Goniec.pl > Świat > Pogrzeb Benedykta XVI. Bezprecedensowa ceremonia w Watykanie. Papież Franciszek żegna poprzednika
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 05.01.2023 10:53

Pogrzeb Benedykta XVI. Bezprecedensowa ceremonia w Watykanie. Papież Franciszek żegna poprzednika

Pogrzeb Benedykta XVI: papież Franciszek żegna poprzednika, pierwszy taki przypadek w historii
TIZIANA FABI/AFP/East News

Pogrzeb Benedykta XVI przejdzie do historii Kościoła katolickiego. O godzinie 9:30 rozpoczęło się ostatnie pożegnanie papieża emeryta, którym przewodzi obecnie urzędujący papież Franciszek. Na uroczystości w Watykanie nie brakuje najważniejszych ludzi z całego świata, ale zwykli wierni podzielili się niecodzienną uwagą.

Pogrzeb Benedykta XVI: pierwszy taki przypadek w historii

Pogrzeb Benedykta XVI rozpoczął się w czwartek o godzinie 9:30. Na Placu św. Piotra pojawiły się tłumy hierarchów, ludzi Kościoła oraz polityków z całego świata.

Pogrzebowi Benedykta XVI przewodniczy papież Franciszek. To pierwszy przypadek w historii Kościoła, gdy obecny następca św. Piotra celebruje ostatnie pożegnanie poprzednika.

- Chcemy wspólnie powiedzieć: Ojcze, w Twoje ręce powierzamy jego ducha. Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze Jego głos! - mówił w czasie homilii na pogrzebie Benedykta XVI papież Franciszek.

Papież Franciszek podczas ostatniego pożegnania papieża emeryta wskazywał na jego "mądrość, łagodność oraz oddanie". - Wierny Lud Boży, który zgromadzony, towarzyszy i powierza życie tego, który był jego pasterzem. Jak kobiety z Ewangelii przy grobie, jesteśmy tutaj z wonnościami wdzięczności i namaszczeniem nadziei, aby jeszcze raz okazać mu miłość, która nie ginie - dodawał.

Wierni zjechali do Watykanu, nie tylko oni

Watykan w czwartek 5 stycznia jest bez wątpienia zatłoczonym miejscem. Pogrzeb Benedykta XVI zgromadził zarówno zwykłych wiernych z całego świata, jak i prezydentów oraz premierów.

W pogrzebie Benedykta XVI udział bierze aż 400 biskupów oraz 3700 kapłanów. Wśród hierarchów obecnych na Placu św. Piotra znaleźć można m.in. kardynała Stanisława Dziwisza.

- Przyszłyśmy przed plac Świętego Piotra zaraz po godzinie 5, ale spodziewałyśmy się dużo większej liczby osób - oświadczyły cytowane przez portal wp.pl dwie młode kobiety obecne w Watykanie.

Wierni zgromadzeni na placu św. Piotra otrzymują specjalne wydanie dziennika "L’Osservatore Romano". Jest ono w całości poświęcone Benedyktowi XVI. Co więcej, żałobnicy otrzymują również pocztówkę z wizerunkiem zmarłego 31 grudnia papieża emeryta.

Zmiany w pogrzebie Benedykta XVI

W Watykanie obecny jest Andrzej Duda oraz Mateusz Morawiecki. Kancelaria Premiera udostępniła zdjęcia z pogrzebu Benedykta XVI. Widać na nich, że prezydent nie zajmuje miejsca obok premiera.

Polska delegacja bierze udział w historycznym wydarzeniu. Nie tylko po praz pierwszy papież przewodniczy ostatniemu pożegnaniu swojego przewodnika. Watykan wprowadził w pogrzebie nieznaczne zmiany, gdyż Benedykt XVI jest pierwszym w dziejach emerytowanym papieżem i wymagało to zmiany protokołu.

Jak dokładnie wygląda pogrzeb Benedykta XVI? Poza kończeniu mszy pogrzebowej papież Franciszek odprawi końcowe obrzędy. Mowa o pokropieniu trumny wodą święconą oraz okadzeniem jej kadzidłem. Następnie głowa Kościoła odmówi ostatnią modlitwę nad ciałem Benedykta XVI.

Benedykt XVI zostanie pochowany w Grotach Watykańskich. Co ważne, moment złożenia ciała papieża emeryta do grobu nie będzie transmitowany. Ta część pogrzebu Benedykta XVI będzie mieć charakter prywatny.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: vatican news, wp.pl, goniec.pl