Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kto powinien zastąpić Andrzeja Dudę? Polacy wskazali trzech faworytów, po nich przepaść
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 06.07.2022 18:53

Kto powinien zastąpić Andrzeja Dudę? Polacy wskazali trzech faworytów, po nich przepaść

Kto zastąpi Andrzeja Dudę? Sondaż pokazał wolę Polaków
Piotr Molecki/East News

Kto zostanie kolejnym prezydentem Polski? Wszystko zostanie w rodzinie. Najnowszy sondaż pokazuje, że Polacy mają swój typ na nową głowę państwa i wydaje się, że najmocniejszy kandydat do nowego lokatora pałacu przy Krakowskim Przedmieściu ma odbywa obecnie praktyki do sięgnięcia po ważniejszą funkcję. Donald Tusk musi obejść się smakiem i pogodzić, że czas jego sukcesów politycznych minął?

Prezydent Andrzej Duda musiał zapewniać we wtorek, że "jest normalny" i coraz bardziej zasadne staje się pytanie: kto zastąpi go na fotelu głowy państwa. Kandydatów do Pałacu Prezydenckiego jest kilku, a Polacy już zaczynają mieć swoje typy.

Sondaż prezydencki na polskiej scenie politycznej bardziej przypomina konflikt tragiczny, gdzie można wybrać źle albo jeszcze gorzej. Polacy przez lata swojej historii nauczyli się jednak zawsze dostrzegać szansę na lepsze jutro i niczym Edyp liczyć, że uda im się oszukać los.

Kim będzie następca Andrzeja Dudy? Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" wskazują, że PiS ma powody do zadowolenia, władza zostanie "w rodzinie".

Sondaż: kto zostanie następnym prezydentem?

Polacy jeszcze nie zdecydowali, ale coraz śmielej skłaniają się do artykułowania swoich kandydatów na fotel prezydenta. W najnowszym sondażu pojawia się pierwszy pierwsza jaskółka urn wyborczych.

Andrzej Duda odda pałeczkę... Mateuszowi Morawieckiemu. Premier zebrał najwięcej sondażowych głosów Polaków i zapewne tli się w nim nadzieja, że podobny wynik utrzyma się, gdy wyborcy trafią do urn.

Długopis trzymany w ich dłoni przyczyni się do osadzenia szefa rządu na fotelu prezydenta? Wszystko na to wskazuje. Premier Mateusz Morawiecki otrzymał aż 22 proc. głosów wszystkich badanych.

Sondaż przyniósł jednak ze sobą spore zaskoczenie. Czarny koń polskiej sceny politycznej podbija serca z wdziękiem godnym show-mana. TVN wychował konia trojańskiego, który uderzy wprost w PiS?

To nie Donald Tusk zajął drugie miejsce w sondażu

Andrzej Duda, który w każde wakacje bohatersko dmucha zabawki dla pierwszej damy wypoczywającej z nim w Juracie, bez trwogi w sercu spogląda na najnowsze badania. Inaczej jest jednak w przypadku Mateusza Morawieckiego.

Naczelny bankier kraju jest głównym kandydatem na następnego prezydenta, ale... właśnie to "ale" sprawia, że sny Mateusza Morawieckiego nie są spokojne niczym tajemnica majątku jego żony.

Czarnym koniem wyścigu o fotel prezydenta ma być... Szymon Hołownia. Lider ruchu Polska 2050 zdobył w sondażu Instytutu Badań Pollster aż 20 proc. głosów ankietowanych. Różnica nie jest duża i Mateusz Morawiecki musi jeszcze wiele obiecać, aby ze spokojem oczekiwać korzystnego wyniku "głosu ludu".

Wielkim przegranym najnowszego sondażu okazał się "starzec" polskiej polityki, czyli Donald Tusk. Niedawno lider PO skupiał się na spędzaniu czasu z wnukami i nic nie wskazuje, by wybory prezydenckie pozbawiły go tej możliwości.

Lata świetności kariery Donalda Tuska już minęły?

Chociaż nieustannie od lat tak samo pewne, jak pojawienie się słońca na wschodzie jest oskarżanie się PiS i PO o kradzieże i działanie na szkodę Polaków, to Donald Tusk musi spojrzeć prawdzie w oczy.

Lider PO lata świetności swojej kariery ma już za sobą. Niemniej wpisuje się w klasyczny system wyparcia i razem z Jarosławem Kaczyńskim udowadniają, że wiek emerytalny to jedynie liczba dla "zwykłych Kowalskich".

Polacy nie widzą Donalda Tuska w roli prezydenta. W najnowszym sondażu zdobył 19 proc. głosów i uplasował się na trzecim miejscu na podium. Wynik w stosunku do konkurentów na dalszych miejscach nadal jest imponujący, jednak należy pamiętać, że to nadal za mało, by zagrozić Mateuszowi Morawieckiemu.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: se.pl