Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Burze, wichury, a nawet grad. Prawie cała Polska w alertach, zacznie się już za chwilę
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 19.05.2024 11:08

Burze, wichury, a nawet grad. Prawie cała Polska w alertach, zacznie się już za chwilę

burza mapa IMGW
Fot. IMGW, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Przed nami niespokojne godziny. W niedzielę praktycznie cały kraj objęty jest alertami IMGW. Synoptycy prognozują wichury, burze, ulewy, a nawet gradobicia. Względnie pogodnie ma być tylko w jednym województwie.

Alerty IMGW przed groźnymi zjawiskami pogodowymi

Jak zapowiadano, weekend w Polsce przebiega pod znakiem dynamicznych zmian w pogodzie. Wiele z nich może być bardzo groźnych dla nas, w związku z czym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty. Chodzi przede wszystkim o burze, wichury i opady deszczu lub gradu.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Lokalnie grad - ostrzega IMGW.

Ostrzeżenie obowiązywać ma od niedzielnego popołudnia, a dokładniej od godziny 13 aż do późnego wieczora. Synoptycy szacują prawdopodobieństwo wystąpienia przewidywanych zjawisk na 80 proc. Alertem 1. stopnia objęto wszystkie województwa z wyjątkiem Podlasia. Nieco spokojniej ma być też we wschodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego, woj. mazowieckiego i woj. lubelskiego.

Była 13:59. Trudno uwierzyć, co nagrały kamery na plaży w Międzyzdrojach

Burze, wichury, ulewy i grad w Polsce

W niedzielę w Polsce dominować ma zachmurzenie umiarkowane i duże, choć zwłaszcza przed południem nie zabraknie miejsc ze słońcem. W całym kraju spodziewamy się opadów deszczu (do ok. 30 mm) i burz, a lokalnie wystąpić mogą gradobicia.

Temperatura typowo wczesno letnia, od 22 do nawet 26 st. Celsjusza. Chłodniej będzie jedynie na Wybrzeżu i w rejonach podgórskich. Wiatr słaby oraz umiarkowany, w czasie burz porywisty (do 70 km/h), południowy i południowo-zachodni.

Stan klęski w Kraju Saary w Niemczech

Wielogodzinne, ulewne opady deszczu i silne burze spowodowały powodzie w zachodnich Niemczech. Służby ratunkowe musiały ewakuować mieszkańców Kraju Saary, których domy zalały wezbrane wody okolicznych rzek.

Lokalne media informują, że ekstremalna sytuacja rozpoczęła się w piątek po południu i w ciągu kilkunastu godzin w niektórych miejscach spadło ponad 100 litrów deszczu na metr kwadratowy. W kilku okręgach ogłoszony został stan klęski.

Źródło: IMGW, Polsat News