Goniec.pl

Goniec.pl

[ZAPIS RELACJI] Studenci są zakładnikami Rosji. "Wróg niszczy miasta, celowo zabijani są cywile"

7 Marca 2022

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

[ZAPIS RELACJI] Ukraińskie władze nie mają dobrych wiadomości. W Sumach ponad 2 tys. zagranicznych studentów nie może opuścić miasta ze względu na toczące się walki. "Są de facto zakładnikami Rosji" - informują ukraińskie władze. Z kolei mer Kijowa informuje, że sytuacja pod Kijowem jest naprawdę zła. "Pod Kijowem trwają zacięte walki. Ze szczególną wściekłością wróg niszczy Buczę, Hostomel, Worzel, Irpień. Celowo zabijani są cywile. Zginął wójt, kiedy rozdawał chleb i leki". Zapraszamy do śledzenia relacji minuta po minucie.

05:46 Łączna liczba ofiar rosyjskich ostrzałów w Sumach i Ochtyrce wzrosła do 14. Są to 4 żołnierze i 10 cywilów, w tym dzieci.

05:37 Rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą o naszym niezachwianym poparciu dla narodu ukraińskiego i nieustannych wysiłkach na rzecz powstrzymania wojny z wyboru Putina - napisał na Twitterze szef amerykańskiej dyplomacji Anthony Blinken.

05:21 Dzisiaj prezydent Ukrainy po raz pierwszy wystąpi w brytyjskim parlamencie. STanie się tak dzięki łączności wideo.

4:56 Pod osłoną nocy Zełenski zwrócił się do rodaków. Prezydent pokazał Kijów nocą i swój wojenny gabinet

04:40 Niezależni eksperci z serwisu militarnego oryxspioenkop.com podliczyli rosyjskie i ukraińskie straty. Według ich danych Rosjanie stracili podczas inwazji na Ukrainę co najmniej 902 maszyny, w tym 143 czołgi i 272 wozy pancerne. Ukraińcy z kolei stracili łącznie 272 maszyny, w tym 46 czołgów i 89 samochodów pancernych.    

04:29 Minister infrastruktury Ukrainy Aleksander Kubrakow oszacował szkody w ukraińskiej infrastrukturze transportu krajowego, spowodowane inwazją Rosji, na ponad dziesięć miliardów dolarów - podała niemiecka agencja prasowa DPA.

04:10 Ukraińskie władze zaprzeczyły doniesieniom rosyjskich mediów o rzekomych pracach nad bronią jądrową w elektrowni w Czarnobylu. Kijów podkreśla, że to kolejna dezinformacja Kremla.

03:58 Reuters: Japonia zamraża majątki kolejnych 32 rosyjskich i białoruskich urzędników i oligarchów.

03:47 Dobry znajomy Putina wyjawił o nim całą prawdę. Podobnych słów nikt się nie spodziewał

03:21 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o ściągnięciu żołnierzy sił pokojowych z całego świata wraz z bronią i sprzętem do kraju, w celu wzmocnienia armii ukraińskiej w odpieraniu rosyjskiej agresji - poinformowała agencja Ukrinform.

03:07 Ewakuacja mieszkańców miasta Irpień, które w ostatnich dniach bardzo ucierpiało z powodu rosyjskich bombardowań

02:51 Agencja Reutera donosi, że prezydent Zełenski zwrócił się do amerykańskich Żydów o wsparcie w wojnie z Rosją.

- To jest po prostu nazistowskie zachowanie w najczystszej postaci. Nie mogę tego nawet zakwalifikować w żaden inny sposób - powiedział Zełenski podczas internetowego przemówienia do prezesów amerykańskich organizacji żydowskich.

02:40 Rada Zarządzająca Banku Światowego zatwierdziła pakiet pomocowy dla Ukrainy składający się z pożyczek i grantów w wysokości 723 mln dolarów. 

02:34 W Łotwie zostało zakazanych 18 rosyjskich kanałów

02:21 Minutę po północy Andrzej Duda opublikował wpis

02:10 Wzruszające obrazki z dworca w Odessie. Mężczyzna żegna się ze swoją rodziną, a sam zostaje w mieście, by walczyć.

01:58 Niemiecki reporter pokazał, jak wygląda Irpień po rosyjskich atakach

01:51 Myślałem, że będę jeszcze bardziej przerażona. Ale teraz czuję się jak żołnierz - powiedziała mieszkanka Kijowa Kateryna Laskari, która uciekła ze stolicy po ataku wojsk rosyjskich.

01:43 We wtorek w Londynie odbędzie spotkanie liderów Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Słowacji i Węgier - z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Tematami rozmów będą inwazja Rosji na Ukrainę, bezpieczeństwo energetyczne oraz cyberataki. 

01:36 Pentagon uważa, że Rosja rekrutuje syryjskich bojowników na wojnę w Ukrainie.

01:26 Brytyjski wywiad donosi, że rosyjskie wojska cały czas "bezpośrednio atakują korytarze ewakuacyjne, wskutek czego giną cywile".     

01:19 Centralny bank Portugalii poinstruował banki, by zamroziły konta osób oraz podmiotów, które zostały objęte sankcjami nałożonymi na Rosję - przekazała agencja Reutera. 

01:10 Holenderskie media podczas akcji "Razem dla Ukrainy" zebrały w poniedziałek ponad 106 mln euro pomocy na rzecz ofiar rosyjskiej inwazji na Ukrainę

00:58 Dworzec kolejowy w Odessie:

00:43 7 marca w obwodzie żytomierskim:

00:30 Reporter Trey Yingst z Fox News udostępnił nagranie z poniedziałkowego popołudnia, na którym wyraźnie słychać strzały w mieście Irpin:

00:25 Sejm na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu zajmie się m.in. rządowym projektem dot. wsparcia uchodźcom z Ukrainy.

00:17 Andrzej Duda na Twitterze:

00:09 Eksperci nie mają wątpliwości, Kreml ma poważne kłopoty. Putin nie mógł tego przewidzieć

00:01 Na Dworcu Centralnym w Warszawie trwa pomoc dla uchodźców z Ukrainy, zdjęcie sprzed chwili:

Dworzec Centralny w Warszawie
Goniec.pl

23:53 Resort rolnictwa na Facebooku:

23:49 Nexta donosi, że rosyjski pocisk trafił w dom w Sumach

23:45 Polska znalazła się na "czarnej liście" Putina

23:36 Władimir Putin w wystąpieniu z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet powiedział, że "stałe cele" Rosji na Ukrainie są realizowane tylko przez "zawodowych żołnierzy" i że "nie będzie dodatkowego poboru rezerwistów".

23:28 - Najbliższe tygodnie będą bardzo ciężkie, to będzie cięższy czas niż te pierwsze 12 dni - powiedział o pomocy uchodźcom z Ukrainy wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

23:21 Podczas walk pod Charkowem zginął rosyjski dowódca i generał dywizji Witalij Gierasimow, który brał udział w drugiej wojnie czeczeńskiej, operacji wojskowej w Syrii i aneksji Krymu - informuje Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy. 

23:04 - Rosja celowo wywołuje katastrofę humanitarną na Ukrainie - ocenił ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski w oświadczeniu dla Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dodał przy tym, że obecny kryzys jest najszybciej rosnącym kryzysem uchodźczym w Europie od II wojny światowej.

22:58 - Rosjanie nadal są sfrustrowani oraz spowolnieni i nie dokonali żadnych znaczących postępów w ciągu kilku ostatnich dni, za wyjątkiem południa (...) Oceniamy, że w miarę jak ich frustracja narasta, polegają w większym stopniu na ostrzale z daleka - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał przy tym, że oznacza to większą liczbę ofiar cywilnych.

22:55 Rosyjski resort obrony zapowiedział lokalne zawieszenia broni na  Ukrainie od godz. 8 czasu polskiego we wtorek, aby umożliwić ewakuację ludności cywilnej przez korytarze humanitarne -  podaje AFP. 

22:48 Wołodymyr Zełenski stwierdził, że zamiast korytarzy humanitarnych na Ukrainie "odezwały się rosyjskie czołgi". 

22:43 - Siły ukraińskie zestrzeliły nad Kijowem w poniedziałek wieczorem dwa samoloty armii rosyjskiej – poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

22:36 Kampus studencki w Charkowie po nocnych nalotach

22:30 Wołodymyr Zełenski właśnie przekazał, że Ukraina nie odstąpi od obrony swych miast, a po wrogu nie pozostanie nawet ślad. - Odbudowane zostaną wszystkie miasta - zapewnił prezydent Ukrainy.

22:23 - Chersoń wpadł w ręce rosyjskie. Tam kontrola jest po stronie Rosjan. (...) Pod ich kontrolą jest także elektrownia jądrowa przy Dnieprze, a także parę mniejszych miejscowości - przekazał rzecznik Pentagonu John Kirby.

22:11

22:02 - Kolejna rozmowa z sekretarzem stanu Antony Blinkenem. Intensywnie koordynujemy dalsze kluczowe kroki w celu zwiększenia presji na Rosję. Tak długo, jak Putin odmawia zakończenia bezsensownej i barbarzyńskiej wojny z Ukrainą, presja będzie rosła. Jestem wdzięczny Stanom  Zjednoczonym za wsparcie Ukrainy" - przekazał w mediach społecznościowych Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy.   

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyją dwie starsze osoby. Służby były bezradne
Czytaj więcej >

Wiadomości

Książę William odwiedził Warszawę. Spotkał się m.in. z Andrzejem Dudą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Barbara Okulicz-Sługocka, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ostry atak rosyjskiego dowódcy na Putina. "Władimirze, zamknij się. Milcz"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zabrał głos w sprawie Jana Pawła II. Wymowne słowa obiegły sieć. "Nie wierzę, że..."
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje znany i ceniony dziennikarz. Rodzina przekazała smutne informacje, wielka strata
Czytaj więcej >
Bartłomiej Cieślak

Wydawca portalu Goniec.pl. Jestem absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat byłem redaktorem. Interesuję się literaturą, popkulturą i grami planszowymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]