Goniec.pl

MAXIM SHEMETOV/AFP/East News, Piotr Molecki/East News

Ławrow skomentował propozycję Kaczyńskiego ws. misji pokojowej w Ukrainie

23 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow skomentował propozycję Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą wysłania misji pokojowej do Ukrainy. Jego zdaniem taki krok "może doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji Rosji z NATO".

Na razie pomysł Jarosława Kaczyńskiego nie ma zbyt wielu zwolenników. Misja pokojowa ma być przedmiotem rozmów na czwartkowym szczycie NATO, w którym będzie uczestniczył osobiście prezydent USA Joe Biden.

Kaczyński proponuje misję pokojową

Jarosław Kaczyński zaprezentował pomysł wysłania misji pokojowej do Ukrainy podczas konferencji prasowej w Kijowie. Wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, premierem Czech Petrem Fialą i premierem Słowenii Janezem Janszą spotkał się tam z ukraińskimi władzami.

Wicepremier ds. bezpieczeństwa wskazywał, że potrzebna jest "misja pokojowa NATO lub szerszego układu międzynarodowego". - Powinna to być jednak misja, która będzie w stanie się bronić - podkreślił po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Ławrow ostrzega. "To konfrontacja"

Do propozycji Jarosława Kaczyńskiego nawiązał minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Jego zdaniem może to być niebezpieczna decyzja.

- Wysłanie misji pokojowej do Ukrainy może doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji Rosji z NATO - oznajmił szef rosyjskiej dyplomacji, cytowany przez Reutersa.

To już kolejny komentarz Siergieja Ławrowa w sprawie ewentualnej misji pokojowej w Ukrainie. Kilka dni po ogłoszeniu propozycji rosyjski minister określił ją jako "demagogiczną".

- Polska inicjatywa sprowadzenia sił pokojowych NATO na Ukrainę jest demagogiczna, członkowie NATO zrozumieją, że muszą być realistami - przekonywał Siergiej Ławrow, cytowany przez rosyjską agencję TASS.

Jego zdaniem w ramach misji pokojowej "polski kontyngent przejąłby kontrolę nad zachodnią Ukrainą, na czele ze Lwowem". Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule .

USA o misji pokojowej

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego została przyjęta z rezerwą przez USA. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki oznajmiła, że USA "rozważą" polską propozycję. Jednak dodała, że amerykańskie siły na pewno nie będą stacjonowały na terytorium Ukrainy. Mimo tego szef KPRM Michał Dworczyk przekonywał na antenie Polsat News, że misja pokojowa jest przedmiotem dyskusji na forum NATO, a "USA w tę dyskusję się włączają".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: interia.pl, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Minister Maląg przekazała szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Andrzej Duda ujawnił szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]