Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ostry atak rosyjskiego dowódcy na Putina. "Władimirze, zamknij się. Milcz"
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 23.03.2023 13:23

Ostry atak rosyjskiego dowódcy na Putina. "Władimirze, zamknij się. Milcz"

Putin
AFP/East News/ Twitter Dmitri

Wobec braku spektakularnych sukcesów wojsk rosyjskich na terenie okupowanej Ukrainy, do opinii publicznej przebija się coraz częstsza krytyka wobec Władimira Putina. Światło dzienne ujrzał film, na którym  Igor Girkin, były dowódca wojsk separatystów w okupowanym przez Rosję Donbasie ostro uderza w rosyjskiego dyktatora. "Władimirze, zamknij się. Milcz" - słyszymy. 

Były dowódca separatystów krytycznie o Putinie

Igora Girkin, zasłynął przede wszystkim jako były dowódca separatystycznych, prorosyjskich bojówek, które w 2014 wkroczyły na teren Ukrainy. Aktualnie jest on ścigany międzynarodowym listem gończym w związku z oskarżeniami o terroryzm oraz zestrzelenie malezyjskiego Boeinga w 2014 roku. 

Pomimo zbrodniczej przeszłości, Girkin w ostatnim czasie wsławił się zajadłą krytyką swojego niegdysiejszego mocodawcy, Władimira Putina.

W nowym wideo, skierowanym bezpośrednio do rosyjskiego przywódcy, separatysta występuje na tle flagi z napisem "Noworosja". Zdaniem Girkina to właśnie Putin jest głównym odpowiedzialnym za niepowodzenia "specjalnej operacji wojskowej", jednak w jego mniemaniu, przyczyn braku sukcesów można się dopatrywać także w innych czynnikach - dostawach zachodniej broni Ukrainie, czy słabej polityce resortu obrony, kierowanego przez Siergieja Szojgu. 
 

Jechał drogą ekspresową, gdy nagle zobaczył go na wiadukcie. Nie mógł uwierzyć w to, co nagrał

"Władimirze Władimirowiczu, zamknij się. Po prostu bądź cicho"

W kilkuminutowym nagraniu Igor Girkin nawiązuje m.in. do słów Putina, który wspominał, że nie zdecydował o otwartej wojnie z Ukrainą w 2014 roku, ponieważ Rosja nie posiadała wówczas pocisków hipersonicznych (Kindżał). 

Separatysta bezlitośnie punktuje tok rozumowania rosyjskiego dyktatora, stwierdzając, że w momencie, gdy Rosja już je posiada to i tak przegrywa w starciu zbrojnym. 

- Władimirze Władimirowiczu, zamknij się. Po prostu bądź cicho. Nie będziemy się wstydzić za ciebie i za to, że nasz kraj ma takiego prezydenta, a wróg nie będzie z ciebie szydził - zaatakował Putina Girkin.

Padły też słowa w nawiązaniu do niedawnej decyzji o wydaniu nakazu aresztowania za rosyjskim przywódcą przez społeczność międzynarodową. - Jeśli dojdzie do procesu Putina w Hadze, biorąc pod uwagę to, co już się stało, ogromna wina będzie po stronie prezydenta Federacji Rosyjskiej. To ktoś, kto nie zachowuje się, jakby rządził krajem z ponad tysiącletnią historią - atakował separatysta.


 

Niespełnione nadzieje Władimira Putina

Władimir Putin marzy o powrocie do świata podzielonego na strefy wpływów oraz odbudowie "Wielkiej Rosji". Jest to jedna z przyczyn pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, której Rosja dopuściła się 24 lutego 2022 roku. Problem polega jednak na tym, że rosyjski dyktator się przeliczył

W sprawie potęgi Rosji, w sprawie słabości Ukrainy, w sprawie podzielonego Zachodu, aż w końcu w sprawie swoich sojuszników.

Rosyjska inwazja, a dokładniej szybkie zwycięstwo Rosji i podporządkowanie sobie Ukrainy, miały być próbą zbudowania pozycji Kremla na świecie jako potęgi, której żądania należy spełniać. 

Dodatkowo Putin swoim zwycięstwem chciał podważyć rolę zachodnich sojuszy i pozycję Stanów Zjednoczonych jako największego światowego mocarstwa. Z kilkudniowej "operacji specjalnej" rosyjska inwazja przeistoczyła się jednak w wojnę na pełną skalę, w której Rosjanie po prostu sobie nie radzą, a przynajmniej nie na miarę mocarstwa, na jakie chcieliby się kreować.

Źródło: Goniec/ Twitter