Goniec.pl
Katarzyna Waśniewska

PHOTO KATARZYNA ZAREMBA SE / EAST NEWS

Mija 10 lat od śmieci Madzi z Sosnowca. Prokurator zdradza kulisy śledztwa

24 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

24 stycznia mija dokładnie 10 lat od zabójstwa Madzi z Sosnowca. Historia dziewczynki poruszyła miliony Polaków i na zawsze zapisała się w historii polskiej kryminologii. Dziś o jej kulisach opowiada m.in. prokurator prowadzący sprawę Zbigniew Grześkowiak.

Miałeś stłuczkę w ciągu 3 lat? Sprawdź czy Ci się należy dopłata lub odszkodowanie od wypłaconej rekompensaty

24 stycznia 2012 roku media obiegła tragiczna wiadomość o porwaniu dziecka w Sosnowcu. Katarzyna i Bartosz Waśniewscy, rodzice poszukiwanej, apelowali za pośrednictwem telewizji o pomoc w odnalezieniu ich 6-miesięcznej córeczki Madzi.

Tusk

Donald Tusk znów złamał przepisy drogowe. Tym razem jechał na hulajnodze

CZYTAJ DALEJ

Już kilka dni po zgłoszeniu zaginięcia, Katarzyna W. znalazła się pod obserwacją policji, która m.in. odkryła, że podejrzana tuż po konferencji prasowej dla mediów wybrała się jak gdyby nigdy nic do kina.

W poszukiwania zaangażował się nawet najsłynniejszy w Polsce detektyw Krzysztof Rutkowski, któremu po kilkunastu dniach matka dziewczynki przyznała się, że jej córka nie żyje, a śmierć nastąpiła w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W ten sposób obalona została historia Katarzyny Waśniewskiej, która początkowo twierdziła, że została uderzona w głowę podczas spaceru z wózkiem w parku, a gdy się ocknęła dziecka nie było w pobliżu.

Tą sprawa żyła cała Polska

Kobietę oskarżono o nieumyślne spowodowanie śmierci, a matka Madzi wskazała miejsce w Parku Żeromskiego w Sosnowcu, gdzie miała zakopać ciało córeczki. Jak się później okazało, do końca zwodziła śledczych, jednak zwłoki udało się odnaleźć.

W lipcu 2012 roku specjaliści z zakresu medycyny sądowej wydali opinię, w której stwierdzili, że przyczyną śmierci dziecka było nagłe uduszenie. Wtedy jasne stało się, że Katarzyna Waśniewska uderzyła nim o podłogę, a gdy okazało się, że maleństwo przeżyło, udusiła je własnymi rękami.

Cała Polska była w szoku i z zapartym tchem obserwowała proces, który rozpoczął się w lutym 2013 roku. Sąd nie potrzebował wiele czasu, by osądzić zabójczynię i we wrześniu wydał wyrok 25 lat pozbawienia wolności.

Saga jednak toczyła się dalej, gdyż prokuratura domagała się dożywocia, zaś obrońcy skazanej uniewinnienia, próbując podważyć opinię biegłych. 17 października 2014 Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał wyrok w mocy na 25 lat pozbawienia wolności z możliwością ubiegania się o wcześniejsze wyjście po 15 latach.

Zabójczyni stała się celebrytką

Katarzyna Waśniewska z dnia na dzień stała się morderczynią, ale i celebrytką. Media śledziły każdy jej krok. Sama zainteresowana dostarczała coraz to nowszych dowodów ku temu, by bacznie się jej przyglądać. Udzielała wywiadów, zapozowała też w bikini na koniu dla jednego z tabloidów.

- Byłam strasznie wredna... W regulaminie napisane jest, że nie wolno uprawiać żadnych ćwiczeń fizycznych - rozciągać się, podnosić ciężarów i biegać. No to sobie po celi biegałam - mówiła w rozmowie z "Super Expressem" o tym, jak trafiła do więzienia.

Okazało się także, że w areszcie przebywała z inną znaną morderczynią, matką Szymona z Będzina. O kobiecie mówiła, że jest "ciepła i sympatyczna". Skarżyła się też na złe warunki i jedzenie więzienne, ani razu zaś nie okazała skruchy i nigdy nie przyznała się do winy.

Szokujące kulisy śledztwa

10 lat po śmierci małej Madzi o całym śledztwie zdecydował się opowiedzieć prokurator Zbigniew Grześkowiak, który prowadził sprawę. To on postawił Katarzynie Waśniewskiej zarzut zabójstwa dziecka.

- Od początku było widać, że zeznania Waśniewskiej są wielce niewiarygodne. Można to określić syndromem "Grzesia kłamczucha" - powiedział dziennikarzom, tłumacząc, że opowieść zabójczyni była zbyt naszpikowana detalami, aby mogła być prawdziwa.

