Goniec.pl
Rząd opublikował projekt centralnego rejestru emerytalnych oszczędności

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Rząd opublikował projekt centralnego rejestru emerytalnych oszczędności. Będą sprawdzać, ile odłożyłeś na prywatnym koncie?

15 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Gazeta Wyborcza: rząd chce stworzyć centralny rejestr emerytalnych oszczędności. Rejestracji ten ma zbierać również informacje o pieniądzach zgromadzonych na prywatnych kontach. - Część osób zaczęło podejrzewać, że może to oznaczać ograniczenia w wypłacaniu minimalnych emerytur - czytamy w GW.

Wiadomości na temat planów rządu opublikowane na łamach "Gazety Wyborczej" będą dla wielu osób czerwoną lampką, chodzi o emerytury. Nie tylko prognozy dotyczące coraz niższych świadczeń z ZUS i KRUS zaczynają martwić Polaków.

EN 01349502 0018

Kolejne wielkie zmiany w podatkach. Nowe regulacje wejdą w życie już od 1 lipca, będą dotyczyć milionów Polaków

CZYTAJ DALEJ

- Rząd chce stworzyć centralny rejestr wszystkich naszych emerytalnych oszczędności, również tych na prywatnych kontach. Właśnie opublikowano projekt zmian - napisała środowa "GW".

Rząd chce wydać 35 mln złotych na rejestr emerytalnych oszczędności

Projekt zmian został już opublikowany, wszystko wskazuje, że centralny rejestr oszczędności emerytalnych to jedynie kwestia czasu. Przypomnijmy, że niedawno Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie tworzące centralny rejestr ciąż i również w tym przypadku strona rządowa zapewnia, że nie ma mowy o nadużywaniu i kontrolowaniu obywateli.

"GW" zauważa, że najnowsze plany rządu pozwalają urzędnikom na sporą inwigilację kwestii pieniężnych, do których państwo dotychczas nie miało szerokiego dostępu. - Stworzenie centralnej informacji emerytalnej zapewni rządowi wgląd do naszych oszczędności, zarówno tych w systemie publicznym, jak i prywatnych - czytamy w alarmującym artykule.

Koszt stworzenia tego rejestru to aż 35 mln złotych. Część osób jest zaniepokojona planami rządu i zwraca uwagę, że daje to powody, by podejrzewać, iż państwo szykuje się do ograniczenia wypłacania minimalnej emerytury.

Rejestr ma służyć Polakom, ale ci mają obawy

Obecnie każda kobieta, która przepracowała 20 lat oraz każdy mężczyzna ze stażem pracy wynoszący 25 lat może ubiegać się o przyznanie emerytury minimalnej. Jeśli ktoś nie zgromadził wystarczających środków na swoim emerytalnym koncie: różnicę dopłaca państwo.

Projekt centralnego rejestru wszystkich naszych emerytalnych oszczędności w opinii zaniepokojonych Polaków ma pozwolić na zaprzestanie dopłacania przez budżet Skarbu Państwa należnej różnicy.

Głos w tej sprawie zabrał Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" zaprzeczył tym doniesieniom. - Dementuję wszystkie zarzuty, że po stworzeniu CIE państwo nie będzie dopłacać do emerytury minimalnej tym, którzy mają dużo prywatnych oszczędności w IKE czy IKZE - powiedział.

Biedronka-sklep-wejście-logo-biznesinfo

Wyjątkowa oferta w Biedronce przed długim weekendem. Można sporo oszczędzić, obowiązuje tylko w środę 15 czerwca

CZYTAJ DALEJ

Bartosz Marczuk podkreślił, że rozwiązanie ma służyć obywatelom i być dla nich odczuwalną korzyścią. Rząd ma wręcz zachęcać swoich obywateli do tego, by gromadzili oszczędności.

Dodatkowo wiceprezes PFR, który ma być odpowiedzialny za prowadzenie rejestru emerytalnych oszczędności, wskazuje, że proponowane rozwiązanie nie wprowadza nowych narzędzi.

- Przecież już dziś instytucje publiczne mogą zobaczyć, ile mamy pieniędzy np. w ZUS. PFR prowadzi już rejestr PPK i nic takiego nie ma miejsca ani nikt nie podnosił takich zarzutów - powiedział w rozmowie z "GW" Bartosz Marczuk.

Elektryk pokazał swój paragon z niemieckiego Lidla

Polak pracuje w Niemczech, pokazał swój paragon z Lidla. Szybko zamknął usta krytykom

Elektryk mieszkający w Niemczech pokazał paragon z Lidla. - Gdzie tutaj widzisz 2 razy drożej - napisał mężczyzna na Twitterze. Powodem był zarzut dotyczący kłamstwa na temat tego, że za zachodnią granicą jest taniej. Rozpętała się prawdziwa burza, a dowodów nie zabrakło.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wyborcza.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Twitter/Forsvaret

Wiadomości

Nord Stream 2. Potężne wybuchy i wyciek gazu na dnie Morza Bałtyckiego

Czytaj więcej >
cmentarz, grob

Wiadomości

Ceny pogrzebów rosną. Żywiec: Samo wykopanie grobu kosztuje 900 zł

Czytaj więcej >
Russia government official

Wiadomości

Miedwiediew odgraża się użyciem broni atomowej. "Zachód nawet nie kiwnie palcem"

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

27 września o 18:00 w całej Polsce zawyją syreny. Strażacy oddadzą hołd zmarłemu koledze

Czytaj więcej >
Warszawa szykuje się do dystrybucji jodku potasu. Powstaną specjalne punkty

Wiadomości

Warszawa szykuje się do dystrybucji jodku potasu. Powstaną specjalne punkty

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Pożar w rafinerii Orlen w Płocku. Doszło do wybuchu, płonie piec na jednej z instalacji produkcyjnych

Czytaj więcej >