bo deprawuje ludzi - zwrócił się do zgromadzonych ludzi były premier. - Znacie narrację Kaczyńskiego i PiS, ona jest nie podobna, ale jest identyczna, 1:1, jak przekaz, który został zbudowany na Kremlu wiele lat temu i jest powtarzany jak mantra, w kilku miejscach w Europie, także w USA - przekonywał lider PO.

Facebook / KPP Namysłów
10.12.2022 23:26 Tragedia na Opolszczyźnie. Z osobówki praktycznie nic nie zostało, nie żyje 36-latek

Tragiczny wypadek na jednej z dróg w województwie opolskim. W sobotnie popołudnie na trasie Bąkowice – Świerczów w powiecie namysłowskim doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych marki Volkswagen. Niestety, ale w wyniku incydentu zginął 36-letni mężczyzna. Kobieta z małym dzieckiem z drugiego auta trafili do lokalnej placówki medycznej. Fatalne zdarzenie drogowe miało miejsce w sobotę 10 grudnia na jednej z lokalnych dróg w okolicy Namysłowa (woj. opolskie). W godzinach popołudniowych zderzyły się dwa samochody marki Volkswagen.- W wyniku czołowego zderzenia się dwóch volkswagenów, śmierć na miejscu poniósł 36-letni kierowca VW Passata. Dwie osoby z drugiego auta odniosły obrażenia, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - poinformowali funkcjonariusze z namysłowskiej jednostki.

W budynku Komendy Głównej Policji w Warszawie miało dojść do wybuchu.
09.12.2022 11:01 Przemyśl. Mężczyzna podpalił się w budynku sądu. Na miejscu wszystkie służby

Dramatyczne sceny w budynku Sądu Rejonowego w Przemyślu. Jak poinformowało RMF FM, mężczyzna oblał się łatwopalną substancją, a następnie podpalił. Na miejscu interweniowała ochrona, która szybko ugasili płonącego mężczyznę. Według informacji udostępnionych przez lokalne media, mężczyzna ma poparzone ręce, a także nogi. Tamtejszy portal przemysl.naszemiasto.pl ustalił, że do tego dramatycznego incydentu doszło w piątek 9 grudnia około 7:30 na parterze w budynku Sądu Okręgowego przy ul. Konarskiego w Przemyślu.Wiadomo, że mężczyzna ma 53-lata. Od razu pomocy udzielił mu jeden z ochroniarzy, który używając gaśnicy proszkowej starał się ugasić ogień. Chwilę później na miejsce zdarzenia przybyła straż pożarna.

Kremlin.ru / screen twitter mash
09.12.2022 08:05 Kolejny pożar na przedmieściach Moskwy. Płonie centrum handlowe, Putin na poważny problem

Potężny pożar trawi jedno z centrów handlowych na obrzeżach Moskwy. Ogień wybuchł w sklepie OBI ulokowanym w obiekcie MEGA Chimki w obwodzie moskiewskim. Z informacji przekazanych przez rosyjskie ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, w płomieniach stanęło ponad 7 tys. metrów kwadratowych. W ostatnich tygodniach i miesiącach, Rosję nawiedza seria podejrzanych pożarów, na które z niepokojem patrzy sam Władimir Putin. Jak można się spodziewać, tego typu incydentu nasiliły się tuż po rosyjskiej agresji na terytorium Ukrainy. Do kolejnego niebezpiecznego zdarzenia doszło w Moskwie o poranku w piątek 9 grudnia. Chwilę przed godz. 6 tamtejszego czasu, lokalne służby otrzymały sygnał, że w centrum handlowym wybuchł pożar.- Tuż po przybyciu pierwszych zastępów straży pożarnej ustalono, że ogień pojawił się na dachu - przekazał Iwan Gusiew, przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, cytowany przez agencję Ria Nowosti.

Policja.pl
09.12.2022 07:25 Nowe fakty ws. zabójstwa kobiety w Sochaczewie. Koniec obławy, policja znalazła ciało

Koszmarne sceny, do których doszło w czwartek 8 grudnia wstrząsnęły nie tylko mieszkańcami mazowieckiego Sochaczewa, ale również całej Polski. W jednym ze sklepów popularnej sieci doszło do brutalnego morderstwa sprzedawczyni. Jak poinformowała lokalna policja, zakończono obławę za mordercą. Funkcjonariusze przekazali, że znaleźli ciało poszukiwanego mężczyzny. W ich opinii 39-latek najprawdopodobniej był mężem zmarłej, a po dokonaniu zbrodni popełnił samobójstwo.

Piotr Molecki/East News
09.12.2022 00:26 Jarosław Kaczyński w oburzający sposób uderzył w Tuska. "Przedstawi się jako kobieta"

Jarosław Kaczyński nie od dziś jest znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi. Prezes PiS ponownie uderzył w osoby niebinarne, a także LGBT. Tym razem prezes partii rządzącej wplótł do swoich wypowiedzi wątek polityczny, atakując w bezpośredni sposób swojego odwiecznego oponenta Donalda Tuska. - Jeszcze jedne wybory to może nie, ale jeżeli Tusk dotrwałby do jeszcze kolejnych wyborów, to już pewnie przedstawi się jako kobieta - powiedział lider Zjednoczonej Prawicy - powiedział bezwstydnie lider Zjednoczonej Prawicy.

kremlin.ru
08.12.2022 09:36 Władimir Putin po raz kolejny uderzył w Polskę. Z ust dyktatora padły oburzające słowa

Władimir Putin bez pardonu uderzył w Polskę. Prezydent Federacji Rosyjskiej w kłamliwy sposób zarzucił naszemu państwu chęć zaatakowania Ukrainy. Podczas środowego spotkania z członkami Rady ds. Praw Człowieka dyktator otwarcie przyznał, że "problemy w strefie działań wojennych w Ukrainie były i mogą się jeszcze pojawić".Jak można się spodziewać, Kreml w dalszym ciągu prowadzi "brudną grę" w stosunku do Ukrainy, jak i naszego kraju. Władimir Putin nie hamuje swoich imperialistycznych zapędów, wielokrotnie wykorzystując narzędzia propagandowe do bezpośredniego zdyskredytowania swoich oponentów. W ostatnim czasie na celowniku prezydenta Federacji Rosyjskiej oprócz zaatakowanej Ukrainy znalazła się Polska. Jak można się spodziewać, negatywne doniesienia odnoszące się do naszego kraju są elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

PSP Kościerzyna
06.12.2022 23:32 Tragedia na Pomorzu. Samochód zjechał z drogi i wbił się drzewo. Nie żyją dwie osoby

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Nieopodal Kościerzyny samochód osobowy zjechał z drogi, po czym z wielką siłą wbił się w przydrożne drzewo. W pojeździe znajdowały się trzy osoby. Niestety, ale pomimo ogromnego wysiłku służb medycznych, życia dwóch z nich nie udało się uratować. Trwa ustalanie szczegółowych okoliczności tego koszmarnego zdarzenia.Porażający incydent na jednej z dróg województwa pomorskiego. We wtorek 6 grudnia w okolicy Kościerzyny, samochód osobowy wypadł z drogi, po czym z ogromną siłą wjechał w przydrożne drzewo. Lokalne służby otrzymały niepokojące zgłoszenie około godziny 16:56. Wynikało z niego, że na drodze za Kościerzyną w kierunku Sycowej Huty, w okolicach Szarloty osobowe audi wypadło z drogi, a następnie dachowało. - Około godziny 16:56 za Kościerzyną, na drodze 2403G doszło do wypadku z udziałem samochodu osobowego, pojazd uderzył dachem w drzewo - przekazał bryg. Łukasz Płusa z KW PSP w Gdańsku.Z informacji przekazanych przez służby ratunkowe wynika, że momencie tragedii, samochodem podróżowały 3 osoby. Niestety, ale życia dwóch z nich nie udało się uratować.

KMP Tarnów
29.11.2022 09:01 Małopolska. Bus przewożący niepełnosprawne dzieci wypadł z drogi. Na miejscu wszystkie służby

We wtorkowy poranek w małopolskiej miejscowości Szynwałd doszło do groźnego incydentu drogowego. Kierujący busem przewożącym niepełnosprawne dzieci zjechał z drogi i wpadł do przydrożnego rowu. Na miejscu bardzo szybko zaroiło się od służb, które niezwłocznie przystąpiły do niezbędnych działań. Wypadek miał miejsce we wtorek 29 listopada w miejscowości Szynwałd, położonej w powiecie tarnowskim, w gminie Skrzyszów, na drodze prowadzącej w kierunku Łęków Górnych. Tuż po godzinie 7 zaalarmowane zostały lokalne służby, które bardzo szybko przybyły na miejsce fatalnego zdarzenia.

Kremlin.ru
22.11.2022 10:39 Władimir Putin zostanie obalony? Kreml szykuje się na przewrót pałacowy

Władimir Putin najbliższym czasie straci władzę? Najnowsze doniesienia wskazują, że Kreml przygotowuje się na ewentualność "przewrotu pałacowego". Rosyjska Federalna Służba Ochrony, odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa władzom na Kremlu, ma zapobiec potencjalnym próbom odebrania władzy aktualnemu dyktatorowi. Doniesienia o tym, że Władimir Putin może stracić swoją władzę, są obecne w przestrzeni publicznej już od dłuższego czasu. Rosyjski przywódca rzekomo traci kontrolę nad swoim państwem, a utrata przez niego stanowiska prezydenta to w oczach zachodnich ekspertów kwestia czasu. Niepowodzenia na froncie ukraińskim poważnie nadwyrężyły autorytet dyktatora, który z wyrachowanego stratega, a także perfidnego przywódcy stał się bezzębnym i kompletnie zagubionym despotą.Władimir Putin może zostać obalony? Kreml nie wyklucza prób odsunięcia dyktatora od władzy i woli się na nie dokładnie przygotować. Według opozycji, taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny, dlatego przywódcy FSO robią wszystko, by ten plan się nie ziścił.

Policja bada sprawę znalezienia zwłok młodej pary z Będzina w woj. śląskim.
22.11.2022 10:28 Lubelszczyzna. Tragedia pod osłoną nocy, nie żyje 13-latka. Policja i prokurator w akcji

Wypadek, do którego doszło na terenie gminy Rejowiec Fabryczny na Lubelszczyźnie, wstrząsnął tamtejszymi mieszkańcami. Niestety, nie żyje 13-letnia pasażerka samochodu osobowego marki Audi, kierowanego przez 18-latka. Chłopak z bardzo poważnymi obrażeniami ciała został przetransportowany do najbliższej placówki medycznej.Do nocnej tragedii doszło w poniedziałek 21 listopada na jednym z odcinków drogi powiatowej w miejscowości Bieniów w gminie Rejowiec Fabryczny. Około godziny 19 samochód osobowy zjechał z drogi, a następnie z wielką siłą wbił się w przydrożne drzewo. Ze wstępnych ustaleń miejscowej policji wynika, że incydent miał miejsce na łuku drogi. Kierujący z nieustalonych dotąd przyczyn, w pewnym momencie zjechał z trasy, a następnie z impetem uderzył w drzewo. Niestety, ale w wyniku zdarzenia, zginęła 13-letnia pasażerka.

Pixabay
22.11.2022 08:50 Już dzisiaj w wielu miastach Polski zawyją syreny alarmowe. Wiemy, co się dzieje

We wtorek 22 listopada na terenie całego województwa śląskiego zawyją syreny alarmowe. Według informacji przekazanych przez Śląski Urząd Wojewódzki, w godzinach od 9.00 do 13.00 zostanie przeprowadzony test sprawności syren alarmowych.Śląski Urząd Wojewódzki pilnie poinformował mieszkańców że we wtorek, 22 listopada odbędzie się wojewódzki trening sprawności syren alarmowych. Jak wiadomo, jest on wykorzystywany w specjalnym systemie ostrzegania i alarmowania ludności.Syreny będą słyszane w wielu miastach na terenie województwa śląskiego. Zawyją w Katowicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Zabrzu, Tychach, Gliwicach, Rudzie Śląskiej Rybniku, Bielsku-Białej, Częstochowie, Bytomiu, jak również innych aglomeracjach w godzinach od 9.00 do 13.00.Śląski Urząd Wojewódzki poinformował mieszkańców, że emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty, oznaczający odwołanie alarmu.

pilne goniec
17.11.2022 11:45 Wielka akcja saperów pod Warszawą. Znaleziono pocisk, konieczna ewakuacja kilku bloków

Pocisk z czasów II wojny światowej został odnaleziony w Zielonce pod Warszawą. Do akcji wkroczyli saperzy. W związku z ogromnym zagrożeniem dla cywili, ewakuowano kilka bloków. Skoordynowana akcja trwa od godziny 8 rano. Trzeba było ewakuować kilkuset mieszkańców.Sporych rozmiarów pocisk lotniczy z czasów II wojny światowej wykopali w środę robotnicy na budowie bloku mieszkalnego przy ul. Wojska Polskiego w Zielonce. Od razu zawiadomili służby, które zabezpieczyły miejsce znaleziska.Jak się okazało, była to ważący 250 kilogramów pocisk napełniony materiałami wybuchowymi. W czwartek 17 listopada tuż po godzinie 8 rano, rozpoczęła się skoordynowana akcja służb, która miała na celu zneutralizowanie niebezpiecznego znaleziska.

Wójt podjął decyzję o wprowadzeniu żałoby
16.11.2022 11:16 Tragedia w Przewodowie. Wójt podjął decyzję, ogłosi żałobę po tragicznej śmierci dwóch mieszkańców

Gospodarz gminy Dołhobyczów, gdzie znajduje się wieś Przewodów, podjął ważną decyzję. Na okres czterech dni zostanie wprowadzona żałoba. Jak ustalili dziennikarze Interii, jeszcze dziś specjalny dokument zostanie podpisany przez wójta Grzegorza Drewnika.Tuż po wtorkowej tragedii, która rozegrała się w miejscowości Przewodów, wójt tamtejszej gminy podpisze specjalny dokument wprowadzający czterodniową żałobę.Warto podkreślić, że 15 listopada w wyniku uderzenia pocisku rakietowego, zginęło dwóch mieszkańców wsi Przewodów. - Wprowadzimy żałobę w naszej gminie na cztery dni, z dniem, w którym się zarządzenie wprowadza. Nigdy tego nie robiliśmy, ale sytuacja jest wyjątkowa - przekazał w rozmowie z serwisem Interia, wójt Dołhobyczowa Grzegorz Drewnik.

kremlin.ru Creative Commons Attribution 4.0
16.11.2022 09:29 Miedwiediew zareagował na incydent w Polsce. "Zachód zbliża się do kolejnej wojny światowej"

Szef stałej misji Rosji przy ONZ Dmitrij Polanski stwierdził, że incydent, który miał miejsce na terenie Polski jest próbą wywołania starcia wojskowego między NATO a Rosją. - Próbuje się sprowokować bezpośrednie starcie militarne między NATO a Rosją, ze wszystkimi konsekwencjami dla świata - oświadczył Polanski na Twitterze.Eksplozja rakiety, która miała miejsce w Przewodowie (woj. lubelskie) jest szeroko komentowana przez media na całym świecie. Wiele wskazuje na to, że zdarzenie może być określone mianem incydentu. Na wydarzenie zareagowała strona rosyjska. Głos w tej sprawie zabrał szef stałej misji Rosji przy ONZ Dmitrij Polanski. Dyplomata jawnie stwierdził, że była to próba sprowokowania Federacji Rosyjskiej.- Incydent w Polsce, wybuch w wiosce niedaleko granicy z Ukrainą, w wyniku którego zginęły dwie osoby, to próba sprowokowania bezpośredniego starcia między Rosją a NATO - podkreślił Polański.- Próbuje się sprowokować bezpośrednie starcie militarne między NATO a Rosją, ze wszystkimi konsekwencjami dla świata - napisał Polanski za pośrednictwem swojego Twittera.That’s how classic provocation or false-flag operation looks like. The subject mastered by Kiev regime dreaming to trigger direct military clash between NATO and Russia to save Ukraine from imminent defeat https://t.co/c9tAMC1wuQ— Dmitry Polyanskiy (@Dpol_un) November 16, 2022 - Jednocześnie urzędnik przypomniał o pełniącej przez Rosję stałej misji przy ONZ - przekazała agencja Reuters.Swoje zdanie na temat wczorajszego incydentu przekazał były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew. W jego opinii Zachód za wszelką cenę dąży do wojny z Rosją.- Incydent z rzekomym ukraińskim "atakiem rakietowym" na polską wieś dowodzi tylko jednego: prowadząc wojnę hybrydową z Rosją, Zachód zbliża się do wojny światowej - napisał polityk na swoim Twitterze. The incident with the Ukrainian-alleged "missile strike" on a Polish farm proves just one thing: waging a hybrid war against Russia, the West moves closer to the world war.— Dmitry Medvedev (@MedvedevRussiaE) November 16, 2022

