Goniec.pl
SOR Lubin

Twitter/Piotr Borys

Poseł KO pokazał realia pracy szpitali. Sparaliżowane SORy i kolejki karetek stają się faktem

25 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Piotr Borys opublikował w sieci zatrważające nagranie sprzed jednego ze szpitali. Poseł Koalicji Obywatelskiej pokazał na nim sznur karetek oczekujących po kilka godzin na przyjęcie pacjentów, w tym jednego bardzo schorowanego mężczyznę, który w ambulansie czeka już kilkanaście godzin. Jednocześnie zaapelował do ministra zdrowia o natychmiastową reakcję.

Miałeś stłuczkę w ciągu 3 lat? Sprawdź czy Ci się należy dopłata lub odszkodowanie od wypłaconej rekompensaty

Piąta fala koronawiusa wymyka się spod kontroli. Choć podczas wczorajszej konferencji Adam Niedzielski mówił, że nie obserwujemy, póki co, gwałtownego wzrostu hospitalizacji, na SOR-ach już pojawiają się zatory.

Bartłomiej Waśniewski

Mija 10 lat od śmierci Madzi z Sosnowca. Co dzieje się z jej ojcem?

CZYTAJ DALEJ

Strach pomyśleć, co będzie się działo pod koniec tygodnia, gdy według prognoz ministerstwa zdrowia, rzeczywiście odnotujemy szybki przyrost liczby pacjentów w placówkach opieki medycznej.

Paraliż służby zdrowia z dnia na dzień staje się faktem, ale odpowiedzialni za zarządzanie pandemią zdają się nie reagować na uderzenie Omikrona tak, jak powinni. W związku z tym realia codziennych zmagań lekarzy i ratowników medycznych pokazują chętnie posłowie opozycji, którzy punktują nieudolność i bierność obecnych władz.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

SOR w Lubinie sparaliżowany

Jedną z osób, które postanowiły sprawdzić, jak służba zdrowia daje sobie radę z codziennymi wyzwaniami u progu szczytu piątej fali pandemii, był poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Borys. Parlamentarzysta wybrał się do lubińskiego szpitala, gdzie zobaczył porażające obrazki.

- Panie Adam Niedzielski żądam natychmiastowej reakcji! 5 karetek (wszystkie w powiecie lubińskim) czeka od 13:00 z pacjentami przed szpitalem w Lubinie! Paraliż! 20 osób czeka na interwencje karetek w domach! Podobnie jest w Legnicy. Proszę coś zrobić, zanim ktoś umrze! - mówi Borys na nagraniu opublikowanym po godzinie 21:00 w poniedziałek.

Bohaterem wideo jest mężczyzna po czterech udarach, z padaczką udarową i rakiem pęcherza, który kilka godzin w ewidentnym zagrożeniu życia, bez jedzenia i bez picia oczekuje na przyjęcie do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Jak zaznacza poseł KO, podobna sytuacja jest w każdej z pięciu karetek. Przez to, że ich załogi nie mogą przekazać pacjentów pod opiekę szpitalnych lekarzy, w 100 tysięcznym powiecie żaden zespół ratownictwa medycznego nie jest w stanie wyjechać na kolejne interwencje.

Tragiczna sytuacja polskich szpitali

Chwilę po godzinie 22 na Twitterze Piotra Borysa pojawił się kolejny, równie dramatyczny filmik sprzed szpitala w Lubinie.

- Po mojej interwencji 2 pacjentów czekających od 13:00 w karetkach przyjętych na SOR w Lubinie. 5 karetek nadal czeka, w tym pacjentka z udarem odesłana z Legnicy, gdzie jest odział neurologiczny. Tu takiego oddziału nie ma! Czy ktoś nad tym panuje? - pyta Borys.Jego rozmówczynią jest ratowniczka medyczna, która opisuje tragiczną sytuację. Przerażony poseł ponawia więc apel do ministra zdrowia, by zainterweniował nim dojdzie do prawdziwej tragedii i ludzie zaczną umierać oczekując na pomoc, która jest de facto na wyciągnięcie ręki.

ZOBACZ: Krzysztof Bosak NA BAZARZE! Na mrozie OGNIŚCIE krytykuje rząd

Sytuację skomentowali natychmiast zbulwersowani internauci. "Słupki się tylko liczą, a ludzie, co ich ludzie obchodzą to przecież jakieś liczby" , "Tragiczna sytuacja. Strach się bać" pisali.

Przypomnijmy, że zaledwie wczoraj Adam Niedzielski oznajmił, że nie zamierza wprowadzać nowych obostrzeń w związku z piąta falą pandemii koronawirusa. Jego zdaniem, możliwość testowania w aptekach, opieka nad starszymi pacjentami oraz skrócenie kwarantanny to wystarczające środki do walki z wirusem.

Jednocześnie minister zdrowia przyznał, że w tym tygodniu obserwować będziemy kolejne wzrosty, a liczba osób zakażonych zdiagnozowanych jednego dnia przekroczy próg 50 tysięcy.

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Andrzej Duda przesadził, Polacy nigdy mu tego nie wybaczą. Czarnek nie był lepszy, afera za aferą

Miniony rok nie należał do najłatwiejszych. Polacy usiłowali poradzić sobie z trudami codzienności i kolejnymi problemami, nierzadko pomstując polityków zasiadających w rządzie. Nie zabrakło jednak momentów, kiedy włodarze naszego kraju popełniali gafy, które wywoływały łzy rozbawienia. Zapraszamy do obejrzenia galerii i przypomnienia sobie najbardziej kultowych sytuacji. / fot. Andrzej Iwańczuk/REPORTER

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Świętokrzyskie: pożar w domu, strażacy znaleźli zwęglone ciało 42-latka

Wiadomości

Świętokrzyskie: Nie żyje 48-letni mężczyzna. Zginął na własnym podwórku, popełnił tragiczny błąd

Czytaj więcej >
ZUS podał informację o najwyższej wypłacanej emeryturze. Kwota jest zawrotna (Pixabay/sabinevanerp/Iberion).

Wiadomości

Wiemy, jaką najwyższą emeryturę wypłaca ZUS. Wielu chciałoby tyle zarabiać

Czytaj więcej >
Pilne ostrzeżenie GIS. Spożycie partii popularnej sałatki może się źle skończyć

Wiadomości

Pilne ostrzeżenie GIS. Spożycie partii popularnej sałatki może się źle skończyć

Czytaj więcej >
Dolnośląskie: Marznąca mżawki sparaliżowała ruch. Na drogach powalone drzewa i szklanka

Wiadomości

Dolnośląskie: Marznąca mżawka sparaliżowała ruch. Na drogach i torach powalone drzewa oraz szklanka

Czytaj więcej >
Dziennikarze "Super Experssu" przypomnieli post, który Jerzy Owsiak wrzucił w mediach społecznościowych w 2019 r. dotyczący jego zarobków (Michal Zebrowski/East News).

Wiadomości

Zarobki Jerzego Owsiaka. Oto pensja szefa WOŚP

Czytaj więcej >
WHO opublikowała listę leków na wypadek kryzysu nuklearnego i skażenia radiologicznego

Wiadomości

WHO opublikowała listę leków na wypadek kryzysu nuklearnego i skażenia radiologicznego

Czytaj więcej >