Goniec.pl > Polityka > Ławrow skomentował propozycję Kaczyńskiego ws. misji pokojowej w Ukrainie
Maria Glinka
Maria Glinka 23.03.2022 12:01

Ławrow skomentował propozycję Kaczyńskiego ws. misji pokojowej w Ukrainie

MAXIM SHEMETOV/AFP/East News, Piotr Molecki/East News
MAXIM SHEMETOV/AFP/East News, Piotr Molecki/East News

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow skomentował propozycję Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą wysłania misji pokojowej do Ukrainy. Jego zdaniem taki krok "może doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji Rosji z NATO".

Na razie pomysł Jarosława Kaczyńskiego nie ma zbyt wielu zwolenników. Misja pokojowa ma być przedmiotem rozmów na czwartkowym szczycie NATO, w którym będzie uczestniczył osobiście prezydent USA Joe Biden.

Kaczyński proponuje misję pokojową

Jarosław Kaczyński zaprezentował pomysł wysłania misji pokojowej do Ukrainy podczas konferencji prasowej w Kijowie. Wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, premierem Czech Petrem Fialą i premierem Słowenii Janezem Janszą spotkał się tam z ukraińskimi władzami.

Wicepremier ds. bezpieczeństwa wskazywał, że potrzebna jest "misja pokojowa NATO lub szerszego układu międzynarodowego". - Powinna to być jednak misja, która będzie w stanie się bronić - podkreślił po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Ławrow ostrzega. "To konfrontacja"

Do propozycji Jarosława Kaczyńskiego nawiązał minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Jego zdaniem może to być niebezpieczna decyzja.

- Wysłanie misji pokojowej do Ukrainy może doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji Rosji z NATO - oznajmił szef rosyjskiej dyplomacji, cytowany przez Reutersa.

To już kolejny komentarz Siergieja Ławrowa w sprawie ewentualnej misji pokojowej w Ukrainie. Kilka dni po ogłoszeniu propozycji rosyjski minister określił ją jako "demagogiczną".

- Polska inicjatywa sprowadzenia sił pokojowych NATO na Ukrainę jest demagogiczna, członkowie NATO zrozumieją, że muszą być realistami - przekonywał Siergiej Ławrow, cytowany przez rosyjską agencję TASS.

Jego zdaniem w ramach misji pokojowej "polski kontyngent przejąłby kontrolę nad zachodnią Ukrainą, na czele ze Lwowem". Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

USA o misji pokojowej

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego została przyjęta z rezerwą przez USA. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki oznajmiła, że USA "rozważą" polską propozycję. Jednak dodała, że amerykańskie siły na pewno nie będą stacjonowały na terytorium Ukrainy. Mimo tego szef KPRM Michał Dworczyk przekonywał na antenie Polsat News, że misja pokojowa jest przedmiotem dyskusji na forum NATO, a "USA w tę dyskusję się włączają".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: interia.pl, goniec.pl