Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Samochody pod wodą, zalane budynki. Polskie miasto sparaliżowane
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 20.05.2024 16:03

Samochody pod wodą, zalane budynki. Polskie miasto sparaliżowane

zalane miasto
fot. Facebook/Łukasz Kuliński - Wielkopolski Łowca Burz

Potężne ulewy nawiedziły wiele miejscowości w Polsce. Jedną z najbardziej dotkniętych żywiołem jest Gniezno, gdzie część miasta została dosłownie zalana. Strażacy cały czas pracują na wysokich obrotach, odnotowując setki interwencji związanych z podtopieniami i zalanymi ulicami. W sieci pojawiły się nagrania. Miasto jest sparaliżowane. 

Ogromne ulewy i gradobicie nad Gnieznem

IMGW już od soboty wydaje ostrzeżenia przed burzami dla niemal całej Polski. Wczoraj intensywnym opadom towarzyszyły wichury, a w niektórych miejscach nawet trąby powietrzne. W poniedziałek sytuacja jest jeszcze gorsza. W Gnieźnie nad miastem przeszła burza, której towarzyszyło ogromne gradobicie. Jak relacjonują mieszkańcy, momentami grad osiągał wielkość pięciogroszówki.

Zaledwie w ciągu kilku minut ulice Gniezna zostały dosłownie zalane. Występują ogromne utrudnienia w ruchu. Strażacy ruszyli do akcji. Odnotowano na ten moment już ponad 200 zgłoszeń.

Była 11:32. Ciężko uwierzyć, co uchwyciła kamera na plaży w Międzyzdrojach

Gniezno sparaliżowane

Centrum Gniezna jest nieprzejezdne. Mieszkańcy z trudem przemieszczają się chodnikami miasta. Służby cały czas otrzymują kolejne zgłoszenia. W niektórych miejscach wichura zerwała dachy.

Zalewa między innymi komendę miejską straży pożarnej, sklepy wielkopowierzchniowe, archiwum archidiecezjalne, budynki starostwa i szkół. Strażacy otrzymali także zgłoszenia o zerwanych dachach na ulicach Paczkowskiego i Kościuszki - poinformowała TVN24 Kamila Kozłowska z Zespołu Prasowego Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej.

ZOBACZ: Burze, gradobicia i trąby powietrzne. Pogoda szaleje nad Polską

Sytuacja cały czas jest bardzo poważna. Jak podają Łowcy Burz, od południa dobudowują się kolejne komórki burzowe, co oznacza, że sytuacja może się pogorszyć. 

IMGW alarmuje

IMGW od samego rana wydaje ostrzeżenia. Alerty trzeciego stopnia przed burzami i ulewnymi opadami deszczu wydano m.in. dla Wielkopolski.

Przez północną Wielkopolskę przechodzą gwałtowne burze z opadami gradu, który przejściowo tworzy grubą warstwę na powierzchni ziemi. W Gnieźnie, gdzie sytuacja jest szczególnie niebezpieczna, w ciągu 30 min spadło prawie 30 mm deszczu - informują eksperci z IMGW.

W sieci pojawiło się wiele nagrań i zdjęć z Gniezna, które ukazują dramatyczną sytuację miasta.