Goniec.pl > Wiadomości > [ZAPIS RELACJI] Kapitalna wiadomość z Ukrainy, Rosjanie dostali mocny cios. Rusza kolejna tura negocjacji
Patryk Przybyłowski
Patryk Przybyłowski 07.03.2022 10:17

[ZAPIS RELACJI] Kapitalna wiadomość z Ukrainy, Rosjanie dostali mocny cios. Rusza kolejna tura negocjacji

EN 01514796 2361
SERGEY BOBOK/AFP/East News

Ukraińskie siły zbrojne przed chwilą poinformowały o ważnym sukcesie, a lada moment mają zacząć się kolejne rozmowy ukraińsko-rosyjskie. Relacja aktualizowana była do godz. 22 w czwartek 7 marca.

Po najnowsze informacje ws. wojny w Ukrainie zapraszamy TUTAJ.

21:55 Do kwestii potencjalnego wysłania przez Polskę samolotów do Ukrainy odniósł się Biały Dom. - To jest suwerenna decyzja Polski. My w żadnym stopniu nie jesteśmy przeciwni, by Polska przekazała samoloty Ukrainie [...] ale istnieje wiele praktycznych problemów, w tym na przykład, w jaki sposób te samoloty miałyby zostać przekazane - mówił Jen Psaki.

O wysłanie myśliwców do Ukrainy apelował wielokrotnie między innymi prezydent Zełeński, a w ostatnich dniach w tej sprawie lobbowało wielu amerykańskich kongresmenów.

21:45 Dmytro Kułeba: "Ukraina chce bezpośrednich rozmów prezydentów Wołodymira Zełenskiego i Władimira Putina. Długo czekaliśmy na bezpośrednią rozmowę pomiędzy prezydentem Ukrainy i Władimirem Putinem, gdyż wszyscy rozumiemy, że to on, zwłaszcza teraz, podejmuje ostateczne decyzje. Nasz prezydent niczego się nie boi, w tym bezpośredniego spotkania z Putinem. Jeśli Putin także się nie boi, niech przyjdzie na spotkanie, niech usiądą i porozmawiają".

21:35 John Kirby: "Uważamy, że Rosjanie są coraz bardziej sfrustrowani. Spowolnili i nie osiągnęli żadnego postępu w ciągu ostatnich kilku dni. Wyjątkiem jest sytuacja na południu Ukrainy, gdzie faktycznie zauważalny jest pewien ruch. Ale na północy i północnym wschodzie postępu brak".

21:21 Rzecznik Pentagonu John Kirby: "Nie wyślemy sił do Ukrainy. Dodatkowy personel będzie przerzucony na wschodnią flankę NATO". Siły, które zostaną rozlokowane na wschodniej flance NATO, mają charakter wyłącznie obronny.

21:05 BBN: "W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zakończyła się narada prezydenta, premiera z przedstawicielami rządu, wojska i służb. "Omówiono działania państwa związane z wojną na Ukrainie i kryzysem humanitarnym".

20:55 Agencja Ukrinform donosi, że około godziny 19:20  czasu polskiego dwa naloty uderzyły w składy ropy w Żytomierzu i Czerniachowie.

20:40 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził w poniedziałek, że dostawy gazu i ropy z Rosji mają "kluczowe znaczenie" dla europejskiej gospodarki. Jego zdaniem, nie da się znaleźć alternatyw dla surowców z Rosji w ciągu jednego dnia. Zachodnie media uznają to za "hamulec" dla potencjalnego wstrzymania dostaw ropy i gazu z Rosji.

20:25 Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow poinformował w poniedziałek we Lwowie, że Ukraina w wyniku inwazji Rosji poniosła do tej pory straty w infrastrukturze w wysokości 10 miliardów dolarów.

20:15 Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak: "W ciągu 11 dni wojny rosyjscy okupanci zniszczyli 202 szkoły, 34 szpitale i ponad 1500 budynków. Ponad 900 naszych osiedli jest całkowicie pozbawionych światła, wody i ciepła".

19:55 Rada Najwyższa Ukrainy: "Pierwsi ochotnicy Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy są już na pozycjach na obrzeżach Kijowa. Wolontariusze pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Litwy, Meksyku, a nawet Indii".

19:40 W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego trwa narada prezydenta i premiera z przedstawicielami rządu, wojska oraz służb.

19:25 Przedstawiciel Pentagonu poinformował, że sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin zdecydował o wysłaniu kolejnych 500 żołnierzy z USA do Europy, w tym do Polski i Rumunii. Do Grecji została dodatkowo skierowana latająca cysterna KC-135.

19:14 "Ukraińska Prawda" donosi, że Kijowie rozbrzmiał alarm przeciwlotniczy.

19:10 Mer Kijowa Witalij Kliczko: "W tym momencie Rosjanie próbują okrążyć Kijów, ale nasi żołnierze dzielnie im na to nie pozwalają. W stolicy wszystko jest pod kontrolą. Podstawowe zapasy są zapewnione. Pilnowane przez ze mnie miejskie usługi takie jak prąd i ciepło też są dostarczane".

19:00 Francuska przydencja w Radzie UE: "Komisja Europejska ma teraz przedstawić opinię na temat każdego wniosku o członkostwo złożonego przez Ukrainę, Gruzję i Mołdawię".

18:45 Francuska agencja informacyjna AFP poinformowała, że Unia Europejska uruchomiła procedurę rozpatrywania wniosków o członkostwo Ukrainy, Gruzji i Mołdawii.

18:30 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że rosyjscy najeźdźcy planują zintensyfikować ataki rakietowe i bombowe na główne ukraińskie miasta i infrastrukturę przemysłową. W tym celu na terytorium Białorusi przenoszone są jednostki lotnicze Centralnego i Wschodniego Okręgu Wojskowego.

18:15 Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy oraz minister ds. terytoriów czasowo okupowanych: "Rosja odmawia wywiezenia ciał żołnierzy, którzy zginęli na terytorium Ukrainy. [...] Rosjanie odmawiają negocjacji nawet w tej sprawie. Najwyraźniej Kreml uważa, że ciała żołnierzy Federacji Rosyjskiej nie są godne przybycia do ojczyzny i humanitarnego pochowania".

18:00 Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Filippo Grandim, wysokim komisarza ONZ ds. uchodźców: "Każdy, kto ucieka przed wojną, może liczyć na solidarność Polski. [...] UNHCR jest kluczowym partnerem i będziemy współpracować, aby zapewnić pomoc narodowi ukraińskiemu".

17:48 Ukraina poparła inicjatywę powołania trybunału przeciwko Rosji na wzór norymberski. Dmytro Kułeba: "Wszystkie zbrodnie wojenne są dokładnie dokumentowane. [...] Biorąc pod uwagę bezprecedensowy charakter niesprowokowanej agresji oraz brak odpowiednich międzynarodowych mechanizmów prawnych, by postawić Federację Rosyjską i jej przywódców przed wymiarem sprawiedliwości, [...] poparłem międzynarodową inicjatywę ustanowienia specjalnego trybunału"

17:37 Rzecznik MSZ Łukasz Jasina: "W najbliższych dniach szef MSZ Zbigniew Rau spotka się z szefami MSZ Belgii, Norwegii i Brazylii; w niedzielę będzie w Nowym Jorku uczestniczył w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ i spotka się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem".

17:26 Włodzimierz Karpiński, sekretarz miasta Warszawa: "150 tysięcy osób zostało w różny sposób zaopiekowane w stolicy. Trzeba się zastanowić nad relokacją uchodźców do innych miast wojewódzkich, budową dla nich miasteczka oraz zapewnieniem opieki medycznej".

- Będzie coraz więcej uchodźców i coraz bardziej potrzebujących. Ta prawdziwa, traumatyczna fala wojenna nadchodzi - dodał podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Pomocy Humanitarnej.

17:15 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało, że sytuacja w okolicach Kijowa jest "nadzwyczaj trudna". - Najgorsza sytuacja jest w Buczy, Irpeniu i Dmytrowce. Trwają walki, obserwowany jest kryzys humanitarny. Podczas ostrzału Makarowa ucierpiała szkoła, przedszkole, piekarnia i domy mieszkalne - głosi komunikat resortu.

17:05 Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, powołując się na dziennikarza Bellingcata Christo Grozeva, twierdzi, że Rosja miała postawić następujące warunki:

  • Wołodymyr Zełenski pozostaje formalnie prezydentem, ale prorosyjski polityk Jurij Bojko zostaje premierem.

  • Ukraina uznaje niepodległość okupowanych terenów i Krymu.

  • Ukraina nie wstąpi do NATO.

Prezydent Ukrainy stanowczo odmówił.

16:55 Żołnierze Gwardii Narodowej Ukrainy wraz z Siłami Zbrojnymi Ukrainy nadal bronią Mariupola na wschodzie kraju. - Po udanym kontrataku Gwardia zniszczyła wiele rosyjskich pojazdów opancerzonych i personel wroga, który zbombardował miasto i ludność cywilną- przekazano w komunikacie.

16:45 NEXTA opublikowała pierwsze zdjęcie wykonane podczas trzeciej tury negocjacji pomiędzy Ukrainą a Rosją.

16:40 Wołodymyr Zełenski: "Jestem w stałym kontakcie z przyjaciółmi. Opowiedziałem prezydentowi Gitanasowi Nausedzie o aktualnej sytuacji wojskowej i humanitarnej w Ukrainie. Uzgodniliśmy także dalsze kroki w kierunku przystąpienia Ukrainy do UE. Czujemy wsparcie Litwy".

16:35 Adam Niedzielski: "We współpracy z Komisją Europejską chcemy wypracować rozwiązania pozwalające m.in. na przekazywanie do szpitali w Europie pacjentów z Ukrainy wymagających długotrwałego leczenia".

16:25 Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział w poniedziałek, że Wołodymyr Zełenski nie wyjedzie z Kijowa, bo "to człowiek szalony, w dobrym sensie tego słowa". Jak dodał, prezydent Ukrainy uważa, że powinien być "w sercu kraju". 

16:15 Mer Kijowa Witalij Kliczko w rozmowie z RMF FM: "Bronimy nie tylko Ukrainy, ale też Polski, bo Polska będzie kolejnym krajem, który spotka się z agresją Putina".

16:05 Władze Ukrainy oczekują, że Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze pilnie podejmie środki tymczasowe względem Rosji. - To sprawa życia lub śmierci narodu ukraińskiego. Dlatego z całym szacunkiem wzywam Trybunał do jak najszybszego podjęcia decyzji - mówiła Oksana Zolotareva, przedstawicielka Ukrainy przy ONZ.

15:55 O godzinie 16:00 rozpocznie się widekonferencja, w której wezmą udział: prezydent USA Joe Biden, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Borys Johnson.

15:45 Donald Tusk: "Nie ma w tym przypadku, że waluty dwóch krajów UE ucierpiały najbardziej w związku wojną w Ukrainie. To polska złotówka i węgierski forint. Gorąco apeluję do premiera Morawieckiego i prezydenta Dudy, żeby jak najszybciej odblokowali środki z Funduszu Odbudowy, które są w naszym zasięgu. Dzisiaj Polska potrzebuje maksymalnej pomocy".

15:35 Piotr Müller: "W ustawie, którą dzisiaj przyjęliśmy, jest przepis, który pozwala osobie, która przekroczyła granicę w związku z sytuacją na terenie Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym, zarejestrować się w polskich urzędach i nadać numer PESEL. [...] Każda osoba, która uzyskuje dzięki temu prawo stałego pobytu, będzie mogła korzystać również z takich aplikacji, jak profil zaufany oraz mObywatel".

15:25 W poniedziałek o godzinie 15:00 polskiego czasu rozpoczęła się trzecia tura negocjacji między Ukrainą a Rosją. Poprzednie dwie nie przyniosły efektów.

- Za kilka minut zaczniemy rozmawiać z przedstawicielami kraju, który uważa, że masowa przemoc wobec ludności cywilnej może być argumentem. Udowodnimy, że tak nie jest. Nie zwracajcie uwagi na różne toksyczne osoby, takie jak Janukowycz, Bojko, Muraev, którzy są głupimi Rosjanami - ogłosił wcześniej Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy.

15:15 Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przedstawił "konieczne warunki", które mogą spowodować zakończenie wojny w Ukrainie. Wśród nich znalazły się punkty takie jak: zaprzestanie działań wojennych, zmianę konstytucji, zapewnienie neutralności w stosunkach międzynarodowych, uznanie Krymu za terytorium Rosji oraz uznanie niepodległości separatystycznych republik donieckiej i ługańskiej.

15:05 Dmytro Kułeba: "Rosyjska agresja różni się od wszystkich innych wojen tego stulecia. Skala i stojąca za nią nieludzka ideologia przywodzą na myśl II wojnę światową. Działania mające na celu przeciwdziałanie temu muszą być odpowiednie. Ostrzejsze sankcje wobec Rosji, a także więcej broni, w tym samolotów bojowych i obrony przeciwlotniczej dla Ukrainy".

14:55 Antony Blinken: "400 dodatkowych żołnierzy z Grupy Bojowej Pierwszej Brygady Pancernej USA przybędzie do Litwy w najbliższych dniach". Prezydent Litwy Gitanas Nauseda oświadczył z kolei, że "należy poważnie szykować się do obrony".

14:45 Przy Ministerstwie Obrony Ukrainy utworzono specjalną jednostkę Legionu Międzynarodowego. - Siły specjalne rozpoczęły już misje bojowe przeciw rosyjskiej agresji - czytamy na Twitterze.

14:36 Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji Ukrainy: "Wojska rosyjskie ostrzelały ukraiński samochód pocztowy i przejechały go czołgiem. Brutalny atak miał miejsce, gdy pracownicy Ukrposzty dostarczali emerytury starszym mieszkańcom obwodu zaporoskiego. Na miejscu zginęli mężczyzna i kobieta".

14:25 AFP: "Prezydent Francji Emmanuel Macron oskarżył swojego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina o hipokryzję i cynizm po tym, jak Moskwa powiedziała, że otworzy korytarze humanitarne, aby umożliwić ewakuację ludności cywilnej z kilku ukraińskich miast, ale tylko do Rosji lub Białorusi".

14:15 Szef Rady Europejskiej Charles Michel: "Kontynuuję bliski kontakt z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. UE jest zdecydowanie po stronie Ukrainy w wysiłkach na rzecz złagodzenia humanitarnych cierpień spowodowanych agresją Rosji i zapewnienia bezpieczeństwa nuklearnego".

- Solidarność, przyjaźń i bezprecedensowa pomoc UE dla Ukrainy jest niezachwiana. W najbliższych dniach omówimy wniosek o członkostwo Ukrainy - kontynuował.

Charles Michel wspomniał również, że rozmawiał z Władimirem Putinem. Wezwał go do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych i zapewnienia humanitarnego bezpiecznego przejścia i dostępu do pomocy oraz podkreślił potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony obiektów jądrowych podczas działań wojennych w Ukrainie. Prezydent Rosji zgodził się na dalsze kontakty.

- UE z całą mocą potępia rosyjską agresję na Ukrainę - podsumował za pośrednictwem Twittera.

14:05 Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy: "Barbarzyńcy XXI wieku. Rosja uszkodziła/zniszczyła 202 szkoły, 34 szpitale, ponad 1500 budynków mieszkalnych. Ponad 900 naszych osiedli jest całkowicie pozbawionych światła, wody, ciepła. Armia rosyjska nie umie walczyć z innymi armiami. Ale jest dobra w zabijaniu cywilów".

13:54 Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odrzucił wezwania do złagodzenia wymogów wizowych dla Ukraińców uciekających ze swojego kraju z powodu konfliktu.

Johnson powiedział, że Wielka Brytania jest „bardzo hojnym krajem”, ale chce kontrolować, kto do niej przybywa.

13:46 Robert Lewandowski zerwał swoją umowę sponsorską z firmą Huawei, produkującą m.in. smartfony. Do podjęcia takiej decyzji skłoniły go doniesienia o tym, jakoby chiński potentat wspierał technologicznie rosyjską armię.

13:35 „Nie możemy zapłacić krwią Ukrainy za ropę” - powiedział minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis, wzywając do wprowadzenia embarga na sprzedaż rosyjskiej energii.

- Źródła energii, które importujemy, płacą za rosyjską operację wojskową - podkreślił Landsbergis na spotkaniu z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem w Wilnie.

13:32 Prezydent Andrzej Duda złożył wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie na piątek posiedzenia Zgromadzenia Narodowego.

13:20 Tugan Sokhiev, główny dyrygent prestiżowego Teatru Bolszoj, złożył rezygnację „ze skutkiem natychmiastowym” po tym, jak znalazł się pod wielką presją, by wyrazić swoją opinię na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

- Przede wszystkim muszę powiedzieć najważniejszą rzecz: nigdy nie popierałem i zawsze będę przeciwko wszelkim konfliktom w jakiejkolwiek formie - zakomunikował rosyjski dyrygent w poście na Facebooku.

13:08 Rosja stworzyła listę wszystkich nieprzyjaznych krajów. W jej skład wchodzą: Australia, Wielka Brytania, kraje UE, Islandia, Kanada, Liechtenstein, Monako, Nowa Zelandia, Norwegia, Korea, San Marino, Singapur, USA, Tajwan, Ukraina, Czarnogóra, Szwajcaria, Japonia

13:00 Kraje NATO oraz USA wysłały Ukrainie 17 tysięcy pocisków przeciwpancernych, a także 2 tysiące pocisków przeciwlotniczych typu Stinger - poinformowała amerykańska stacja CNN, powołując się na anonimowego urzędnika amerykańskiego.

12:50 Dominik Stillhart, dyrektor operacyjny Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) powiedział w rozmowie BBC Radio, że droga ewakuacyjna z Mariupola została zaminowana.

12:41 Emmanuel Macron nie prosił Władimira Putina o otwarcie korytarzy humanitarnych z ukraińskich miast do Rosji i Białorusi, poinformowało biuro prezydenta Francji. Obaliło tym samym informacje podane przez Kreml, które jasno wskazywały, że taki ruch został podjęty w odpowiedzi na „osobistą prośbę” francuskiego przywódcy.

Pałac Elizejski przekazał agencji informacyjnej AFP, że taka prośba nie została złożona.

12:37 O godzinie 15:00 czasu polskiego na terenie Białorusi ma się rozpocząć trzecia tura rozmów pomiędzy dyplomacjami Rosji oraz Ukrainy. Według informacji przekazanych przez Moskwę oraz Kijów, delegacje obu państw są już w drodze na rozmowy.

12:31 The Spectator Index: W czwartek w Antalyi w Turcji odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy

12:27 MSZ Niemiec: do kraju przedostało się już 50 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Warto przypomnieć, że od początku wojny granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad milion osób.

12:20 Za sprawą słowackiego MSW cały świat poznał właśnie historię 11-letniego chłopca z Ukrainy, który samotnie pokonał trasę z Zaporoża do Słowacji (1300km). Jego rodzice niestety zostali na miejscu.

12:11 Rzeczniczka Aleksieja Nawalnego zaapelowała do Rosjanek, aby 8 marca wyszły na ulicę i protestowały przeciwko napaści na Ukrainę.

12:04 Z Rosji dochodzą nieoficjalne informacje o dodatkowej mobilizacji żołnierzy rezerwowych. Kolejne grupy wojskowych mogą być dodane do wojsk okupanta na terenie Ukrainy nawet w ciągu 4 dni.

11:50 Witalij Kliczko przedstawił, jak obecnie wygląda sytuacja w Kijowie i okolicach. Działania Rosjan określił jako "celowe zabijanie cywilów". Dodał, że rosyjskie wojsko działa "w wielkim gniewie".

11:45 Ukraina oficjalnie nazwała propozycję Rosji "niemoralną". Okupant chciał, aby korytarze humanitarne z oblężonych miast prowadziły do Rosji i na Białoruś.

11:40 - Nigdy nie chcieliśmy tej wojny. Nigdy nie marzyliśmy o tym, żeby zabijać, ale musimy wypędzać wroga z naszej ziemi i z naszego życia. Jesteśmy zmuszeni cierpieć to, czego żaden inny naród Europy nie widział od 80 lat - prezydent Wołodymyr Zełeński.

11:30 Michał Dworczyk oświadczył, że Polska nie szykuje pomocy militarnej dla Ukrainy.

- Polska nie prowadziła, nie prowadzi i nie będzie prowadzić żadnych działań zbrojnych ze swojego terytorium, nie jesteśmy stroną w tym konflikcie i nie będziemy - oświadczył szef KPRM.

11:20 Prezydent Ukrainy zaapelował do społeczności międzynarodowej o jeszcze dotkliwsze sankcje na Rosję.

- Na naszej ziemi decyduje się, czy ktoś inny w Europie padnie ofiarą podobnej agresji. Wspólnota międzynarodowa powinna działać jeszcze bardziej zdecydowanie - powiedział Wołodymyr Zełeński.

11:10 Rada ukraińskiej wsi Gostomel poinformowała o śmierci swojego wójta, został zabity przez rosyjskich żołnierzy. Jurij Pryłypko zginął, gdy rozdawał chleb i leki - poinformowała gmina Hostomel na Facebooku.

11:02 Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze rozpoczyna dwudniowe posiedzenie. Zwołane zostało na wniosek Ukrainy.

10:52 Już ponad 1000 członków Wojsk Obrony Terytorialnej zaangażowanych jest w zabezpieczanie uchodźców. WOT współpracuje bezpośrednio z samorządami.

10:45 Szef dyplomacji Unii Europejskiej szacuje, że wspólnota musi się przygotować na przyjęcie z Ukrainy nawet 5 milionów osób, które będą uciekały przed wojną. Dodał również, że wspólnota "musi wykorzystać wszystkie dostępne środki, by pomóc krajom, które przyjmują uchodźców".

10:39 Od momentu rozpoczęcia rosyjskiej agresji na terenie Ukrainy, z Rosji wyjechało już ponad 150 zagranicznych dziennikarzy, a liczba ta dalej rośnie. W kolejnych dniach szykowane są lawinowe powroty z terytorium Federacji Rosyjskiej, co ma związek z nowym prawem dotyczącym informowania o działaniach wojskowych. Jeśli władza uzna, że rzeszy się "nieprawdę" o działaniach wojska, wówczas można trafić do więzienia nawet na 15 lat.

10:35 Kobiety, które zostały uwięzione w ukraińskich miastach, błagają o pomoc.

10:30 Według danych przekazanych przed Sztab Generalny Dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy, w ciągu 11 dni od początku inwazji wojsko rosyjskie straciło ponad 11 tysięcy żołnierzy.

10:27 Trwa zmasowany atak rosyjskiej dezinformacji wymierzony w Polaków korzystających z Instagrama. W krótkim czasie pojawiło się wiele bliźniaczych profili, które powielają nieprawdziwe doniesienia.

10:22 Rosjanie wystąpili z opcją udostępnienia korytarzy humanitarnych z Kijowa i Chersonia pod warunkiem, że będą one prowadziły odpowiednio na Białoruś i do Rosji. Według The Spectator Index Ukraina nie godziła się na takie warunki ewakuacji ludności.

10:15 Agencja Reuter przekazała, że rosyjska delegacja jest już w drodze na kolejną rundę negocjacji, która ponownie odbędzie się na granicy ukraińsko-białoruskiej. Dwie poprzednie rundy nie przyniosły zamierzonych rezultatów dla obu stron.

10:12 Ukraińskie siły zbrojne poinformowały o zniszczeniu rosyjskiego okrętu wojskowego na Morzu Czarnym. Ze względów operacyjnych szczegóły nie są podawane do wiadomości publicznej, ale na pewno będzie to bardzo ważny punkt w kontekście obrony Odessy. Mieszkańcy już od kilku dni przygotowują się na zmasowaną ofensywę wojsk Putina, które chcą przejąć miasto.