Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Wojna w Ukrainie. Komisja Europejska chce uderzyć w Rosję kolejnymi sankcjami
Piotr Dutka
Piotr Dutka 08.03.2022 16:05

Wojna w Ukrainie. Komisja Europejska chce uderzyć w Rosję kolejnymi sankcjami

PIOTR KOWALCZYK/East News
PIOTR KOWALCZYK/East News

Już dziś Komisja Europejska może ogłosić swoje rozwiązanie odnoszące się do ograniczenia importu rosyjskiego gazu aż o dwie trzecie. Niedobór ma zostać zrekompensowany za pomocą energii odnawialnej. O szeroko zakrojonych planach, które mają znacząco uderzyć w gospodarkę Federacji Rosyjskiej, poinformował "Financial Times".

Zbrojna inwazja Rosji na terytorium Ukrainy wywołała prawdziwą lawinę sankcji, które są wymierzone w stronę agresora. Ciekawą alternatywę dla importu rosyjskiego gazu ma przedstawić we wtorek Komisja Europejska.

Frans Timmermans, który w strukturach unijnych jest odpowiedzialny za Zielony Ład uważa, że UE mogłaby importować zdecydowanie więcej skroplonego gazu ziemnego z takich krajów jak m.in. Egipt, Katar, a nawet z Australii. W międzyczasie można gwałtownie zwiększyć produkcję energii odnawialnej, a dodatkowo zmniejszyć popyt dzięki środkom ulepszającym wydajność.

Wojna w Ukrainie. Unia pozwoli krajom członkowskim dłużej spalać węgiel

Co ciekawe, Unia Europejska umożliwi rządom płacenie firmom za przechowywanie gazu. Dodatkową propozycją Brukseli jest ograniczenie zużycia energii w głównej mierze poprzez obniżenie temperatury termostatów oraz progresywną poprawę izolacji gospodarstw domowych.

Frans Timmermans, cytowany przez Financial Times, przekazał również, że niektóre kraje członkowskie będą mogły spalać węgiel dłużej niż zakładano. Wszystko po to, by uniknąć przejścia na gaz.

Jak się okazuje, nawet pomimo współczesnych realiów, Unia Europejska może osiągnąć cel ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 procent do 2030 roku, a także cel neutralności klimatycznej, która ma nastąpić do roku 2050. W tym przypadku jest jednak jeden warunek. Udział energii odnawialnej musi jak najszybciej wzrosnąć.

Taki scenariusz w znaczny sposób uderzy w rosyjską gospodarkę. Warto nadmienić, że Federacja Rosyjska przesyła aż 40 procent gazu wykorzystywanego w Unii Europejskiej. Od dostaw szczególnie uzależnione są Niemcy oraz Włochy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl