Goniec.pl
Jarosław Kaczyński i sondaż przedwyborczy, duże problemy PiS

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Sondaż wyborczy to żółta kartka dla PiS. Przed Jarosławem Kaczyńskim ogromne wyzwanie

23 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Łajba PiS zaczyna tonąć, a Jarosław Kaczyński liczy, że uda mu się załatać wszelkie dziury w pokładzie do czasów wyborów? Wszystko na to wskazuje. Prezes PiS niczym mityczny heros ma w planach odbudować potęgę partii i doprowadzić do ponownych samodzielnych rządów, ale najnowszy sondaż pokazuje, że może być to syzyfowa praca.

PiS i Jarosław Kaczyński stanęli przed wyzwaniem porównywalnie trudnym do spięcia budżetu przez rząd, przy jednoczesnym zadowalaniu opinii publicznej kolejnymi wypłatami w ramach dodatkowych świadczeń i zmianach podatkowych, na których - oczywiście - zyskiwać mają wszyscy.

Holecka Kaczyński

Ekspertka mowy ciała o wywiadzie Danuty Holeckiej z Jarosławem Kaczyńskim. "Flirt w TVP?"

CZYTAJ DALEJ

Najnowszy sondaż przedwyborczy wskazuje, że obawy Jarosława Kaczyńskiego dotyczące poparcia uzyskiwanego przez Prawo i Sprawiedliwość nie są bezpodstawne. Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski wykazało, że fotel lidera fotelowi lidera nierówny i przed byłym wicepremierem wyjątkowo dużo pracy.

PiS liderem sondażu, ale nie o to chodzi Jarosławowi Kaczyńskiemu

- Partia musi odzyskać werwę, bo zbliża się ten czas, który dla każdej partii politycznej na świecie jest najważniejszy - powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie z Polską Agencją Prasową.

Prezes PiS niespokojnie drepcze w miejscu niczym na rozżarzonych węglach i udaje, że to dla niego wyzwanie, a nie problem? PiS znalazło się w sytuacji, w której wybory nie gwarantują mu spokojnych rządów.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski wskazuje, że gdyby Polacy poszli do urn w najbliższych dniach, PiS musiałby przełknąć gorzką pigułkę rzeczwistości. Mimo otrzymywania kolejnych zapewnień o lepszym życiu i poprawie codzienności, to przy urnach wystawiliby partii rządzącej dotkliwą żółtą kartkę.

34,2 proc. badanych zadeklarowało, że oddałoby głos na PiS w wyborach. To zagwarantowało PiS fotel lidera, ale... Jarosław Kaczyński skupi się obecnie właśnie na symbolicznym "ale". Tylko w ciągu dwóch tygodni partia rządząca straciła 2,3 punktów procentowych.

Za mało by rządzić samodzielnie

Z doświadczenia ostatnich lat łatwo wywnioskować, że PiS lubi robić w Sejmie, co chce i o której chce, nawet głosować nad kluczowymi ustawami w środku nocy, czy korzystać na własnych zasadach ze słynnej już reasumpcji.

Krystyna Pawłowicz oburzona żartami z Jarosława Kaczyńskiego Jerzego Kryszaka

Krystyna Pawłowicz oburzona żartami Jerzego Kryszaka o Jarosławie Kaczyńskim. "Pozbawieni już godności"

CZYTAJ DALEJ

Jarosław Kaczyński nie chce się władzą dzielić, a już na pewno nie z opozycją. Wyniki sondażu dla WP skomentował prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec wyliczył, że wyniki badania wskazują, iż w Sejmie zasiadłoby 210 posłów. Sporo, ale dla prezesa PiS to nadal za mało, gdyż liczba ta nie pozwala na samodzielne rządy.

Dodatkowo po piętach PiS depcze największy wróg rządu i oczywiście - w opinii strony trzymającej władzę - dobrobytu Polaków, czyli Platforma Obywatelska. W sondażu United Surveys 25,5 proc. badanych zadeklarowało, że oddałoby głos na PO w wyborach, gdyby te odbyły się w najbliższym czasie. Znaczy to, że Donald Tusk wszedłby do Sejmu ze 151 posłami.

Lewica świętuje, Szymon Hołownia wręcz przeciwnie

Ponowne wejście Lewicy do ław sejmowych wywołało spore zdziwienie, a jednocześnie znacznie pobudziło nudnawe do tej pory obrady. Najnowszy sondaż wskazuje, że Polakom przypadło to do gustu, gdyż aż 9,2 proc. ankietowanych chce zagłosować na Lewicę (daje to 41 posłów).

Świętujący dotychczas sukcesy polityczne Szymon Hołownia świetnie rozumie sytuację, w której znalazł się Jarosław Kaczyński, gdyż on również został wysłany przez przyszłych wyborców w podobne rewiry banicji politycznej.

Dopiero czwarte miejsce w sondażu to dla Szymon Hołowni prawdziwy cios w policzek, do którego showman, występujący wcześniej w najpopularniejszym talent-show, nie przywykł. Zaledwie 7 proc. ankietowanych wskazało, że jest gotowych oddać swój głos na Polska 2050 Szymona Hołowni. To strata aż 4 pkt proc. w ciągu zaledwie 14 dni.

Wiele osób z wyczekaniem czeka na wiadomości, że Konfederacja znalazła się poniżej progu wyborczego, ale ten dzień jeszcze nie nastał. W najnowszym sondażu Konfederacja otrzymała 5,3 proc. głosów, a PSL-Koalicja Polska 5,2 proc.

Mateusz Morawiecki Podcast: co premier chce przekazać Polakom?

Posłuchaliśmy podcastu Morawieckiego, żebyście wy nie musieli. Trudno uwierzyć, co wygaduje premier

Mateusz Morawiecki ma podcast i posłuchaliśmy go, żebyście wy nie musieli. - Polska królestwem bezrobocia i umów śmieciowych - powiedział szef polskiego rządu w jednym z pierwszych odcinków w 2022 r. Słuchając kolejnych zdań padających z ust premiera Morawieckiego trudno oprzeć się wrażeniu, że osoba odpowiedzialna za narrację w stosunku do rządu i PiS w "Wiadomościach" TVP otrzymała zlecenie również na tę produkcję. Oto kilka słów Mateusza Morawieckiego z podcastu, z którymi warto się zapoznać. Niektóre cytaty niezwykle źle się zestarzały.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wp.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Smutny początek sezonu grzewczego. Pierwsze podtrucia czadem i jedna ofiara śmiertelna

Wiadomości

Tragiczny początek sezonu grzewczego. Jest już pierwsza ofiara śmiertelna, dwoje dzieci trafiło do szpitala

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znowu to zrobiły. Serwis wykorzystał skandal z udziałem celebrytki i mocno uderzył w TVN

Wiadomości

"Wiadomości" TVP znowu to zrobiły. Serwis wykorzystał skandal z udziałem celebrytki i mocno uderzył w TVN

Czytaj więcej >
Złodzieje bezkarni, a pan Arkadiusz może trafić do więzienia na trzy lata

Wiadomości

Pan Arkadiusz pokazał twarze złodziei, którzy okradali jego sklep. Teraz sam może trafić do więzienia

Czytaj więcej >
Problemy z ogrzewaniem placówek edukacyjnych? Czarnek zaprzecza i wskazuje winnego zamieszania

Wiadomości

Problemy z ogrzewaniem placówek edukacyjnych? Czarnek zaprzecza i wskazuje winnego zamieszania

Czytaj więcej >
Telegram/🇺🇦 Kirill Timoshenko 🇺🇦

Wiadomości

Wojna w Ukrainie. 25 cywilów nie żyje po ostrzale ze strony Rosji. Czekali w kolejce na wjazd do Zaporoża

Czytaj więcej >
Roman Giertych prosi Jarosława Kaczyńskiego o zwrot kurtki, w tle post kabaretu Neo-Nówka

Wiadomości

Roman Giertych zakpił z Jarosława Kaczyńskiego. "Jarek, dostałeś już kurtkę? Oddaj moją"

Czytaj więcej >