Goniec.pl
Pieniądze dla matek za urodzenie i wychowanie dzieci. Rząd oferuje lepszą emeryturę?

materiały własne Iberion

Rząd podjął decyzję. Dodatkowe pieniądze dla wielu matek, trzeba spełnić jeden warunek

27 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Kobiety, które zrezygnowały z pracy zawodowej na rzecz wychowania dzieci, mogą zgarnąć spore pieniądze. Tzw. matczyna emerytura wynagrodzi niskie składki ZUS i trudy nieprzespanych przy dzieciach noce? Odpowiedź nie jest satysfakcjonujący, gdyż brzmi: to zależy. Nie wszystkie matki dostaną od rządu dodatkowe pieniądze.

Rząd, który zdecydował się praktycznie zakazać aborcji w Polsce, chciał udowodnić, że tak naprawdę dba o kobiety i wprowadził świadczenie "Mama 4 plus". Zarzut, że PiS dba o dzieci, tylko od czasu poczęcia do czasu narodzin, został oddalony przez rozdanie kolejnych pieniędzy?

piątek marcin k

Jest akt oskarżenia ws. śmierci Marcina K. Policjant miał go skopać i zostawić w lesie

CZYTAJ DALEJ

"Emerytura dla matek" ma być świadczeniem uzupełniającym zwyczajne pieniądze wypłacane przez KRUS i ZUS na jesień życia, która w Polsce bywa wyjątkowo gorzka.

Pogodzenie pracy zawodowej z wychowaniem dzieci często jest niemożliwe, a to bezpośrednio prowadzi do mniejszych pieniędzy wypłacanych po zniknięciu z rynku pracy. Rząd chce wspomóc polskie matki i udowodnić, że rodzenie dzieci to nie tylko korzyści płynące z wychowywania nowego pokolenia Polaków.

Emerytura dla matek, komu przysługuje?

"Mama 4 plus" nie jest flagowym programem PiS, który dorównuje popularnością 500 plus. Wynika to z faktu, że nie wszystkie matki - a ku zaskoczeniu niektórych nawet ojcowie - mogą korzystać z pieniędzy oferowanych za urodzenie i wychowanie dzieci.

Rząd po raz kolejny postanowił udowodnić, że jego dywizją jest ilość nie jakość. Niedawno jedna z posłanek Lewicy naraziła się niewybredną uwaga w kierunku posła Tadeusza Cymańskiego, ale w przypadku "matczynej emerytury" na potwierdzenie tego zarzutu pojawiają się formalne warunki przyznania dodatkowych pieniędzy.

Ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym z 31 stycznia 2019 roku jasno wskazuje, że dodatkowe pieniądze w ramach emerytury przysługują osobie, która urodziła i wychowała, lub tylko wychowała co najmniej czworo dzieci.

Wiele osób będzie zadowolonych, doczytując kruczek dotyczący pokrewieństwa między wychowywanymi dziećmi a opiekunem, głównie matką. Przepisy wskazują, że dzieci nie muszą być biologiczne.

Pieniądze w ramach "matczynej emerytury" również dla matek zastępczych

Wycofywanie się z rynku zawodowego na czas wychowania dzieci wreszcie będzie opłacał się nie tylko z punktu widzenia wewnętrznego spełniani swoich celów i marzeń? Rząd utrzymuje, że tak.

Prawo do emerytury w ramach "Mama 4 plus" przysługuje również matkom adopcyjnym oraz biorących udział w wychowaniu dzieci współmałżonka. Pieniądze w ramach dodatkowego świadczenia przysługują nie tylko kobietom.

Kryształy z PRL są warte duże pieniądze, każdy może je sprzedać

Kryształy z PRL są poszukiwane przez kolekcjonerów. Sprzedaj je i zarób duże pieniądze

CZYTAJ DALEJ

Ustawodawca wskazał w przepisach, że emeryturę za urodzenie i wychowanie co najmniej 4 dzieci mogą otrzymać także ojcowie. W tym przypadku istnieje jeszcze jeden dodatkowy warunek: matka dzieci nie żyje lub porzuci swoją rodzinę.

Pieniądze dostaniesz dopiero na emeryturze

Wszyscy liczący, że pieniądze od rządu otrzymają w czasie wychowywania sporej gromadki dzieci... są w grubym błędzie. Dopiero po osiągnięcia wieku emerytalnego i złożeniu odpowiednich dokumentów, ZUS lub KRUS zacznie przelewać należne środki.

Emeryturę dla matek można zatem najwcześniej zacząć pobierać w wieku 60 lat. W przypadku ojców uprawnionych do świadczenia "Mama 4 plus" granica ta przesuwa się do 65 lat.

Oprócz posiadania dzieci należy "spełnić" jeszcze jeden ważny warunek, aby cieszyć się świadczeniem zachwalanym przez rząd. Osoby bogatsze - czyli w rozumieniu ustawodawcy mogące pozwolić sobie na cokolwiek poza miernym wiązaniem końca z końcem - nie potrzebują dodatkowych pieniędzy.

"Mama 4 plus" przeznaczone jest dla osób nieposiadających niezbędnych do życia środków, źródła dochodu i nie zostało im przyznane prawo do emerytury lub emerytura docierająca na ich konto jest niższa niż minimalna.

Wypadek autobusu na Dolnym Śląsku

Zmasowana akcja śmigłowców LPR. Bus z 26 osobami wbił się w drzewo, w akcji mnóstwo służb

Autobus wbił się w drzewo i niemal połowa pasażerów potrzebowała pomocy medycznej. - Do zdarzenia zadysponowano śmigłowiec LPR - podało OSP Pisarzowice, którego druhowie byli obecni na miejscy groźnego wypadku. Do zdarzenia doszło przed godziną 17. Do godziny 21:30 droga nadal pozostaje nieprzejezdna. Zdjęcia mrożą krew w żyłach. To cud, że nikt nie zginął. fot. OSP Pisarzowice

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wp.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna Skwierzyna

Wiadomości

Lubuskie: Tragiczny wypadek pod Skwierzyną. Nie żyją dwie młode osoby

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Wystartowała ogólnopolska akcja policji. Ma potrwać do końca roku

Czytaj więcej >
Pixabay/12019

Wiadomości

Pogoda na niedzielę. Burze, deszcz, gwałtowne wichury i śnieg w górach

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Koszalin: Kierowca nie zatrzymał się do kontroli. Podczas pościgu padły strzały

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nadchodzi kolejna zmiana dotycząca noszenia maseczek. Rząd wydał nowe rozporządzenie

Czytaj więcej >
Mocne słowa premiera o Radosławie Sikorskim: "Pionek w grze putinowskiej propagandy"

Wiadomości

Mocne słowa Mateusza Morawieckiego o Radosławie Sikorskim: "Pionek w grze putinowskiej propagandy"

Czytaj więcej >