Goniec.pl > Polityka > Macierewicz skomentował stanowisko prokuratury ws. kontrolerów ze Smoleńska. "Jest słuszne"
Maria Glinka
Maria Glinka 19.05.2022 21:37

Macierewicz skomentował stanowisko prokuratury ws. kontrolerów ze Smoleńska. "Jest słuszne"

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Antoni Macierewicz, przewodniczący podkomisji smoleńskiej, uważa, że prokuratura słusznie oskarżyła trzech kontrolerów z lotniska w Smoleńsku. Wyraził ubolewanie, że jeden z nich nie został skierowany do tymczasowego aresztu. Jego zdaniem wszyscy trzej Rosjanie są "współodpowiedzialni" za tragedię, do której doszło 12 lat temu.

- Szkoda, że sąd nie zaakceptował punktu widzenia prokuratury, bo był on słuszny - stwierdził Antoni Macierewicz, dopytywany o decyzję sądu.

Macierewicz o decyzji sądu ws. kontrolerów. "Prokuratura ma rację"

Portal goniec.pl zapytał Antoniego Macierewicza o najnowszą decyzję sądu w sprawie kontrolerów, którzy 10 kwietnia 2010 r. sprowadzali tupolewa na lotnisko w Smoleńsku. Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów wydał nakaz tymczasowego aresztowania Wiktora R. Ma spędzić w areszcie 30 dni.

Z kolei wniosek prokuratury o aresztowanie Nikołaja K. został przez sąd oddalony. - Tę ostatnią decyzję prokuratura uznaje za błędną i niezwłocznie ją zaskarży - przekazał nam prok. Łukasz Łapczyński.

Antoni Macierewicz zgadza się ze stanowiskiem prokuratury. - Uważam, że prokuratura ma rację, oskarżając pana Krasnokurskiego, bo zapewne o niego tutaj chodzi - przyznał.

Przewodniczący podkomisji smoleńskiej stwierdził, że kontroler "odpowiadał za bardzo wiele decyzji, które przyczyniły się do tej tragedii". Jednak jego zdaniem "trzeba mieć świadomość, że ostateczną decyzję podejmowała centrala".

- Ale za fałszywe sprowadzanie był współodpowiedzialny Krasnokurski, a jeszcze bardziej, poza Ryżenką, pan Plustin, nie wiem dlaczego, jego nazwisko się tutaj nie znalazło, ale prokuratura ma tutaj swoje kompetencje - ocenił.

Trzech kontrolerów ze Smoleńska na celowniku polskiej prokuratury

Postępowanie w sprawie kontrolerów toczy się od 2015 r. Na początku postawiono im zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu powietrznym, w wyniku której zginęło 96 osób.

Jednak śledczy dotarli do nowych materiałów dowodowych. Udało im się zdobyć nagrania z wieży kontroli lotów w Smoleńsku i nagrania rozmów kontrolerów z pilotami. Przy pomocy ekspertów przypisano poszczególne wypowiedzi konkretnym osobom.

Po przeanalizowaniu tych nagrań prokuratura zmieniła zarzuty na działanie umyślne. - Prokuratorzy przyjęli, że podejrzani - świadomie zezwalając na zniżanie się samolotu i warunkowe próbne podejście do lądowania - przewidywali, iż może dojść do katastrofy i się na nią godzili - przekazał nam rzecznik Prokuratury Krajowej.

W maju 2021 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów nie przychylił się do wniosku o aresztowanie Pawła P. Prokuratura zaskarżyła tę decyzję i ostatecznie Sąd Okręgowy w Warszawie nałożył na niego 30-dniowy areszt.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl