Goniec.pl

Tricolors/East News

Nie żyje Tadeusz Bradecki. Aktor i reżyser miał 67 lat

24 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Wyjątkowo smutne wiadomości przekazał Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w poniedziałkowe popołudnie. Nie żyje Tadeusz Bradecki. Pracował przy największych polskich produkcjach. Miał 67 lat.

Zmarł aktor i reżyser Tadeusz Bradecki. O śmierci artysty poinformował śląski teatr, z którym związany był zawodowo.

- Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Bradeckiego, który w naszym teatrze od 2007 do 2013 r. pełnił funkcję dyrektora artystycznego - przekazali współpracownicy zmarłego.

Nie żyje Tadeusz Bradecki

Odejście Tadeusza Bradeckiego to wielki cios dla polskiej sztuki. Artysta zaangażowany był nie tylko w rozwój lokalnej sceny teatralnej na Śląsku. Reżyser i aktor współpracował przy największych polskich hitach filmowych.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Polacy mogą kojarzyć go głównie z występu w historycznym serialu "Czas honoru". Co więcej Tadeusz Bradecki pojawił się również w filmach "Jan Paweł II", czy "Karol - człowiek, który został papieżem".

- Jego osobowość artystyczną szybko docenili też twórcy filmowi i telewizyjni, zagrał m.in. u Krzysztofa Kieślowskiego („Amator", „Bez końca"), Krzysztofa Zanussiego („Constans", „Rok spokojnego słońca", „Życie za życie", „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową", „Rewizyta"), Tadeusza Konwickiego („Dolina Issy") - wyliczają w pożegnalnym wpisie koledzy i koleżanki Tadeusza Bradeckiego z Teatru Śląskiego.

ZOBACZ: Krzysztof Bosak NA BAZARZE! Na mrozie OGNIŚCIE krytykuje rząd

Odszedł wielki aktor, miał 67 lat

Urodzony 1955 roku Tadeusz Bradecki przez lata stworzył wiele niezapomnianych kreacji. Jego talent i dorobek artystyczny był inspiracją dla wielu adeptów aktorskiej i reżyserskiej sztuki. Artysta w chwili śmierci miał 67 lat.

W życiorysie zmarłego Tadeusza Bradeckiego znaleźć można nie tylko popularne i ważne produkcje. Artysta postanowił wrócić do swoich korzeni i jako wychowanek krakowskiej szkoły aktorskiej wrócił do PWST jako wykładowca.

- Był laureatem Nagrody im. Leona Schillera i Nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz dwukrotnym laureatem Złotego Yorika za przedstawienia szekspirowskie. Otrzymał także nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI UNESCO za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą - dodała dyrekcja i zespół Teatru Śląskiego.

- Ojej. Wczoraj Krafftówna i jeszcze jedna aktorka, dzisiaj Bradecki... chyba znowu szykują w niebie jakąś imprezę kulturalną... Strasznie szkoda - napisała jedna z komentujących wiadomość o śmierci Tadeusza Bradeckiego pod postem śląskiego teatru na Facebooku.

O śmierci znanej z "Czterech pancernych i psa" Barbary Krafftównej informowaliśmy w niedzielę 23 stycznia. Więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem <

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Skandaliczne słowa na konferencji Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS przekroczył granicę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dachowanie samochodu w Chojnicach. Ratownicy się tego nie spodziewali, zaskakujące sceny
Czytaj więcej >

Wiadomości

Opole. Splądrowali Żabkę na oczach obsługi. Policja szuka świadków
Czytaj więcej >

Wiadomości

Śląsk. Zaginęła 13-letnia Milena Magiera. Dziewczynka nie wzięła ze sobą nawet telefonu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Łódzkie. Pożar składowiska z chemikaliami w Łaniętach. W akcji strażacy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Lubuskie. Samochód uderzył w barierki i przekoziołkował na bok. 25-latek z Czech zginął na miejscu
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]