Goniec.pl
SOR Lubin

Twitter/Piotr Borys

Poseł KO pokazał realia pracy szpitali. Sparaliżowane SORy i kolejki karetek stają się faktem

25 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Piotr Borys opublikował w sieci zatrważające nagranie sprzed jednego ze szpitali. Poseł Koalicji Obywatelskiej pokazał na nim sznur karetek oczekujących po kilka godzin na przyjęcie pacjentów, w tym jednego bardzo schorowanego mężczyznę, który w ambulansie czeka już kilkanaście godzin. Jednocześnie zaapelował do ministra zdrowia o natychmiastową reakcję.

Miałeś stłuczkę w ciągu 3 lat? Sprawdź czy Ci się należy dopłata lub odszkodowanie od wypłaconej rekompensaty

Piąta fala koronawiusa wymyka się spod kontroli. Choć podczas wczorajszej konferencji Adam Niedzielski mówił, że nie obserwujemy, póki co, gwałtownego wzrostu hospitalizacji, na SOR-ach już pojawiają się zatory.

Bartłomiej Waśniewski

Mija 10 lat od śmierci Madzi z Sosnowca. Co dzieje się z jej ojcem?

CZYTAJ DALEJ

Strach pomyśleć, co będzie się działo pod koniec tygodnia, gdy według prognoz ministerstwa zdrowia, rzeczywiście odnotujemy szybki przyrost liczby pacjentów w placówkach opieki medycznej.

Paraliż służby zdrowia z dnia na dzień staje się faktem, ale odpowiedzialni za zarządzanie pandemią zdają się nie reagować na uderzenie Omikrona tak, jak powinni. W związku z tym realia codziennych zmagań lekarzy i ratowników medycznych pokazują chętnie posłowie opozycji, którzy punktują nieudolność i bierność obecnych władz.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

SOR w Lubinie sparaliżowany

Jedną z osób, które postanowiły sprawdzić, jak służba zdrowia daje sobie radę z codziennymi wyzwaniami u progu szczytu piątej fali pandemii, był poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Borys. Parlamentarzysta wybrał się do lubińskiego szpitala, gdzie zobaczył porażające obrazki.

- Panie Adam Niedzielski żądam natychmiastowej reakcji! 5 karetek (wszystkie w powiecie lubińskim) czeka od 13:00 z pacjentami przed szpitalem w Lubinie! Paraliż! 20 osób czeka na interwencje karetek w domach! Podobnie jest w Legnicy. Proszę coś zrobić, zanim ktoś umrze! - mówi Borys na nagraniu opublikowanym po godzinie 21:00 w poniedziałek.

Bohaterem wideo jest mężczyzna po czterech udarach, z padaczką udarową i rakiem pęcherza, który kilka godzin w ewidentnym zagrożeniu życia, bez jedzenia i bez picia oczekuje na przyjęcie do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Jak zaznacza poseł KO, podobna sytuacja jest w każdej z pięciu karetek. Przez to, że ich załogi nie mogą przekazać pacjentów pod opiekę szpitalnych lekarzy, w 100 tysięcznym powiecie żaden zespół ratownictwa medycznego nie jest w stanie wyjechać na kolejne interwencje.

Tragiczna sytuacja polskich szpitali

Chwilę po godzinie 22 na Twitterze Piotra Borysa pojawił się kolejny, równie dramatyczny filmik sprzed szpitala w Lubinie.

- Po mojej interwencji 2 pacjentów czekających od 13:00 w karetkach przyjętych na SOR w Lubinie. 5 karetek nadal czeka, w tym pacjentka z udarem odesłana z Legnicy, gdzie jest odział neurologiczny. Tu takiego oddziału nie ma! Czy ktoś nad tym panuje? - pyta Borys.Jego rozmówczynią jest ratowniczka medyczna, która opisuje tragiczną sytuację. Przerażony poseł ponawia więc apel do ministra zdrowia, by zainterweniował nim dojdzie do prawdziwej tragedii i ludzie zaczną umierać oczekując na pomoc, która jest de facto na wyciągnięcie ręki.

ZOBACZ: Krzysztof Bosak NA BAZARZE! Na mrozie OGNIŚCIE krytykuje rząd

Sytuację skomentowali natychmiast zbulwersowani internauci. "Słupki się tylko liczą, a ludzie, co ich ludzie obchodzą to przecież jakieś liczby" , "Tragiczna sytuacja. Strach się bać" pisali.

Przypomnijmy, że zaledwie wczoraj Adam Niedzielski oznajmił, że nie zamierza wprowadzać nowych obostrzeń w związku z piąta falą pandemii koronawirusa. Jego zdaniem, możliwość testowania w aptekach, opieka nad starszymi pacjentami oraz skrócenie kwarantanny to wystarczające środki do walki z wirusem.

Jednocześnie minister zdrowia przyznał, że w tym tygodniu obserwować będziemy kolejne wzrosty, a liczba osób zakażonych zdiagnozowanych jednego dnia przekroczy próg 50 tysięcy.

Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Andrzej Iwańczuk/REPORTER
Piotr Molecki/East News
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Andrzej Duda przesadził, Polacy nigdy mu tego nie wybaczą. Czarnek nie był lepszy, afera za aferą

Miniony rok nie należał do najłatwiejszych. Polacy usiłowali poradzić sobie z trudami codzienności i kolejnymi problemami, nierzadko pomstując polityków zasiadających w rządzie. Nie zabrakło jednak momentów, kiedy włodarze naszego kraju popełniali gafy, które wywoływały łzy rozbawienia. Zapraszamy do obejrzenia galerii i przypomnienia sobie najbardziej kultowych sytuacji. / fot. Andrzej Iwańczuk/REPORTER

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

RONALDO SCHEMIDT/AFP/East News - zdj. ilustracyjne, Twitter/Mykhailo Fedorov

Wiadomości

Obrabował mieszkanie, zostawił zdjęcie. Ukraińcy ujawnili tożsamość zbrodniarza z Irpienia

Czytaj więcej >
Ustawa z podpisem Andrzeja Dudy, tarcza antyinflacyjna przedłużona

Wiadomości

Andrzej Duda podpisał. Tarcza antyinflacyjna przedłużona

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński niedługo odejdzie z rządu, premier nie chce do tego dopuścić

Wiadomości

Radio Zet: prezes Kaczyński odejdzie z rządu po konwencji PiS. Padła konkretna data

Czytaj więcej >

Wiadomości

Szpital czy bunkier? Internauci: To nie są prawdziwi żołnierze

Czytaj więcej >
RCB wysyła pilne SMS-y z ostrzeżeniem, silny wiatr zagraża tysiącom Polaków

Wiadomości

Alert RCB w związku z wichurami wysłany do tysięcy osób. Treść nie pozostawia wątpliwości

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki nie wziął udział w głosowaniu nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym

Wiadomości

Projekt nowelizacji ustawy o SN bez poparcia premiera. Rzecznik rządu: "niedopatrzenie"

Czytaj więcej >