Goniec.pl
Święto Wojska Polskiego. Andrzej Duda ostrzega: "Nasz kraj znalazł się w zagrożeniu"

Twitter/KPRP

Święto Wojska Polskiego. Andrzej Duda ostrzega: "Nasz kraj znalazł się w zagrożeniu"

15 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

W poniedziałek w całym kraju obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. W centralnych uroczystościach na Placu Piłsudzkiego w Warszawie wziął udział prezydent Andrzej Duda, który w swoim przemówieniu nie unikał nawiązań do obecnej sytuacji geopolitycznej i dziękował żołnierzom za ich służbę ojczyźnie. Głowa państwa jednocześnie ostrzegała przed bezpośrednim zagrożeniem, w jakim znalazła się Rzeczpospolita.

Obchody Święta Wojska Polskiego z udziałem władz państwowych rozpoczęły się wczesnym rankiem, ale głównym punktem była zaplanowana na godzinę 12 uroczysta odprawa wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Tuż po niej prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie i państwowe odznaczenia, a następnie przemówił do zgromadzonych żołnierzy.

W Szczecinie spotkali się przedstawiciele Polski i Niemiec ws. skażenia Odry.

Nowe doniesienia ws. skażenia Odry. Przebadano 150 próbek. Już wszystko jasne?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda ostrzega żołnierzy

W tym roku świętowanie było wyjątkowe nie tylko ze względu na fakt, że zrezygnowano z militarnej defilady, na rzecz mniejszych wydarzeń i wojskowych pikników, ale przede wszystkim z uwagi na specyficzną sytuację w naszym regionie.

Jako że na dzień 15 sierpnia przypada również kolejna rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, w mowie prezydenta historia zgrabnie przeplatała się z teraźniejszością, pokazując jak bardzo sytuacja sprzed ponad 100 lat podobna jest do tej obecnej i jak aktualne są wyzwania stojące przed Polską w obliczu agresywnego sąsiada na wschodzie, jakim wciąż jest Rosja.

Andrzej Duda z poważną miną diagnozował, że "nasz kraj bezpośrednio znalazł się w zagrożeniu", mając na myśli zwłaszcza rozpętaną przez Putina pod koniec lutego wojnę w Ukrainie. Sięgnął także do wydarzeń zapoczątkowanych przed rokiem na polsko-białoruskiej granicy, mówiąc, że niebezpieczeństwo nie miało jedynie wymiaru migracyjnego.

- To było zagrożenie, którego podtekstem było to, czego najbardziej się wtedy obawialiśmy i o czym my - jako politycy analizujący i rozważający tę sytuację i podejmujący decyzje o kolejnych działaniach i środkach, które będą podejmowane - mówiliśmy cicho między sobą - wspominał.

"Rosja i reżim rosyjski złamali wielkie tabu"

W dalszej części przemówienia prezydent wyjaśniał, że mówiono wówczas, iż nie jest to "spektakularna i odosobniona akcja".

- Ale, że jest to część szerszego planu, który realizują ci, którzy są wrogo nastawieni wobec Rzeczypospolitej, wobec wspólnoty europejskiej. Że być może jest to po prostu próba tego, czy Polacy staną na wysokości zadania obrony swojej ojczyzny z pełną odpowiedzialnością, pełnym profesjonalizmem, ale także i pełną determinacją - przekonywał.

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński świetnie bawił się na weselu. Nie krył zachwytów

CZYTAJ DALEJ

Pewien tego, że tak się właśnie stało, zwrócił się już bezpośrednio do zgromadzonych na Placu Piłsudzkiego żołnierzy Wojska Polskiego, którym podziękował za wytrwałą służbę na rzecz ojczyzny, dzielność, odpowiedzialność i wzorowe wykonywanie obowiązków, niekiedy z narażeniem życia.

- Rosja i reżim rosyjski złamali wielkie tabu, które było cały czas twardą granicą bezpieczeństwa od czasów II wojny światowej, że żadne mocarstwo nie atakuje drugiego państwa w sposób frontalny, po to, by odebrać wolność, po to, by odebrać niepodległość, po to, by odebrać ziemię, po to, by zakwestionować egzystencję państwa i narodu - oświadczył.

Na koniec wyraził również nieocenioną wdzięczność za pomoc, jaką w ostatnich miesiącach żołnierze świadczyli na rzecz okupowanej Ukrainy i jej obywateli. Choć, jak podkreślał, nie polega ona na chwytaniu w dłonie broni, nadal jest bardzo ważna.

- Jesteśmy tego uczestnikami poprzez naszą pomoc, którą świadczymy Ukrainie i Ukraińcom poprzez służbę naszych żołnierzy przez cały okres tego konfliktu, poprzez wsparcie, jakiego nam, a przede wszystkim Ukrainie udzielają nasi sojusznicy - mówił.

Główne obchody Święta Wojska Polskiego

W głównych uroczystościach, oprócz prezydenta Andrzeja Dudy, udział wzięli także m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i cały korpus generalski.

Równiez przemówienie ministra Mariusza Błaszczaka obfitowało w liczne nawiązania do obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą, a sam polityk zaznaczał wielokrotnie, że obecny czas jest "dramatycznie trudny".

- Za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa batalia o wolność i niezawisłość Ukrainy oraz o przyszłość wszystkich europejskich narodów. Mijają lata, a jedno się nie zmienia: imperialna Rosja zawsze stała po stronie zła. Naszym zadaniem jest zatrzymać rozprzestrzenianie tego zła - stwierdził.

pielgrzymka

Andrzej Duda na kolanach u Rydzyka. Kontrowersyjna przemowa prezydenta, tłum skandował jedno słowo

W dniach 9-10 lipca na Jasnej Górze w Częstochowie odbywają się uroczystości 31. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Główne wydarzenia zaplanowane zostały na niedzielę, a wśród uczestników byli nie tylko wierni słuchacze rozgłośni z Torunia, ale także znani politycy. Relacją ze spotkania pochwalili się m.in. Przemysław Czarnek i prezydent Andrzej Duda.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Łódzkie: Tragiczny wypadek na S8. Nie żyje młoda kobieta

  • Senator Marcin Bosacki pożegnał ojca. Zenon Bosacki był dziennikarzem prasy podziemnej

  • Nieznana prawda o Lechu Wałęsie wyszła na jaw. Jerzy Borowczak zdradził wiele szczegółów

Źródło: Radio ZET, Goniec.pl

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >