Andrzej Sebastian Duda – od 6 sierpnia 2015 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
W polskim Sejmie doszło do ostrego starcia słownego pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim a Romanem Giertychem. Awantura na sali plenarnej odbiła się szerokim echem, a całą sytuację skomentował nawet prezydent Andrzej Duda. Prezydent nie gryzł się w język i zaatakował... Donalda Tuska.
Niedawno Andrzej Duda wybrał się do Rzymu, gdzie spotkał się z cenionymi osobistościami. Nieoczekiwanie jeden z dziennikarzy postanowił wytknąć prezydentowi naszego kraju, że ten miał udać się do jednej z lokalnej restauracji, co skończyło się stanowczą reakcją ze strony Andrzeja Dudy.
Radio ZET w ostatnim programie "7. Dzień Tygodnia" gościło m.in. posła Prawa i Sprawiedliwości Bartosza Kownackiego i Agnieszkę Pomaskę z Koalicji Obywatelskiej. W pewnym momencie doszło między nimi do ostrej wymiany zdań, a polityk PiS wypowiedział się w mocnych słowach o Donaldzie Tusku. “Trzeba mieć jakąś chorobę, jakieś rozdwojenie jaźni” - stwierdził.
Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu tzw. ustawy azylowej, ale skierował do premiera Donalda Tuska dotyczących migrantów. Swoją dezaprobatę dla pytań Andrzeja Dudy wyraził Krzysztof Kwiatkowski - senator Koalicji Obywatelskiej. - Za Morawieckiego pan nie pytał, żeby nie wykazać, że jest niedojdą i popaprańcem? - zwrócił się do Dudy Kwiatkowski. Podobnego zdania w sprawie postępowania prezydenta był Paweł Śliz z Polski 2050.
Wtorkowe posiedzenie Rady Ministrów rozpoczęło się od mocnych słów i wyraźnego apelu ze strony premiera Donalda Tuska. Podczas transmitowanego fragmentu obrad szef rządu odniósł się do kluczowych kwestii związanych z bezpieczeństwem państwa, współpracą na arenie międzynarodowej, a także wezwał do zdecydowanych działań ze strony prezydenta.
Adam Bodnar oskarżył Zbigniewa Ziobrę o próbę unieważnienia wyborów parlamentarnych przy użyciu oprogramowania Hermes. W rozmowie z redaktorem Wojciechem Mulikiem, Michał Szczerba, Europoseł Koalicji Obywatelskiej ujawnia spisek. Ponadto, jak ustalił Goniec, pojawiły się nowe informacje o prezydencie Andrzeju Dudzie.
W Gorlicach odbyły się wyjątkowe uroczystości pogrzebowe Barbary Skrzypek. Na ostatnie pożegnanie zjechali politycy najwyższej rangi, znane osoby ze świata polityki i życia publicznego, a także mieszkańcy miasta. Wśród nich znalazł się Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który przybył do gorlickiej bazyliki wraz z prezydencką kolumną. Głowa państwa nie tylko uczestniczyła w ceremonii, ale także oddała wyjątkowy hołd zmarłej.
Podczas czwartkowego programu "Graffiti" na antenie Polsat News Marek Biernacki, przewodniczący komisji ds. służb specjalnych, podał bardzo niepokojące wieści. Poseł przekazał, że prezydent Andrzej Duda może znajdować się na celowniku rosyjskich służb. Nie tylko on jest zagrożony.
Andrzej Duda wcale nie jest tak dobrym przełożonym, jak mogłoby się wydawać? Za kilka dni na rynku pojawi się książka Jacka Gądka pt. "Duduś. Prezydent we mgle", w której będziemy mogli przeczytać szokujące historie na temat obecnego prezydenta. "Duda jest takim mistrzem zarządzania ludźmi jak Kaczyński mistrzem szarmanckości" — opowiadał autorowi rozmówca z kręgu pałacu prezydenckiego.
Tuż przed wylotem do Brukseli na posiedzenie Rady Europejskiej premier Donald Tusk wziął udział w briefingu prasowym, podczas którego pojawiło się wiele interesujących kwestii. Szef rządu m.in. wezwał parlamentarzystów do poparcia specjalnej uchwały autorstwa Koalicji Obywatelskiej oraz wystosował apel do prezydenta Andrzeja Dudy.
Rafał Trzaskowski kontynuuje swoją kampanię w wyborach prezydenckich i odwiedza kolejne miejscowości, by porozmawiać z wyborcami. Na jednym z takich spotkań niespodziewanie pojawił się Daniel Olbrychski. Aktor zabrał głos, przytaczając anegdotę nawiązującą do – jak stwierdził – “obrzydliwej wypowiedzi Dudy”. Rafał Trzaskowski nagle stanął w obronie prezydenta: “Obyśmy nie zatęsknili za prezydentem Dudą”. Słuchacze nie kryli zaskoczenia.
W ostatnich dniach polska scena polityczna żyje sprawą tajemniczej śmierci Barbary Skrzypek, wieloletniej współpracowniczki Jarosława Kaczyńskiego. Prezes Prawa i Sprawiedliwości wyraził wdzięczność wobec prezydenta Andrzeja Dudy za jego zaangażowanie w wyjaśnienie okoliczności jej śmierci. Przy okazji wyjaśnił, w jakiej sytuacji udało mu się zastać Andrzeja Dudę i Barbarę Skrzypek.
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze Sławomirem Mentzenem wywołało polityczną burzę. Oficjalnie rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa państwa, ale w PiS ponoć nieoficjalnie mówi się, że osłabiło to pozycję Karola Nawrockiego w wyborach.
Donald Tusk nazwał Andrzeja Dudę współodpowiedzialnym “ośmiu lat bezprawia”. Chodzi o list, który prezydent wystosował do szefa Rady Ministrów, a w którym to zadał 7 pytań w sprawie śmierci współpracowniczki i przyjaciółki Jarosława Kaczyńskiego, Barbary Skrzypek. Politycy PiS sprzeciwiają się działaniom obecnej prokuratury. “Proszę się przyzwyczaić” – odpowiada premier.
We wtorkowym oświadczeniu dla mediów prezydent poinformował, że wystosował w tej sprawie pilne pismo do Donalda Tuska w sprawie Barbary Skrzypek, która zmarła kilka dni po przesłuchaniu przez prokuraturę. W środę głowa państwa poszła o krok dalej publikując treść listu do premiera.
Andrzej Duda wydaje się bardzo przejęty śmiercią Barbary Skrzypek, która zmarła kilka dni po zeznaniach w prokuraturze. We wtorkowym oświadczeniu dla mediów prezydent poinformował, że wystosował w tej sprawie pilne pismo do Donalda Tuska. Padły bardzo ostre słowa.
Od kilku dni do mediów docierają kolejne doniesienia na temat śmierci Barbary Skrzypek. Wiadomo już, kiedy odbędzie się pogrzeb i gdzie spocznie bliska współpracownica Jarosława Kaczyńskiego. Tymczasem według najnowszych wieści na ceremonii pojawi się bardzo ważna osobistość.
Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie śmierci Barbary Skrzypek. Chociaż prokuratura poinformowała przed chwilą, że zostaną podjęte dodatkowe kroki w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności śmierci bliskiej współpracowniczki Jarosława Kaczyńskiego, to prezydent również zdecydował się na odważny krok w sprawie.
Polska stoi przed kluczowym momentem w swojej polityce bezpieczeństwa. Najwyżsi rangą politycy rozważają rozwiązania, które mogą wpłynąć na przyszły układ sił w Europie. W obliczu rosnącego napięcia międzynarodowego pojawia się nowa inicjatywa, która już budzi kontrowersje zarówno wśród sojuszników, jak i potencjalnych przeciwników. Prezydent Andrzej Duda stanowczo zaapelował do USA o umieszczenie w Polsce ich broni nuklearnej.
W rozmowie z Januszem Schwertnerem Krzysztof Łapiński, były poseł i autor kampanijnych sukcesów Prawa i Sprawiedliwości, opowiada o kulisach zwycięstwa Andrzeja Dudy oraz wyzwania, przed którymi stoi teraz Karol Nawrocki. Łapiński komentuje wybór Karola Nawrockiego, jego szansę oraz odnosi się do tematu kupowanych sondaży.
Ku zaskoczeniu wielu polityków Andrzej Duda złożył w piątek w Sejmie projekt ustawy dotyczący wpisania do konstytucji zapisu, który ma zagwarantować, że Polska będzie wydawać na obronność i bezpieczeństwo minimum 4 proc. swojego PKB. Na ruch prezydenta błyskawicznie zareagował Donald Tusk.
W polskiej polityce znowu zawrzało. Wymiana opinii między najważniejszymi osobami w państwie przeniosła się do mediów społecznościowych, gdzie emocje szybko sięgnęły zenitu. Publiczne oskarżenia i mocne słowa pokazują, że napięcie na linii prezydent-premier osiągnęło nowy poziom. O co poszło tym razem?
Prezydent Andrzej Duda we wtorek podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ wygłosił przemówienie. Jego słowa w temacie wojny na Ukrainie nie uszły uwadze reprezentującemu Rosję Dmitrijowi Polanskiemu, który wprost skrytykował polskiego prezydenta. Zarzucił mu jedno.
Andrzej Duda już podczas poprzedniej kadencji Donalda Trumpa, nawiązał z nim dobre relacje, które teraz – po jego reelekcji – chce dalej umacniać. Polski prezydent liczy na owocną współpracę z nową administracją USA, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa Europy i wsparcia dla Ukrainy. W ramach swojej kolejnej wizyty w Stanach Zjednoczonych Andrzej Duda spotkał się z Polonią w Chicago, gdzie omówił kluczowe kwestie polityczne i międzynarodowe. W swoim wystąpieniu poruszył temat relacji polsko-amerykańskich, a także wyzwań związanych z wojną w Ukrainie i zagrożeniem ze strony Rosji.
Ostatnie spotkanie Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego jest na językach niemal całego świata. Do sprawy odnieść się postanowiły jednak nie tylko media, ale także znani i poważani politycy. W Polsce ogromne emocje wzbudzała cisza ze strony Andrzej Dudy. Niespodziewanie prezydent postanowił jednak przerwać milczenie i wypowiedzieć się na temat spięcia pomiędzy politykami. Jego słowa niosą się po świecie. Oto co wyznał.
Po objęciu prezydentury Donald Trump podjął działania zmierzające do zakończenia wojny na Ukrainie, co budzi obawy w Europie dotyczące warunków ewentualnego porozumienia. Między innymi z tego powodu prezydent Andrzej Duda udał się do Waszyngtonu, gdzie spotkał się z Trumpem, by omówić kwestie bezpieczeństwa regionalnego oraz przyszłość konfliktu na Ukrainie. Przy okazji wizyty, prezydent RP zaprosił Trumpa do naszego kraju. Teraz media ujawniły potencjalną datę odwiedzin.
Kilka dni temu Andrzej Duda niespodziewanie spotkał się z prezydentem USA, Donaldem Trumpem. Chwilę wcześniej świat obiegły słowa, które wstrząsnęły dyplomacją – amerykański przywódca wygłosił zaskakujące oświadczenie na temat wojny w Ukrainie. W kręgach międzynarodowych trwa gorąca debata o konsekwencjach jego wypowiedzi. Tymczasem prezydent RP, pytany o Władimira Putina, udzielił odpowiedzi, która natychmiast odbiła się szerokim echem w mediach.
Andrzej Duda w sobotę 22 lutego udał się do Waszyngtonu, by spotkać się z Donaldem Trumpem. Podczas krótkiej rozmowy, która odbyła się w czasie konserwatywnej konferencji Conservative Political Action Conference, między prezydentami miało dojść do kilku istotnych ustaleń. "Niemcy, Francja, Wielka Brytania grają o ukraińskie zasoby, o które upomniał się Trump" — alarmuje dziś Duda.