Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ołena Zełenska ostrzega przed oszustami. "Dzięki niej" chcą zarobić na wojnie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 13.03.2022 13:14

Ołena Zełenska ostrzega przed oszustami. "Dzięki niej" chcą zarobić na wojnie

Ołena Zełenska ostrzega przed oszustami, którzy się pod nią podszywają
GINTS IVUSKANS/AFP/East News

Ołena Zełenska padła ofiarą oszustów. Żona Wołodomyra Zełenskiego opublikowała na swoim Instagramie post ostrzegający przed ludźmi, wykorzystującymi jej imię i nazwisko. - Próbują zarabiać nawet na cierpieniach całego kraju - napisała pierwsza dama Ukrainy.

Na Twitterze pojawiło się konto podszywające się pod Ołenę Zełenską. Żona prezydenta Ukrainy postanowiła sprostować nieprawdziwe informacje i ostrzec wszystkich, którzy mogliby stać się ofiarami oszustów.

Wśród relacji na temat wojny w Ukrainie, nagrań wyrażających wsparcie dla walczącego z Rosją kraju oraz dokumentowania codziennych problemów narodu ukraińskiego, Ołena Zełeńska opublikowała post z ostrzeżeniem. Ktoś się pod nią podszywa.

Ołena Zełenska padła ofiarą oszustów, pierwsza dama Ukrainy ostrzega

Na Twitterze pojawił się fałszywy profil, gdzie oszuści podszywają się pod Ołenę Zełenską. Żona Wołodomyra Zełenskiego opublikowała screen ze wpisem, którego nie jest autorką.

Oszuści w imieniu Ołeny Zełenskiej namawiają do wspierania Ukrainy poprzez kupowanie kryptowalut. Pierwsza dama Ukrainy jednoznacznie ucina spekulacje i wskazuje, że nigdy nie opublikowała podobnego apelu, a złodzieje próbują zarobić na wojnie używając jej nazwiska.

Fałszywe konto korzysta ze zdjęcia Wołodomyra Zełenskiego i jego żony. Dodatkowo oszuści działają pod nickiem "OlenaZelenska34", a profil bazuje na imieniu i nazwisku pierwszej damy Ukrainy.

Żona Wołodomyra Zełenskiego wskazuje, gdzie szukać sprawdzonych informacji

Nie jest tajemnicą, że wojna w Ukrainie rozgrywa się również w wymiarze wojny dezinformacyjnej. Propaganda rosyjska nieustannie próbuje przekonać, że Rosja zaatakowała Ukrainy i nie prowadzi działań zbrojnych, a jedynie "operację wojskową".

Okazuje się, że osób żerujących na ludzkiej tragedii jest więcej. Dowodzi tego wpis Ołeny Zełenskiej informującej o oszustach. Pierwsza dama postanowiła pokazać, gdzie można szukać jej prawdziwych profili.

- Fałszywe strony pojawiły się w moim imieniu. A więc uwaga: mam tylko trzy kanały komunikacji - napisała Ołena Zełenska. Żona Wołodomyra Zełenskiego wskazała, że są to: strona na Facebooku, Instagram, Kanał Telegram. Na kanale Telegram Ołeny Zełenskiej znaleźć można "inne oficjalne kanały: agencje rządowe, wolontariusze i organizacje międzynarodowe. Dokonuj darowizn w zaufanych kanałach".

Pierwsza dama Ukrainy do wpisu dodała zrzuty ekranu swoich oficjalnych profili, gdzie publikuje wpisy we własnym imieniu. Zwróciła również uwagę, by z ostrożnością podchodzić do niektórych informacji na temat wojny w Ukrainie pojawiających się w internecie.

- Wojna wciąż trwa w przestrzeni informacyjnej, więc nie wpadajmy w pułapki wroga i nie wygrywajmy sprawdzoną bronią - dodała na koniec swojego osobistego wpisu Ołena Zełenska.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl