Goniec.pl

AFP/East News/ Twitter Dmitri

Ostry atak rosyjskiego dowódcy na Putina. "Władimirze, zamknij się. Milcz"

23 Marca 2023

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Wobec braku spektakularnych sukcesów wojsk rosyjskich na terenie okupowanej Ukrainy, do opinii publicznej przebija się coraz częstsza krytyka wobec Władimira Putina. Światło dzienne ujrzał film, na którym  Igor Girkin, były dowódca wojsk separatystów w okupowanym przez Rosję Donbasie ostro uderza w rosyjskiego dyktatora. "Władimirze, zamknij się. Milcz" - słyszymy. 

Były dowódca separatystów krytycznie o Putinie

Igora Girkin, zasłynął przede wszystkim jako były dowódca separatystycznych, prorosyjskich bojówek, które w 2014 wkroczyły na teren Ukrainy. Aktualnie jest on ścigany międzynarodowym listem gończym w związku z oskarżeniami o terroryzm oraz zestrzelenie malezyjskiego Boeinga w 2014 roku. 

Pomimo zbrodniczej przeszłości, Girkin w ostatnim czasie wsławił się zajadłą krytyką swojego niegdysiejszego mocodawcy, Władimira Putina .

W nowym wideo, skierowanym bezpośrednio do rosyjskiego przywódcy, separatysta występuje na tle flagi z napisem "Noworosja". Zdaniem Girkina to właśnie Putin jest głównym odpowiedzialnym za niepowodzenia "specjalnej operacji wojskowej", jednak w jego mniemaniu, przyczyn braku sukcesów można się dopatrywać także w innych czynnikach - dostawach zachodniej broni Ukrainie, czy słabej polityce resortu obrony, kierowanego przez Siergieja Szojgu. 
 

kaskader

Jechał drogą ekspresową, gdy nagle zobaczył go na wiadukcie. Nie mógł uwierzyć w to, co nagrał

CZYTAJ DALEJ

"Władimirze Władimirowiczu, zamknij się. Po prostu bądź cicho"

W kilkuminutowym nagraniu Igor Girkin nawiązuje m.in. do słów Putina, który wspominał, że nie zdecydował o otwartej wojnie z Ukrainą w 2014 roku, ponieważ Rosja nie posiadała wówczas pocisków hipersonicznych (Kindżał). 

Separatysta bezlitośnie punktuje tok rozumowania rosyjskiego dyktatora, stwierdzając, że w momencie, gdy Rosja już je posiada to i tak przegrywa w starciu zbrojnym. 

- Władimirze Władimirowiczu, zamknij się. Po prostu bądź cicho. Nie będziemy się wstydzić za ciebie i za to, że nasz kraj ma takiego prezydenta, a wróg nie będzie z ciebie szydził - zaatakował Putina Girkin.

Padły też słowa w nawiązaniu do niedawnej decyzji o wydaniu nakazu aresztowania za rosyjskim przywódcą przez społeczność międzynarodową. - Jeśli dojdzie do procesu Putina w Hadze, biorąc pod uwagę to, co już się stało, ogromna wina będzie po stronie prezydenta Federacji Rosyjskiej. To ktoś, kto nie zachowuje się, jakby rządził krajem z ponad tysiącletnią historią - atakował separatysta.


 

Niespełnione nadzieje Władimira Putina

Władimir Putin marzy o powrocie do świata podzielonego na strefy wpływów oraz odbudowie "Wielkiej Rosji". Jest to jedna z przyczyn pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, której Rosja dopuściła się 24 lutego 2022 roku. Problem polega jednak na tym, że rosyjski dyktator się przeliczył

W sprawie potęgi Rosji, w sprawie słabości Ukrainy, w sprawie podzielonego Zachodu, aż w końcu w sprawie swoich sojuszników.

Rosyjska inwazja, a dokładniej szybkie zwycięstwo Rosji i podporządkowanie sobie Ukrainy, miały być próbą zbudowania pozycji Kremla na świecie jako potęgi, której żądania należy spełniać. 

Dodatkowo Putin swoim zwycięstwem chciał podważyć rolę zachodnich sojuszy i pozycję Stanów Zjednoczonych jako największego światowego mocarstwa. Z kilkudniowej "operacji specjalnej" rosyjska inwazja przeistoczyła się jednak w wojnę na pełną skalę, w której Rosjanie po prostu sobie nie radzą, a przynajmniej nie na miarę mocarstwa, na jakie chcieliby się kreować.

Źródło: Goniec/ Twitter

Dagmara Kaźmierska

Dagmara Kaźmierska zabrała głos w sprawie Jana Pawła II. Stanęła w obronie polskiego papieża

CZYTAJ DALEJ
znicz

Nie żyje znany i ceniony dziennikarz. Rodzina przekazała smutne informacje, wielka strata

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Skandaliczne słowa na konferencji Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS przekroczył granicę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dachowanie samochodu w Chojnicach. Ratownicy się tego nie spodziewali, zaskakujące sceny
Czytaj więcej >

Wiadomości

Opole. Splądrowali Żabkę na oczach obsługi. Policja szuka świadków
Czytaj więcej >

Wiadomości

Śląsk. Zaginęła 13-letnia Milena Magiera. Dziewczynka nie wzięła ze sobą nawet telefonu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Łódzkie. Pożar składowiska z chemikaliami w Łaniętach. W akcji strażacy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Lubuskie. Samochód uderzył w barierki i przekoziołkował na bok. 25-latek z Czech zginął na miejscu
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]