Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Emeryci nie dostaną od rządu więcej pieniędzy. Fiasko rozmów o zwiększeniu waloryzacji w 2023 roku

14 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Negocjowali, by seniorom żyło się lepiej, ale wyszło szydło z worka. Rząd da emerytom minimum. Obietnice o tym, że najstarsi Polacy mogą cieszyć się specjalnymi względami oraz opieką, okazały się jedynie pustymi słowami? Wszystko na to wskazuje, bo próba polepszenia sytuacji 9 milionów osób nie została przez gabinet Mateusza Morawieckiego zaakceptowana.

Emeryci wcale nie są oczkiem w głowie rządu, chociaż wielokrotnie w niemal każdym zakątku Polski politycy Prawa i Sprawiedliwości na czele z Mateuszem Morawieckim przedstawiali takie tezy.

Rzeczywistość zweryfikowała piękne słowa PiS i pokazała, że rząd nie jest gotowy na to, by sprawiać... "by żyło się lepiej". Przynajmniej emerytom. Chociaż brak chęci na waloryzację 500 plus pokazuje, że nawet rodziny nie przebijają się do kręgu grup cieszących się względami strony rządzącej.

Emeryci nie dostaną więcej niż ustawowe minimum, rząd zadecydował

Ceny wszystkiego rosną . Więcej płacimy za chleb, mleko, jajka, warzywa, czy rachunki. Pieniędzy ubywa coraz szybciej, ale PiS, rząd Mateusza Morawieckiego i "Wiadomości" TVP trzymają się swojego: Polska to raj na ziemi.

Polska nie będzie jednak rajem dla emerytów w przyszłym roku. Chociaż inflacja dopiero na początku 2023 ma osiągnąć swoje apogeum, to waloryzacja emerytów wyniesie... minimum.

Związki zawodowe chciały pomóc rządowi i dać politykom argument oraz narzędzie to tego, by spełnili swoje szumne słowa o działaniu na rzecz emerytów. Rada Dialogu Społecznego (RDS) nie wypracowała jednak wspólnego stanowiska.

Związki zawodowe chciały przekonać rząd, by waloryzacja w 2023 r. emerytury i renty dziewięciu milionów seniorów była wyższa niż dotychczas. Związkowcy wskazywali, że dobrym pomysłem jest podniesienie świadczeń nie tylko o inflację ale również o 50 proc. wzrostu płac. Rząd nie podzielał poglądu, że dodatkowe pieniądze dla seniorów to dobry pomysł.

Pieniądze są, ale nie dla seniorów

Mateusz Morawiecki, Adam Glapiński, Daniel Obajtek, to tylko niektóre osoby związane ze stroną rządzącą, które przekonują, że Polska na tle innych państw ma się świetnie. "Świetnie" nie znajduje się jednak na skali wystarczająco wysoko, by "świetnie" poczuli się również emeryci w 2023 r.

Wyższej waloryzacji emerytur i rent nie będzie. Rząd nie przychylił się do pomysłu związkowców. Zatem seniorzy dostaną to, co im się należy i ani grosza więcej. Przypuszczać można jednak, że z racji inflacji wysoki wskaźnik waloryzacji będzie dla PiS stanowić powód do dumy, chociaż powinno być zupełnie odwrotnie.

Na jakie pieniądze mogą zatem liczyć emeryci i renciści? Rząd zostaje przy stanowisku, że podniesienie świadczeń o inflację oraz 20 proc. wzrostu płac, będzie dla opływających w luksusy polskich seniorów wystarczające do poradzenia sobie w obecnych realiach.

Rząd chciał dać jeszcze mniej, ale nie może

Brzmi to niczym żart, ale pocieszający jest fakt, iż prognozy rządu Mateusza Morawickiego nie sprawdziły po raz kolejny. Ministrowie premiera zakładali bowiem, że waloryzacja emerytury w 2023 r. wyniesie 9,6 proc.

Obecnie bardzo zachowawcze prognozy ekonomistów wskazują, że waloryzacja emerytur i rent w 2023 r. wyniesie minimum... 14,2 proc. Mimo zapewnień Adam "Jaszczembia" Glapińskiego o tym, że walczy z inflacją, nie jest powiedziane, iż waloryzacja właśnie z powodu tego czynnika, będzie jeszcze wyższa.

- Biorąc pod uwagę, że prognozy NBP mówią o tym, że wzrost cen na początku 2023 r. może wynieść nawet 26 proc., to raczej nie - podaje "Fakt", który poinformował o fiasku rozmów Rady Dialogu Społecznego.

Znaczy to, że nawet w obliczu waloryzacji 2023 r. polscy emeryci i renciści nie będą mogli nawet utrzymać dotychczasowego standardu życia. Wydaje się, że nawet dodatkowe świadczenia - w tym, 14. emerytura, która należy się jedynie najbiedniejszym seniorom - nie polepszą ich sytuacji.

Biorąc pod uwagę, że seniorzy emeryci i seniorzy renciści są grupą, na której rządzący skupiają się przede wszystkim, to strach pomyśleć o wrogach rządu PiS. Pozostaje mieć nadzieję, że za wielkimi deklaracjami i pięknymi słowami mówionymi do kamer, politycy zaczną spełniać swoje obietnice i wpłyną na polepszenie warunków życia nie tylko niejawnych majątków swoich żon.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: fakt.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Samochód niemal wjechał w wózek na pasach dla pieszych. Było o krok od tragedii
Czytaj więcej >

Polska

Gang trucicieli usłyszał zarzuty. Oburzające, co robili seniorom
Czytaj więcej >

Wiadomości

16-letni Krzysztof Dymiński zaginął. Mama nastolatka opublikowała apel
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ciężarna 33-latka zmarła w szpitalu. Rodzina zabrała głos, na jaw wyszła przyczyna śmierci
Czytaj więcej >

Polska

Wstrząsające nagranie z polskiej myjni obiegło sieć. Świadkowie próbowali reagować
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz miał dotykać uczennice na religii. Dyrektorka zareagowała, wieś chciała wywieźć ją na taczkach
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]