Jak zdradził, od początku przejęcia przez niego sprawy, pod uwagę brani byli zarówno ojciec, jak i matka Madzi. Jeszcze wtedy nie wiadomo było, które z nich mówi prawdę. Jak się szybko okazało, mąż Katarzyny W. miał twarde alibi, które potwierdzało wielu świadków.

- Przeszliśmy jeszcze raz całą trasą, którą miała przechodzić Katarzyna z córeczką. I punkt po punkcie analizowaliśmy to, co powiedziała. [...] Już wtedy miałem pewność, że to dziecko zostanie znalezione martwe - wyjawił Grześkowiak, odnosząc się do działań prokuratury.

Bezwzględna manipulantka

Zatrważające, że sprawczyni zbrodni do końca oszukiwała śledczych. Detektywowi Rutkowskiemu podała fałszywe miejsce umieszczenia zwłok i dopiero po przesłuchaniu przez policję udało się uzyskać wskazówki, gdzie szukać ciała dziecka.

- Warunki były tak trudne, że praktycznie przymarzaliśmy do ziemi, a policjantka spisująca dyktowany przeze mnie protokół musiała raz po raz robić przerwy, bo zamarzał tusz w długopisie, a papier dosłownie kruszył się na mrozie. Było minus 20 i gorzej… - mówił prokurator.

Podczas oględzin miejsca ujawniono m.in. niedopałek papierosa, na którym wykryto DNA podejrzanej. Po d śniegiem leżały zaś rękawice robocze, których matka Madzi użyła do pogrzebania zwłok.

ZOBACZ: Krzysztof Bosak NA BAZARZE! Na mrozie OGNIŚCIE krytykuje rząd

Dzięki temu, że na dworze panowały wówczas ujemne temperatury, ciało maleństwa nie uległo znacznemu uszkodzeniu. Po kilku dniach od jego odmarznięcia uznano, że można bezpiecznie przystąpić do pobrania tkanek do badania.

Zdjęcia RTG ujawniły natychmiast zmiany w obrębie kręgosłupa szyjnego, jednak rdzeń nie był uszkodzony, co wykluczyło wersję o upadku dziecka. Zmiany w płucach wskazywały zaś na uduszenie.

"Osoba wysoce zdemoralizowana i niebezpieczna"

Prokuratura po przeanalizowaniu zachowania Katarzyny Waśniewskiej doszła do wniosku, że była ona matką podręcznikową, która jednak nie mogła znieść faktu, że jej dziecko zachowywało się inaczej, niż sugerowałyby to książki.

Dziecka nie traktowała jako członka rodziny do kochania, a jedynie jako obowiązek, z którego trzeba się wywiązać. W historii pojawił się także wątek zemsty na mężu, który darzył dziecko uczuciem. Katarzyna nie pogodziła się z faktem, że ukochany przelał całą miłość na córkę, ponadto, podejrzewała go o zdradę.

Grześkowiak zapamiętał Waśniewską jako osobę inteligentną, potrafiącą się wysławiać, umiejącą się ubrać i zachować stosownie do okoliczności. Przychylił się także do opinii biegłych, którzy stwierdzili, że zabójczyni Madzi jest osobą wysoce zdemoralizowaną i niebezpieczną. Uznali też za prawdopodobne, że w przyszłości wróci na drogę przestępstwa.

Jak wygląda grób ojca Jarosława Kaczyńskiego?

Tak wygląda grób ojca Jarosława Kaczyńskiego. Jeden szczegół wprawia w osłupienie

Na warszawskich Powązkach znaleźć można grób ojca Jarosława Kaczyńskiego. Rajmund Kaczyński nie jest pochowany sam. Oto, jak wygląda jego mogiła. fot. goniec.pl

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Interia, WP

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Wiadomości

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

W 2023 roku emerytury i renty pójdą znacząco w górę. Sprawdź, ile zyskasz na waloryzacji

Czytaj więcej >
Złodziej ukradł nastolatce plecak z insuliną w środku. Policja publikuje wizerunek rabusia

Wiadomości

Złodziej ukradł nastolatce plecak z insuliną w środku. Policja publikuje wizerunek rabusia

Czytaj więcej >
Wielkopolska: Śmiertelny wypadek w Brzezinach. 40-letni motorowerzysta uderzył w drogowy przepust

Wiadomości

Śmiertelny wypadek w Brzezinach. 40-letni motorowerzysta uderzył w drogowy przepust

Czytaj więcej >
Już od poniedziałku ceny paliw na Orlenie będą znacznie mniejsze. Są jednak aż trzy warunki do spełnienia

Wiadomości

Już od poniedziałku ceny paliw na Orlenie będą znacznie mniejsze. Są jednak aż trzy warunki do spełnienia

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja apeluje do Polaków o bezpieczny wypoczynek nad wodą. Nie żyją już 2 osoby, ofiar będzie znacznie więcej

Czytaj więcej >