Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i inni polscy politycy żegnają Benedykta XVI. "Wybitny teolog"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 31.12.2022 14:52

Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i inni polscy politycy żegnają Benedykta XVI. "Wybitny teolog"

Benedykt xvi
prezydent.pl

Dziś (31.12) w wieku 95 lat zmarł emerytowany papież Benedykt XVI. Byłego zwierzchnika Kościoła katolickiego żegnają wierni z całego świata, a także najważniejsze osobistości polityki czy kultury. Do tego grona dołączyli polscy politycy na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.

Benedykt XVI nie żyje

- Z bólem zawiadamiamy, że dziś o godzinie 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie zmarł Papież Emeryt Benedykt XVI - poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. 19 kwietnia 2005 roku został wybrany następcą Jana Pawła II jako 265. papież oraz najstarsza osoba wybrana do tej posługi od czasów Klemensa XII. W 2013 roku Benedykt XVI podjął niemal bezprecedensową w historii Kościoła decyzję o rezygnacji ze stanowiska, powołując się na zaawansowany wiek. Oznaczało to pierwszą abdykację papieża od prawie 600 lat.

Ponieważ Benedykt XVI był głową państwa, to najprawdopodobniej jego ciało zostanie, zgodnie z wytycznymi, zostanie wystawione na widok publiczny i będzie odbywało się przy nim czuwanie. Papież emeryt najprawdopodobniej spocznie w Grotach Watykańskich. Data pochówku nie jest jeszcze znana.

Polscy politycy żegnają papieża

Byłego zwierzchnika Kościoła katolickiego żegnają osoby z całego świata, nie inaczej jest w przypadku polskich polityków. Benedykta XVI wspomniał m.in. prezydent Andrzej Duda, który napisał na Twitterze, że papież był jednym z najwybitniejszych teologów XX i XXi wieku, a "jego życie, dzieła i posługa duszpasterska to drogowskaz wśród wielu krętych i zwodniczych dróg współczesności".

Premier Mateusz Morawiecki również określił zmarłego mianem wybitnego teologa. Zaznaczył, że zostawia po sobie wielkie dziedzictwo.

Papieża pożegnała też była szefowa rządu Beata Szydło. Nazwała go "godnym kontynuatorem dzieła św. Jana Pawła II".

Artykuły polecane przez Goniec.pl: