Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zabezpiecz rzeczy i najlepiej zostań w domu, IMGW ostrzega. "Czeka nas rollercoaster pogodowy"
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 05.01.2023 08:30

Zabezpiecz rzeczy i najlepiej zostań w domu, IMGW ostrzega. "Czeka nas rollercoaster pogodowy"

windy
Screen windy.com

Dalszy ciąg pogodowej huśtawki w naszym kraju. Po białej drugiej połowie grudnia i wyjątkowo ciepłym nowym roku, czas na kolejne wrażenia. Za takowe odpowiadać będzie niż Axel, który funduje nam wyjątkowo intensywną aurę. Przede wszystkim bardzo mocno powieje niemal w całej Polsce.

Pogodowy rollercoaster

Aktualnie, w większości województw obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnymi porywami wiatru. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że lokalnie może powiać nawet do 85 km/h. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało nawet SMS-owy alert wszystkim mieszkańcom województw małopolskiego i opolskiego, w związku z trudną sytuacją pogodową.

- Ostrzegamy: w wielu miejscach w Polsce występuje i w najbliższych godzinach utrzyma się dość silny i silny wiatr 30 km/h do 40 km/h, w porywach miejscami 70 km/h do 85 km/h, wiejący z zachodu - możemy dzisiaj przeczytać w komunikacie zamieszczonym przez IMGW w związku z dzisiejszą sytuacją pogodową.

Pogodowy rollercoaster

Jak informują meteorolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, "w najbliższych dniach czeka nas prawdziwy rollercoaster pogodowy". Wszystko to za sprawą niżu Axel, który złapał zachodnią część Europy w pogodowe kleszcze.

Oprócz silnego i porywistego wiatru możemy spodziewać się także opadów deszczu i znacznego ochłodzenia. Pomimo iż w czwartek, w ciągu dnia wiatr i opady będą stopniowo słabnąć, to noc z czwartku na piątek przyniesie znaczną obniżkę temperatury. Na Suwalszczyźnie słupek rtęci może wskazać nawet -9 stopni Celsjusza.

W czwartek termometry wskażą od 6 stopni Celsjusza w rejonach północnych Polski, do 9 stopni Celsjusza na południu, zachodzie i w centrum. Najzimniej w dolinach górskich, około 5 stopni Celsjusza.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: IMGW/ fanipogody

Tagi: Pogoda