Piotr Molecki/East News
15.11.2022 13:13 Awantura w Sejmie po słowach Jarosława Kaczyńskiego. "Pani nie jest moją wychowawczynią"

Jarosław Kaczyński swoimi słowami na temat niskiej dzietności w naszym kraju wywołał niemałe poruszenie. Choć od tej kuriozalnej wypowiedzi upłynęło trochę czasu, wciąż jest ona jednym z głównych tematów debaty publicznej. Tym razem były one komentowane w Sejmie. Posłanki opozycji domagały się od prezesa PiS przeprosin za jego słowa. Gdy marszałek Elżbieta Witek zwróciła uwagę przemawiającej Barbarze Nowackiej, ta rzuciła: "Pani jest marszałkiem Sejmu, a nie moją wychowawczynią". Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o kobietach "dających w szyję" obiegła nie tylko polskie, ale również zagraniczne media. Słowa lidera PiS wywołały niemałe poruszenie i sprowadziły na niego potężną lawinę uzasadnionej krytyki.O tym, że ciężko będzie zapomnieć tak wstrząsające słowa, mogli się przekonać parlamentarzyści. W dobitny sposób pokazuje to sytuacja, która miała miejsce podczas wtorkowego posiedzenia Sejmu. Barbara Nowacka zaapelowała do Kaczyńskiego, by ten przeprosił kobiety za swoje słowa.- Nie wiem, kto posłowi Kaczyńskiemu daje prawo do nazywania cierpiących kobiet pijaczkami. Panie pośle Kaczyński, bardzo pana proszę, bo wiem, że ma pan odwagę cywilną, żeby pan wyszedł i przeprosił te kobiety, które pan nazywa pijaczkami. Uraża pan ich godność - mówiła posłanka Koalicji Obywatelskiej.Podkreśliła, że bezpłodność to jedna z chorób cywilizacyjnych, a niska dzietność nie jest pochodną "stylu życia" Polek. Zaznaczyła, że te nie zachodzą w ciążę ze względu na brak źródła dochodu czy mieszkania.

Morawiecki
10.11.2022 09:52 Potężny pożar we Wrocławiu. Kłęby dymu są widoczne z wielu kilometrów, w akcji 11 zastępów straży

Potężne kłęby dymu spowiły niebo nad Wrocławiem. Tuż po godzinie 8 w czwartek 10 listopada przy ul. Bystrzyckiej 89 (okolice CH Magnolia) zapalił się budynek hali produkcyjnej. Na miejscu pracuje 11 zastępów straży pożarnej. Według wielu doniesień, kłęby dymu są widziane z wielu kilometrów. Jak przekazały lokalne media, w godzinach porannych doszło do pożaru hali znajdującej się przy ulicy Bystrzyckiej we Wrocławiu. W płonącym budynku znajdowały się maszyny do obróbki metalu, styropian i oleje.Wrocławskie służby ewakuowały już 30 osób. Na ten moment nie ma informacji o poszkodowanych.#Wrocław Płonie hala przy Bystrzyckiej/Balonowej. 30 pracownikow ewakuowało się przed przyjazdem straży. Na miejscu kilkanaście jednostek, kolejne są w drodze. Jak przekazała mi KWP PSP jeszcze niewiadomo co było w środku hali i powoduje tak duże zadymienie @RadioZET_NEWS pic.twitter.com/SW9JhekLTM— Grazyna Wiatr (@grazwiatr) November 10, 2022

