Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu. Polacy: "I tak będzie rządził z tylnego fotela"
Natalia Janus
Natalia Janus 21.06.2022 14:40

Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu. Polacy: "I tak będzie rządził z tylnego fotela"

Jarosław Kaczyński
Wikimedia/Adrian Grycuk

- Nie jestem już w rządzie; premier Mateusz Morawiecki oraz - z tego co wiem - prezydent Andrzej Duda przyjęli moją rezygnację - oświadczył w rozmowie z PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński. Rezygnacja wicepremiera Kaczyńskiego oczywiście nie pozostała bez echa. Sprawę głośno komentują politycy opozycji, PIS-u, ale również sami Polacy, w tym nasi czytelnicy. Co myślą o odejściu wicepremiera?

Kaczyński odchodzi z rządu. "Zrealizowałem swój plan"

Zapowiedzi o odejściu Kaczyńskiego padały już od miesięcy, a mówił o tym także sam wicepremier ds. bezpieczeństwa. Tydzień temu usłyszeliśmy od sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego, że "mamy być czujni" bo zmiany nadchodzą. I faktycznie - nadeszły. We wtorek z samego rana poinformował o nich PAP. Kaczyński oficjalnie odchodzi z rządu i jak sam stwierdził "udało mu się wykonać plan, który sobie zakładał".

W wywiadzie dla PAP Kaczyński przyznał, że dobrze wspomina 20 miesięcy w rządzie, ale obecnie musi się skoncentrować na tym, co "jest dla przyszłości Polski najważniejsze". Jak "skromnie" wyjaśnił, nie przecenia swojej roli, ale odejście dyktuje koniecznością pomocy swojej partii w odzyskaniu "politycznej werwy".

- Zbliża się ten czas, który dla każdej partii politycznej na świecie jest najważniejszy. Wybory są po to, aby uzyskać dobry wynik wyborczy, a jeśli chodzi o PiS, to tym dobrym wynikiem wyborczym będzie ich wygranie i możliwość sprawowania władzy, oczywiście w koalicji Zjednoczonej Prawicy - uzupełnił Kaczyński.

Po oświadczeniu prezesa PIS w sieci od razu pojawiła się lawina komentarzy. Duże poruszenie powstało zwłaszcza wśród polityków opozycji, choć są też komentarze z wnętrza Zjednoczonej Prawicy. Jednak sprawę odejścia Kaczyńskiego szeroko komentują również sami Polacy. Pod naszym artykułem informującym o odejściu Jarosława Kaczyńskiego z rządu, zaroiło się od wpisów. Jakie są ich opinie?

Kaczyński odchodzi z rządu. Co na ten temat myślą Polacy?

Notowania Jarosława Kaczyńskiego w sondażach już dawno nie były fenomenalne. Większość Polaków wyraża duży sceptycyzm wobec działań wicepremiera oraz nie darzy go zbyt dużym zaufaniem. Zresztą nic w tym dziwnego. W końcu Kaczyński, piastując stanowisko wicepremiera ds. bezpieczeństwa, nie wykazywał się zbyt dużą "aktywnością" w momentach kiedy Polacy zmagali się z największymi zagrożeniami od dziesiątków lat, takimi jak pandemia Covid-19, czy wybuch wojny w Ukrainie.

Decyzja wicepremiera zapadła również w momencie, w którym Polska zmaga się z największym od lat kryzysem inflacyjnym, więc nietrudno zauważyć, że jego odejście przypomina niejako "ucieczkę". I kiedy w sieci pojawiła się wiadomość o rezygnacji Kaczyńskiego z pozycji w rządzie, to właśnie w takim tonie "żegna" go większość Polaków.

"Szczury uciekają z tonącego okrętu"

"Zawsze powinno być tak, że kapitan opuszcza tonący okręt jako ostatni, a nie jako pierwszy"

"Okręt zaczyna tonąć to wicepremier odchodzi"

"Narozrabiał i uciekł" 

Kaczyński odchodzi z rządu. "Będzie rządził z tylnego fotela"

Znaczna część internatów jest również zdania, że pomimo tego, że Kaczyński oficjalnie zdecydował się na "unik", i tak większość decyzji nadal pozostanie w jego rękach.

"Ale to nic nie zmieni, zwykła zamiana stołków"

"Cóż z tego, że odszedł z rządu jak i tak dalej będzie rządzić"

"Ten i tak będzie rządził a podwładni bedą się kłaniać temu człowieczkowi dalej. Co za obłuda!"

"Odszedł z rządu dobre sobie, i tak będzie o wszystkim decydował, ale z Nowogrockiej"

"Namieszał, napsuł i "czmychnął", a z ukrycia będzie dalej dyrygował i pociągał za sznurki"

"Będzie rządził z tylnego fotela"

Kaczyński odchodzi z rządu. Czy coś faktycznie się zmieni?

I faktycznie, czy odejście Kaczyńskiego z rządu w rzeczywistości coś zmieni? Czy tak naprawdę Jarosław Kaczyński nadal pozostanie "numerem jeden", a ulica Nowogrodzka będzie dalej ważniejsza, niż gabinet premiera? Przecież już od lat widzimy, że Jarosław Kaczyński jest przywódcą obozu rządzącego, czy jest wicepremierem, czy prezesem PiS, najważniejsze jest to, aby "to on podejmował decyzje".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

<iframe width="100%" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/kmAsZxvIuKk" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>