Goniec.pl

Pawel Wodzynski/East News

Rozporządzenia ministra zdrowia opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rząd spełnił swoje zapowiedzi

24 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Rząd wydał szereg rozporządzeń dotyczących zmian w kwestii walki z pandemią. Adam Niedzielski poinformował, że w Dzienniku Ustaw znaleźć można już rozporządzenia ministra zdrowia. Ogromne zmiany dla milionów Polaków stały się faktem. Od wtorku modyfikacji ulegają zasady kwarantanny.

- Pakiet rozporządzeń wdrażający zapowiedziane w piątek instrumenty walki z piątą falą pandemii (opublikowany - przyp. red.) - napisał tuż po godzinie 16 Adam Niedzielski.

Minister zdrowia poinformował Polaków, że zapowiadane przed weekendem zmiany oficjalnie weszły w życie. Już w niedzielę w serwisie goniec.pl informowaliśmy o deklaracji Wojciecha Andrusiewicza, rzecznika MZ.

- Rozporządzenie skracające kwarantannę do siedmiu dni zostanie opublikowane w poniedziałek - powiedział rzecznik resortu Adama Niedzielskiego. Minister zdrowia przekazał wiadomości na temat zmian w strategii rządu.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Pakiet rozporządzeń opublikowany w Dzienniku Ustaw

- Mamy do czynienia z niespotykanym nasileniem zjawiska pandemicznego, na razie dotyczącego liczby infekcji - informował na piątkowej konferencji Mateusz Morawiecki.

Premier wraz z ministrem zdrowia zapewniał, że niedługo rząd wprowadzi ważne zmiany w sposobie walki z pandemią koronawirusa. Nastąpiło to już po tym, jak 13 z 17 członków Rady Medycznej złożyło rezygnację, oskarżając gabinet Mateusza Morawieckiego o ignorowanie ich zaleceń pandemicznych.

ZOBACZ: Krzysztof Bosak NA BAZARZE! Na mrozie OGNIŚCIE krytykuje rząd

W poniedziałek popołudniu Adam Niedzielski potwierdził wcześniejsze słowa rzecznika MZ. W Dzienniku Ustaw pojawiły się rozporządzenia, które istotnie zmieniają rzeczywistość Polek i Polaków.

Wśród wymienionych przez ministra zdrowia rozporządzeń znalazły się: badanie pacjentów 60+ w ciągu 48h od pozytywnego wyniku testu, testowanie w aptekach oraz skrócenie kwarantanny do zaledwie siedmiu dni.

Kwarantanna skrócona do siedmiu dni

W rozporządzeniu dotyczącym kwarantanny czytamy, iż "wyrazy »po 10 dniach« zastępuje się wyrazami »po 7 dniach«". Wcześniej rząd przedstawił inne plany dotyczące daty wejścia w życie zapowiadanej modyfikacji.

Początkowo zakładano, że zmiany m.in. te dotyczące kwarantanny wejdą w życie 24 stycznia. W niedzielę rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazał, że o ile rozporządzenia zostaną opublikowane w poniedziałek, to nowe zasady zaczną obowiązywać dopiero dzień później, we wtorek 25 stycznia.

Spora część pandemicznych rozporządzeń wydawanych przez rząd wchodziła "z dniem ogłoszenia", jednak w tym przypadku Adam Niedzielski musiał postąpić inaczej. - Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia - czytamy w dokumencie opublikowanym w Dzienniku Ustaw.

Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że przesunięcie związane jest z kwestią techniczną. Systemy informatyczne potrzebują czasu, by "przestawić się" na nowy, siedmiodniowy okres kwarantanny.

Co to znaczy w praktyce? Osoby, które zostaną objęte kwarantanną do 23:59 w poniedziałek będą odbywać izolację na starych zasadach. Pacjenci, których lekarz obejmie nią od wtorku: skończą ją szybciej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Minister Maląg przekazała szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Andrzej Duda ujawnił szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]