Policja bada sprawę morderstwa małżeństwa we wsi Borkowice w woj. opolskim.
09.11.2022 12:39 Ciało noworodka znalezione w domowej zamrażarce. Poznano wyniki sekcji, "miało liczne obrażenia"

Przerażającego odkrycia dokonano w minioną niedzielę w jednym z domów w miejscowości Stanowo na Pomorzu. W zamrażarce znajdowało się ciało noworodka. Według nieoficjalnych informacji przekazanych przez Polsat News, dziecko zostało zadźgane.Porażające odkrycie miało miejsce w niedzielę 6 listopada w miejscowości Stanowo koło Dzierzgonia w powiecie sztumskim. W jednym z domów znajdowały się zwłoki noworodka, które zostały ukryte w zamrażarce. Informacje zostały potwierdzone przez rzeczniczkę Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prok. Grażynę Wawryniuk.Tego samego dnia, zwłoki zostały zabezpieczone przez lokalne służby do sekcji zwłok. Jak poinformował Polsat News, śledczy poznali oficjalne wyniki oględzin ciała. Noworodek został zamordowany, prawdopodobnie ostrym narzędziem. Wcześniej biegli mieli wątpliwości, czy nie urodził się już martwy.

Policja Małopolska
08.11.2022 16:22 Małopolska. Śmiertelnie potrącił rowerzystę i uciekł z miejsca tragedii, był kompletnie pijany

Tragiczny wypadek na jednej z dróg w województwie małopolskim. Pijany kierowca śmiertelnie potrącił rowerzystę, a następnie uciekł z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy poszkodowanemu. Jak się okazało, był kompletnie pijany. Gdy mundurowi spojrzeli na alkomat dosłownie zamarli.Nietrzeźwi kierujący to prawdziwa plaga polskich dróg. Jak wiadomo, stanowią powszechne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego.Do tragicznego wypadku z udziałem pijanego kierowcy doszło w miniony piątek 4 listopada w godzinach popołudniowych na drodze wojewódzkiej nr 957 w Zubrzycy Dolnej.Lokalna policja ustaliła, że 32-letni mężczyzna kierujący samochodem osobowym marki Volkswagen, potrącił 52-letniego rowerzystę, po czym odjechał z miejsca zdarzenia nie udzielając pomocy poszkodowanemu.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
08.11.2022 15:41 Jarosław Kaczyński znalazł się ustach całego świata. Zagraniczne media są bezlitosne, "budzi śmiech"

Jarosław Kaczyński znów znalazł się w samym centrum medialnej zawieruchy. Lider PiS oburzył polską opinię publiczną, oburzającymi słowami na temat dzietności w naszym kraju. Słowa byłego premiera o "młodych kobietach dających w szyję" są już cytowane przez media na całym świecie. "Polski polityk budzi śmiech" - napisał znany dziennik z Sydney. Jarosław Kaczyński jest obecny w środowisku politycznym już od wielu długich lat. Prezes PiS w trakcie swojej przygody zyskał wielu zwolenników, jak również zagorzałych przeciwników. Liczebność tych drugich gwałtownie wzrosła, wraz z rozpoczęciem przez niego kampanii wyborczej przed przyszłorocznymi wyborami. Liczne wpadki, a także kontrowersyjne wpadki to tylko wierzchołek góry lodowej. Tym razem stał się celem dla mediów z całego świata. Jego skandaliczna wypowiedź jest cytowana przez największe dzienniki i media. Podczas spotkania z wyborcami w Ełku stwierdził, że winne niskiej dzietności w Polsce są młode kobiety, które - w jego opinii - za dużo imprezują i piją alkoholu. Jak można się spodziewać, jego wypowiedź rozsierdziła Polki, które zainaugurowały masową krytykę prezesa. - Jeżeli się utrzyma taki stan, że do 25. roku życia dziewczęta, młode kobiety, piją tyle samo, co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie - mówił "zatroskany" Kaczyński.Podkreślił, że jego zdaniem w naszym kraju rodzi się mniej dzieci, ponieważ kobiety "dają w szyję".

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
08.11.2022 14:25 Poseł PiS przedstawił "pomysł" na wyższą dzietność. Odpowiedział na wpis Lewandowskiej

Poseł PiS, Bartosz Kownacki nawiązał do wypowiedzi prezesa swojej partii, który kilka dni temu poruszył temat dzietności w Polsce. Polityk otwarcie zasugerował, że może się ona zwiększyć, jeśli reprezentacja Polski odniesie sukces na mundialu w Katarze. Słowa polityka wywołały prawdziwą burzę w sieci. Kilka dni temu Jarosław Kaczyński postanowił ponownie włożyć kij w mrowisko i rozpętać medialną burzę. Nie od dziś wiadomo, że prezes PiS słynie z licznych gaf i wygłaszania kontrowersyjnych tez, jednak tym razem jego słowa uraziły zdecydowaną większość Polek.Prezes PiS podczas jednego ze spotkań z wyborcami otwarcie stwierdził, że za niski wskaźnik urodzeń w Polsce odpowiadają młode kobiety, które za często imprezują i piją alkohol. Jak można się spodziewać, słowa polityka wywołały niemałą burzę w rodzimych mediach. Polityk otwarcie zaznaczył, że nie jest zwolennikiem "bardzo wczesnego macierzyństwa", aczkolwiek stwierdził, że to właśnie kobiety są głównym źródłem problemu z dzietnością w naszym kraju. Jeżeli się utrzyma taki stan, że do 25 roku życia dziewczęta, młode kobiety, piją tyle samo, co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie - podkreślał lider PiS. Jego słowa o tym, że polskie kobiety "dają w szyję" zapiszą się czarnymi zgłoskami w historii polskiej polityki. Jak można się spodziewać, słowa prezesa zostały mocno skrytykowane nie tylko przez partie opozycyjne, ale również Polki, które dały upust swoim emocjom w mediach społecznościowych. Niestety, ale kobiety z bliskiego otoczenia Kaczyńskiego nabrały wody w usta, a niektóre zaczęły bronić prezesa, podkreślając, że ich "guru" nigdy nie wypowiedział takich słów.

duda-studentka
08.11.2022 14:02 Andrzej Duda nie poradził sobie ze studentką. Młoda Polka wypunktowała prezydenta

Andrzej Duda przebywa w egipskim Szarm el-Szejk w związku ze szczytem klimatycznym organizowanym przez ONZ-COP27. Polityk jest bardzo rozchwytywany przez rodzimych, jak i zagranicznych dziennikarzy, którzy chcą poznać jego stanowisko ws. polityki klimatycznej. Został on zasypany gradem pytań przez Dominikę Lasotę, młodą aktywistkę, która w niezwykle kulturalny sposób "wypunktowała" polskiego prezydenta. Andrzej Duda bierze udział w szczycie klimatycznym organizowanym w egipskim Szarm-el-Szejk. Prezydent bierze udział w rozmowach zarówno z zagranicznymi, jak i rodzimymi dziennikarzami, którzy chcą poznać jego zdanie m.in. na temat bezpieczeństwa energetycznego.Dwie aktywistki klimatyczne, Dominika Lasota i Wiktoria Jędroszkowiak, podczas szczytu COP27 przeprowadziły szybki wywiad z Andrzejem Dudą. Poruszyły temat rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), a także działania rządu w związku z kryzysem klimatycznym.- Nie ma bezpieczeństwa energetycznego, jeśli nasz kraj jest oparty na paliwach kopalnych. Bardzo zależy nam na tym, żeby wraz z solidarnością szło przyspieszenie sprawiedliwej transformacji i rozwinięcie OZE - wskazywała aktywistka Dominika Lasota.- Co będzie, jak nie będzie wiało? - zapytał w odpowiedzi prezydent.- Mam nadzieje, że mamy takie technologie, które mogą przyspieszyć te rzeczy - powiedziała aktywistka.- No właśnie nie mamy - odparł Andrzej Duda.