Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Burze, gradobicia i trąby powietrzne. Pogoda szaleje nad Polską
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 19.05.2024 22:59

Burze, gradobicia i trąby powietrzne. Pogoda szaleje nad Polską

wichury
fot. Twitter/@MeteoprognozaPL, @SOB_pl

Polska znalazła się w strefie intensywnych burz. Zgodnie z prognozami synoptyków, od samego rana wiele regionów nawiedziły potężne wichury, opady, miejscami również silne gradobicia. IMGW alarmuje, wydając kolejne ostrzeżenia. W sieci pojawiło się wiele zdjęć i nagrań z różnych zakątków Polski. Najbliższe godziny mogą być niespokojne.

Burze nad Polską

IMGW od samego rana informuje o wysokoopadowych burzach, które przechodzą nad Polską. Towarzyszą im ogromne wichury. W niektórych regionach kraju pojawiły się nawet trąby powietrzne i intensywne gradobicia.

Z południa na północ regionu przemieszczają się burze, którym towarzyszą ulewne opady. Ich chwilowe natężenie lokalnie sięga 20 mm/10 min, a godzinowe sumy do 35 mm. Punktowo niewykluczone większe akumulacje - informowali synoptycy z IMGW.

Okrzyki i buczenie podczas przemówienia Kaczyńskiego. Finał zaskoczył wielu

Tysiące wyładowań nad Polską

W większości kraju obowiązują ostrzeżenie pierwszego stopnia. W niedzielę 19 maja tylko do południa detektor blitzortung.org wykrył nad Polską ponad 8 tys. wyładowań.

W sieci pojawiło się wiele nagrań i zdjęć, które dokumentują obecnie panującą aurę. W miejscowości Suchedniów w województwie świętokrzyskim wystąpiło bardzo intensywne gradobicie. 

Jak informuje profil "Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info" bardzo intensywne opady gradu wystąpiły również na Lubelszczyźnie.

Wichury, ulewy i trąby powietrzne. Niespokojnie nad Polską

Niespokojnie dzisiejszego dnia jest niemal w każdej części Polski. Niedaleko miejscowości Grzędzice (woj. zachodniopomorskie) pojawiła się trąba powietrzna, która na szczęście nie niosła za sobą poważnych zniszczeń.

ZOBACZ: Była 17:57. Niebywałe, co nagrała kamera na plaży w Ustce. A to dopiero początek

Z kolei w Toruniu ogromne ulewy doprowadziły do wielu podtopień. Interweniowali strażacy, którzy musieli pompować wodę. Intensywne opady deszczu w niedzielę wystąpiły w wielu regionach Polski, głównie na zachodzie i północy kraju.

Jak zaznaczają eksperci z IMGW, burze powoli zaczynają słabnąć.

Obecnie komórki burzowe przemieszczają się przez Śląsk, Kujawy oraz pogranicze Lubelszczyzny i Ziemi Świętokrzyskiej. Chwilowe natężenie opadów nie przekracza już jednak 10 mm/10 minut.