Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Potężne ulewy nad Polską. Dramatyczne relacje zdesperowanych mieszkańców
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 20.05.2024 18:40

Potężne ulewy nad Polską. Dramatyczne relacje zdesperowanych mieszkańców

ulewy
fot. Facebook/Łukasz Kuliński - Wielkopolski Łowca Burz, Twitter/SOB_pl

Potężne ulewy, które aktualnie przechodzą nad Polską, sparaliżowały wiele miejscowości. Intensywne opady połączone z gradobiciem wystąpił dziś nie tylko w Gnieźnie. Natura pokazała swoje mroczne oblicze również w Szczecinie, Aleksandrowie Kujawskim, na Podkarpaciu czy Ziemi Lubuskiej. Internauci na bieżąco informują, co się dzieje w poszczególnych regionach. Wiele miast zostało poważnie zalanych.

Dramatyczne relacje z Polski. Wiele miast zalanych

W Gnieźnie niemal całe miasto zostało sparaliżowane po przejściu ogromnej ulewy i potężnych opadów gradu. Prezydent miasta Michał Powałowski zwołał miejski sztab kryzysowy. Strażacy tylko do godziny 15.00 otrzymali ponad 200 zgłoszeń, które głównie dotyczyły zalanych mieszkań, zerwanych dachów, a także ludzi uwięzionych w zalanych pojazdach. 

W wyniku ulewnego deszczu w Gnieźnie w jednym z samochodów przy ulicy Pod Trzema Mostami uwięziona została kobieta. Świadek zdarzenia dopłynął do auta, i uwolnił ją, a także zaopiekował się do momentu przyjazdu służb.

Trzymając się samochodu, czekali na pomoc. Po przybyciu strażacy dopłynęli do tej osoby i ją wsparli. W międzyczasie zwodowano łódź, na którą podjęto poszkodowaną i wydostano ją na brzeg - poinformował młodszy brygadier Jarosław Łagutoczkin z Komendy Powiatowej PSP w Gnieźnie.

Okrzyki i buczenie podczas przemówienia Kaczyńskiego. Finał zaskoczył wielu

Potężne ulewy w polskich miastach

Nie tylko Gniezno ucierpiało w wyniku intensywnych opadów deszczu i burz. Również bardzo niespokojnie jest m.in. w Szczecinie. Tutaj mieszkańców również zaskoczył grad wielkości małych piłek. Ulewa szybko zamieniła drogi w rwące rzeki. Służby cały czas otrzymują zgłoszenia. Strażacy pracują przy pompowaniu wody z zalanych budynków i ulic.

ZOBACZ: Burze, wichury, a nawet grad. Prawie cała Polska w alertach, zacznie się już za chwilę

Podobnie jest także w Aleksandrowie Kujawskim. Intensywne opady, które przeszły nad miastem wdarły się do budynków i zalały piwnice. Tutaj również mieszkańcy odnotowali silne gradobicia.

IMGW cały czas ostrzega Polaków, wydając kolejne ostrzeżenia. Podniesiono alerty meteorologiczne do trzeciego stopnia. Mieszkańcy regionów dotkniętych poważnymi załamaniami pogody otrzymują wiadomości SMS z przestrogą, aby zachować bezpieczeństwo. Podczas burz może spaść do 80 mm wody. 

11.png
Alert RCB wysyłany do mieszkańców

Niebezpieczna pogoda w Polsce. IMGW stale alarmuje

Alerty z ostrzeżeniami przed burzami, ulewnym deszczem i silnym wiatrem otrzymali dziś mieszkańcy województw:

  • podlaskiego,
  • małopolskiego, 
  • wielkopolskiego - powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, gnieźnieński, obornicki, pilski, wągrowiecki, złotowski, kolski, Konin, koniński, międzychodzki, nowotomyski, Poznań, poznański, słupecki, szamotulski, wrzesiński;
  • kujawsko-pomorskiego - powiaty: mogileński, żniński;
  • lubuskiego - powiat strzelecko-drezdenecki.

ZOBACZ: Burze, gradobicia i trąby powietrzne. Pogoda szaleje nad Polską

Po godzinie 16.00 kolejne ostrzeżenia trafiły do odbiorców na terenie części woj. lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Pamiętajmy, aby przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami - podkreśla RCB.

W sieci pojawiają się ciągle nowe nagrania, z różnych części Polski. Ulewy nawiedziły również Podkarpacie: