Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Mocny wpis Tuska. Uderza w Johnsona mówiącego o pomocy uchodźcom
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 08.03.2022 18:24

Mocny wpis Tuska. Uderza w Johnsona mówiącego o pomocy uchodźcom

Donald Tusk uderza w Borisa Johnsona i docenia postawę Polski
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska pomaga Ukrainie na masową skalę. Donald Tusk zamieścił wpis, który stawia rząd PiS w bardzo dobrym świetle. Lider PO w sarkastycznym tonie skomentował "hojność" Borisa Johnsona, wskazując, że możliwości są znacznie większe.

- Solidarność w działaniu - rozpoczął swój krytyczny wobec Wielkiej Brytanii wpis Donald Tusk. Były premier odniósł się do skali pomocy uciekającym przed wojną w Ukrainie ludziom.

Nie brakuje ukrytej insynuacji, że Boris Johnson mógłby dla Ukrainek i Ukraińców zrobić zdecydowanie więcej. Polski rząd niespodziewanie liczyć może na uznanie swoich działań w oczach Donalda Tuska.

Wojna w Ukrainie: Donald Tusk krytykuje działania Borisa Johnsona

Chociaż Wielka Brytania była jednym z pierwszych krajów, które ogłosiły dotkliwy pakiet sankcji wobec Rosji, to już stosunek do napływających uchodźców nie jest równie szczodry. Nie umknęło to uwadze Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Europejskiej zdecydował się opublikować angielskojęzyczny wpis, uderzający w politykę Wielkiej Brytanii wobec uchodźców wojennych.

- Solidarność w działaniu. Wielka Brytania przyznała ukraińskim uchodźcom 50 wiz, a Polacy w dwa tygodnie przyjęli 1,2 mln Ukraińców - napisał Donald Tusk. Nie ulega wątpliwości, że większość uchodźców trafiła do prywatnych polskich domów, jednak wpis byłego premiera docenia niejako działania rządu PiS.

Politycy partii rządzącej zdecydowali bowiem, że wszyscy uciekający przed wojną w Ukrainie nie muszą martwić się o wizy i dokumenty. W kontraście do takiej postawy władz Donald Tusk zacytował samego Borisa Johnsona.

50 wiz dla uchodźców ze wschodu wobec 1,2 mln osób, które uciekły do Polski przed wojną w Ukrainie to zdaniem premiera Wielkiej Brytanii duży gest ze strony Brytyjczyków. - Jesteśmy hojni, jak tylko możemy, jesteśmy bardzo, bardzo hojni – mówi Boris Johnson - czytamy we wpisie byłego szefa polskiego rządu.

Polski rząd zapowiada dalsze wsparcie

Potrzeb w związku z napływem uchodźców z Ukrainy jest wiele. Nie ulega wątpliwości, że największą pracę w systemowym wsparciu osób z Ukrainy wykonują wolontariusze i organizacje pozarządowe.

W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii polski rząd nie ma zamiaru ograniczać liczby uchodźców niezbędnymi do pobytu w kraju wizami. Co więcej, minister Marlena Maląg ogłosiła, że uchodźcy będą mogli liczyć na jednorazowe wsparcie w wysokości 300 złotych. Ma to w opinii rządzących pomóc w pierwszych chwilach pobytu w Polsce.

- Wiele osób, które przekraczają naszą granicę, potrzebuje takiego pierwszego wsparcia. I takim pierwszym wsparciem będzie możliwość, po odpowiednim zarejestrowaniu się, sięgnięcia po jednorazowe wsparcie w wysokości 300 złotych - przekazała szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl